1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Demokrasi için dayanışmadan Bursa'ya yansıyan perde arkası
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Demokrasi için dayanışmadan Bursa'ya yansıyan perde arkası

A+A-

Cuma akşamı... Olay Televizyonu'ndaki Her Açıdan programında konuk ettiğimiz CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş, herkesin CHP'nin cumhurbaşkanı adayını merak ettiğini söylerken iddialıydı:

"Göreceksiniz, herkes CHP'yi konuşmaya devam edecek."

Aynı saatlerde...

İstanbul'da bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in bir araya geldikleri bilinmiyordu.

Cumartesi akşamı saat 20.00 sıralarında da CHP Bursa milletvekilleri Erkan Aydın ile Nurhayat Altaca Kayışoğlu'nun telefonları çaldı. Arayan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'dı.

Söylediği şuydu:

"Genel Başkanımızın verdiği çok önemli bir görev için yarın saat 11.00'de Meclis'te olun."

Şu uyarıyı da yaptı:

"Yalnızca ailenizden çok yakın biri vefat ederse gelmeyebilirsiniz."

Onlar da...

Pazar günü katılımlarıyla programlar hazırladığı için CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş'u arayıp Altay'ın çağrısı hakkında bilgilendirdiler. Sabah Ankara'ya ulaştılar, görevlerini de saat 11.30'da öğrendiler:

"İYİ Parti'nin seçime girememesi demokrasi için ciddi bir sorun olur. Bu baskıyı ortadan kaldırıp ülkeyi ve demokrasiyi rahatlatmak için İYİ Parti'nin seçime girmesini sağlayacağız."

Gerçi...

1.-yazi-icin-iyi-partiye-gecen-chp-milletvekilleri,-erkan-aydin,-nurhayat-altaca-kayisoglu.jpg1 gün önce, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Yüksek Seçim Kurulu'na gönderilen "seçime katılabilecek siyasi partiler" listesinde İYİ Parti'nin de yer aldığı öğrenilmişti.

Fakat...

60 bin üyeli İYİ Parti'nin Cumhurbaşkanı Adayı gösterebilmesi için 100 bin kişiyi ilçelerinde seçim kurullarına götürüp imza alması kolay değildi.

Bu nedenle...

YSK üzerinde karar  baskısı oluşmasını engellemek ve 100 bin imza sorununu aşmak için iki liderin demokrasi dayanışması kararı aldıkları ortaya çıktı.

Formül de...

5 milletvekili olan İYİ Parti'nin TBMM'de grup kurmasını sağlamak için CHP'li 15 milletvekilinin geçmesiydi.

Pazar gündemine siyasi bomba gibi düşen formül ortaya çıktıktan sonra, İYİ Parti'ye geçen 15 milletvekili arasında Bursa'dan Erkan Aydın ile Nurhayat Altaca Kayışoğlu'nun oldukları da CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'ın basın toplantısıyla ortaya çıktı.

Gerçi...

Alınan karar, 1977 yılında CHP'nin hükümet kurabilmek için Güneş Motel'de buluştuğu AP'li 10 milletvekilini transfer etmesini akıllara getirdi, bugünün siyasi kaygısı ve gerçekleri daha farklı.

 

Erkan Aydın: Mesele vatansa, gerisi teferruat

 

2.-yazi-icin-erkan-aydin.jpgSiyaset gündemini bir anda değiştiren sürpriz gelişmenin ardından, dünden itibaren İYİ Parti'li olan Bursa Milletvekili Erkan Aydın'la konuştuk.

Üstlendiği siyasi görevi şu sözlerle açıkladı:

"Ülkedeki bir iradenin seçime sokulması amacıyla, genel başkanımız ve parti örgütümüzün talimatıyla demokrasi üzerindeki baskıyı kaldırma görevini üstlendik."

Şunu da vurguladı:

"Mesele vatansa gerisi teferruattır anlayışıyla görevimizi yerine getirdik."

 

CHP'nin seçiminde neler etkili oldu

 

İYİ Parti'ye geçen milletvekilleri arasında Erkan Aydın ve Nurhayat Altaca Kayışoğlu'nun olmaları ilk anda akıllara "CHP aday göstermeyeceği için mi İYİ Parti'ye verdi?" sorusunu getirdi.

Oysa...

CHP'nin 5 Bursa milletvekilinden Lale Karabıyık Genel Başkan Yardımcısı, Orhan Sarıbal Parti Meclisi Üyesi oldukları için kapsam dışılar. İYİ Parti'li olan Aydın ve Kayışoğlu için de "CHP Genel Başkanı ve örgütünün koruması altındalar" açıklaması yapıldı.

Bununla birlikte...

2 milletvekili bu görevleriyle siyaset tarihine geçtiler, yıllarca konuşulacaklar.

 

Gündemin değiştiği gün İYİ Parti Bursa'da seferberlik başlattı

 

4.-yazi-icin-iyi-parti-kahvalti-secim-seferberligi.jpgAnkara'da siyaseten arılan adımların gündemi değiştirdiği sıralarda Bursa'da da İYİ Parti'nin İl Yönetim Kurulu ve ilçe başkanları kahvaltıdaydı.

Dobruca'daki pazar kahvaltısı yüksek katılımla gerçekleşirken, moraller de çok yüksekti.

Hele...

İYİ Parti'nin Meclis'te grup kurabilmesi için gerekli 15 milletvekilinin CHP'den geçeceği haberi gelince kahvaltının neşesi de coşkuya dönüştü. Öğleden sonra  açıklanan ve "İYİ Parti'nin seçime katılabileceğini" duyuran YSK kararı rahatlama getirip mutluluğu arttırdı.

Hem seçime girip girememe kaygısından, hem de 100 bin imza toplama stresinden kurtulan İYİ Parti'liler, bu kez seçime yönelik kararlar aldılar.

Alınan kararları da...

"Bursa'nın ilçeleri, köyleri ve mahallelerini karış karış gezerek 24 Haziran'a kadar seçim seferberliği başlatmak" olarak açıkladılar.

 

Bursa'nın tarihinde bu okulun ayrı yeri var: Bursa Erkek Lisesi

 

5.-yazi-icin-bursa-erkek-lisesi-mezunlari-dernegi-cevdet-ulu,-turhan-tayan.jpg19 yüzyılda Osmanlı Padişahı Abdülhamid tarafından medrese dışında eğitim amacıyla kurulan 5 okuldan biri olan Bursa Erkek Lisesi tarihi misyonunu hep sürdürdü.

Çanakkale Savaşı'na öğrencileri gittiği için bir dönem mezun veremeyen okul, Bursa'nın gelişiminde de öncülük üstlendi.

Örneğin...

Bursa'nın ilk sanayi fuarı Erkek Lisesi'nde kuruldu, ilk spor kulübü de Erkek Lisesi'nden çıktı. Bugüne kadar çok sayıda devlet adamı ve edebiyatçı yetiştiren Bursa Erkek Lisesi yeni formatında sınavla girilen okullar arasında yer alıyor.

Bir yandan da...

Tarihi okul binası mezunlarının başlattığı çalışmalara Büyükşehir Belediyesi ve hayırsever katkılarıyla kendini yeniliyor.

Hafta sonunda...

Bu tarihi atmosferde kahvaltıya katıldık. Gerçi okulun eski öğretmenleri ve BEL mezunu gazeteciler için planlanmıştı ama aile bağları nedeniyle ve eski bir veli olarak bulunmaktan keyif aldık.

Bursa Erkek Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Cevdet Ulu'nun sürprizi olan plaketi Milli Eğitim ve Milli Savunma eski Bakanı Turhan Tayan'ın elinden almaktan da onur duyduk.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.