1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Deprem, rüzgâr, kazaya dayanıklı köprü kıvancı
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Deprem, rüzgâr, kazaya dayanıklı köprü kıvancı

A+A-

Şunu biliyoruz… İstanbul’dan başlayıp Bursa’dan geçerek İzmir’e ulaşacak olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu bugüne kadarki en büyük otoyol yatırımı olarak şimdiden tarihe geçti bile.

Yol ulaşım demek, otoyol da kolay ve konforlu ulaşım anlamına geliyor.

İstanbul-Bursa-İzmir gibi Marmara ve Ege bölgelerinin büyük kentlerini birbirlerine bağlayıp mesafeleri kısaltan otoyol bu yönüyle elbette çok önemli.

Ancak…

Otoyolun ekonomiye can veren bir güzergah izlemesi, Türkiye’nin Batı’sı için önemini daha da artıyor.

Bununla birlikte…

Otoyol ve İzmit Körfez Köprüsü inşaat sektörü açısından da ayrı bir gurur anlamına geliyor.

Çünkü…

Dünyanın dört büyük asma köprüsü arasında gösterilen İzmit Körfez Köprüsü hem bir mühendislik harikası, hem de Türk inşaat sanayinin ulaştığı noktayı göstermesi açısından gurur kaynağı.

Nitekim…

Kısa adı İmsiad olan İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği geçtiğimiz günlerde köprü ve otoyol şantiyelerini ziyaret ederek inşaat sektörü açısından inceleme yaptılar.

Dönüşte…

İmsiad Başkanı Namık Ziya Mescioğlu izlenimlerini anlatırken şunu söyledi:

Köprüyü görüp de etkilenmemek elde değil. İnşaat sektörünün içindeki insanlar olarak çok kıvandık, göğsümüz kabardı.”

Geziyle…

Köprü ve otoyol inşaatı tekniklerindeki gelişimi görünce vizyonlarının genişlediğini vurgulayan Mescioğlu, beton blokların denizde yüzdürülmesinin cok etkileyici olduğu görüşünde.

İmsiad yönetim kurulu ve üyeleriyle Uludağ Üniversitesi İnşaat Mühendisliği öğrencisi 10 gencin katıldıkları gezide, kullanılan malzemelerin büyük bölümünün Türk imalatı olmasından da mutluluk duymuşlar.

Bu noktada…

Bazı çevrelerin, “Büyük deprdem beklenen fay hattına yapılan köprünün ilk depremde yıkılma riski var” iddialarını incelemeleri sırasında dillendirmişler.

Söylediği şu:

Şantiyede deprem, rüzgar ve gemi çarpması kazalarına karşı köprünün dayanıklılığını gösteren testleri izlettiler. Korku ve kaygıya hiç gerek yok.”

 

Bursa’nın hayırseverinden çocuk sağlığına büyük armağan

 

Son dönem… Bursa’nın en önemli hayırseveri olarak İşadamı Sabahattin Gazioğlu’nu görüyoruz. O kadar mütevazıdır ki, yaptıklarını kimseyle paylaşmaz, hissettirmez bile.

Ama…

Kendisini tanıma şansı bulanlardan biri olarak, başta sağlık alanı olmak üzere Bursa’ya neler kazandırdığını bilenlerdeniz.

Sabahattin Gazioğlu şimdi Bursa’ya ve özellikle de çocuk sağlığına büyük bir armağan daha veriyor. Daha doğrusu, Türkiye’nin en büyük çocuk hematolojisi ve onkolojisi hastanesini Bursa’ya armağan ediyor:

Sabahattin Gazioğlu Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Hastanesi.

Üstelik…

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi girişinin önündeki alana yapılan hastanenin temelini 19 Temmuz 2014’te atan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu bugün de Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’la birlikte bu çok önemli armağanın açılışını yapacak.

Şifa yatırımlarına bağışlarıyla destek olan ve Bursa’nın son dönemdeki en büyük hayırseveri olarak kabul ettiğimiz Sabahattin Gazioğlu’na hepimizin teşekkür borcu var.

Ne mutlu Sabahattin Gazioğlu’na.

 

Gökdere’de miting sırası Kılıçdaroğlu’nda, gözler CHP’de!

 

Bursa’nın miting alanı Gökdere, ilk kez bir seçim döneminde miting sezonunu bu kadar erken kapatıyor.

Çünkü…

Seçimin iddialı 4 partisi arasında Gökdere’de ilk mitingi MHP yaptı ve Devlet Bahçeli meydana çıktı. Sonra AK Parti mitinginde Başbakan Ahmet Davutoğlu ilk kez Gökdere’de konuştu.

Bugün de…

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu seçim mitingiyle Gökdere’ye çıkacak.

Seçimin dördüncü iddialı partisi HDP mitingini 29 Mayıs’ta Merinos’ta yapacağı için; Bahçeli ile miting sezonunu açan Gökdere, geçen hafta Başbakan Davutoğlu’nu ağırladıktan sonra bugün Kılıçdaroğlu ile sezon finali yapacak.

Yani, miting sezonunu erkenden kapatacak.

Yanı sıra…

Bugünkü Kılıçdaroğlu mitingiyle CHP ilk kez büyük bir görüntü fırsatı yakaladı.

O nedenle…

Kürsüdeki Kılıçdaroğlu’nun meydanlarda tekrarladığı vaatler ve performansından çok meydandaki kalabalık nedeniyle gözler CHP’de olacak.

Çünkü…

MHP’nin mitingiyle AK Parti’nin mitingi arasında meydan doluluğu açısından pek fark olmadı. Şimdi CHP iki mitingi de geçme şansı elde etti.

Eğer…

Sıcak havaya karşın bunu başarırsa CHP bir ilki başaracak ve Bursa’da ilk kez meydanın galibi olacak. Seçime de meydandan aldığı moralle girecek.

O bakımdan…

CHP İl Başkanı Zafer Yıldız ve yönetimi bugünkü mitinge çok özel önem veriyor. Hatta, Seçim Koordinasyon Başkanı olarak görevlendirilen Ali Küçüksarı son 3 gündür meydanın düzenlenmesi ile yakından ilgileniyor ve hem hiç aksaklık olmaması, hem de meydanın en kalabalık olması için çaba harcıyor.

 

CHP’de ilçe ve mahallelerden istek alan aday: Erkan Aydın

 

Bursa’da son 1 yılda aday olup en çok yorulan siyasetçi araştırması yapılsa, hiç kuşku yok ki CHP 4. Sıra Milletvekili Adayı Erkan Aydın açık ara önde çıkar.

Çünkü…

Erkan Aydın geçen yıl yerel seçimde Osmangazi’de aday adayı olarak önseçime girdi ve CHP Osmangazi Belediye Başkan Adayı seçildi. Sonra da AK Parti Adayı Mustafa Dündar’la girdiği yarışta CHP’nin rekor oy almasını sağladı.

Bu yıl ise…

Milletvekili aday adayı olarak girdiği önseçim sandığından 4. Sıra Adayı çıktı. 1 yıl aradan sonra bu kez milletvekili adayı olarak bir kez daha seçim yarışı yaşıyor.

Yani…

1 yıl içinde iki kez önseçim gördü, ikinci kez de seçim yarışına girdi. O bakımdan şu an en deneyimli, fakat en yoğun aday konumunda.

Buna karşın…

Dağ-Der Genel Başkanlığı döneminden bildiğimiz alçakgönüllü ve sıcakkanlı yaklaşımı, bitip tükenmeyen enerjisiyle yine koşuyor.

Üstelik…

Mahallelerden ve ilçelerden “Bize Erkan Aydın gelsin” davetlerini de geri çevirmemeye büyük özen göstererek çalışıyor.

Zaten…

Bunca yorgunluğa karşı gördüğü ilgi ve sevgiden enerji alıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.