1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Depremde yıkılmayan güvenli binalar yapmak da mümkün!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Depremde yıkılmayan güvenli binalar yapmak da mümkün!

A+A-

Ayağımızın altındaki yer sarsılınca aklımıza geliyor. Çevremizdeki binalar yıkıldığında korkumuz büyüyor. Fakat sonra ihmalkar yaşam devam ediyor.

O süreçte de…

Yapılan uyarılara, ortaya konan önerilere kulağımızı tıkayıp bazen kaderci davranıyoruz, bazen ekonomik gerekçeler mazeretimiz oluyor.

Oysa…

Deprem yaşadığımız bölgenin önemli bir gerçeği. Tarih boyunca buralarda depremler olmuş. Kimi yıkıp geçmiş, kimi sallayıp bırakmış.

Şu sıralarda yine sallanıyoruz ve aklımızda yine deprem korkusu var.

Hele…

İstanbul’dan başlayıp yurdun değişik köşelerine sıçrayan çürük binaların göçmesi haberleri depremle birleşince korkumuz biraz daha arttı.

Oysa…

Depremde can kaybı noktasında en etkili unsur olan yapı güvenliği konusunun uzmanları her seferinde uyarıyorlar, projeler geliştiriyorlar.

Örneğin…

1.-yazi-icin-imsiad-baskani-mustafa-andic,osman-kalayci,-gurol-ferik.jpgDepremin sallamaya başladığı geçtiğimiz günlerde, kısa adı İMSİAD olan İnşaat Müteahhitleri ve Sanayicileri Derneği yönetimi ziyaretimize gelmişti.

İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç ile Başkan Yardımcısı Osman Kalaycı, Sayman Gürol Ferik ve Genel Sekreter Faruk Özcan’la sohbet ederken söz yapı güvenliğine gelince önemli bir öneride bulundular:

“Kentsel dönüşüm başlarken, yeni binaların güvenliği için temelinde deprem izolatörü olmasını önerdik.”

Anlaşılan o ki…

İnşaat maliyetini arttırıcı bulunduğu için pek gündeme gelmemiş bu öneri, ama deprem izolatörünün ne olduğunu İMSİAD Başkanı Andıç anlattı:

“Faydaki hareket doğrultusunda binada yaşanan hareketi düzenliyor. O hareket de binanın sarsılmasını ve yıkılmasını engelliyor.”

Hatta…

Telefonundan, deprem izolatörü olan ve deprem yönünde hareket eden binalarla izolatörsüzlerin sarsılmalarını izletti. Japonya’daki tüm binalara bu sistemin zorunlu olduğu, bu nedenle binaların yıkılmadığı da çarpıcı bilgi oldu.

“Bu sistem, 100 yatak üzerindeki sağlık tesisleri için zorunlu kılındı” diyen Andıç’ın düşüncesi şu:

“Deprem izolatörleri yurt dışından geldiği için döviz maliyetini etkiliyor. Oysa sanayimiz bunları üretebilir. O zaman fiyatı düşer, kullanımı artar.”

 

Kamu, yapı güvenliğini teşvik etmeli

 

Şu günlerde yeniden çok konuştuğumuz depreme karşı güvenli yapı formülü için önemli olan deprem izolatörü konusunda İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç şu bilgileri verdi:

“Japonya 35 yıldır bu sistemi uyguluyor ve orada binalar yıkılmıyor. Bizdeyse, TÜBİTAK testlere başladı. İnşaat Mühendisleri Odası da eğitimini veriyor.”

Beklentisi şu:

“Ancak bu işler kendiliğinden olmaz. Kamunun yapı güvenliği için öncülük ve teşvik etmesi gerekir.”

 

“Şehirle ilgili kaygılarımız var”

 

İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç, Başkan Yardımcısı Osman Kalaycı ve Genel Sayman Gürol Ferik’le sohbette, kentsel dönüşümü de konuştuk.

Andıç şunu anlattı:

“Kentsel dönüşümde kanundan doğan boşluklar olduğu uygulamada ortaya çıktı. Akademik Odalar planlara itiraz edince devreye girip herkesi bir araya getirdik, yarım kalan binalar tamamlandı.”

İsteği şu:

“Kimse müteahhitleri eleştirmesin. Bizim de bu şehirle ilgili kaygılarımız var.”

 

Yerel seçim öncesi ‘Avrupa Birliği yolunda Türkiye’ denetimi

 

4.-yazi-icin-ab-turkiye-delegasyonu-siyasi-isler-bolumu-baskani-eva-horelova.jpgBir süredir Türkiye’de… Hatta ilk görüşmeyi iki hafta önce Ankara’da TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu ile yaptığını anımsıyoruz.

Sonrasında…

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Siyasi İşler Bölümü Başkanı Eva Horelova geniş kapsamlı bir Anadolu turuna çıktı. Bazı illerde siyasi partilerin teşkilatları/örgütleriyle görüştü.

Dün de…

31 Mart’taki yerel seçimler öncesinde, Avrupa yolundaki Türkiye incelemesi ve değerlendirmesi için görüşmeler yapmak üzere Bursa’daydı.

Önce İYİ Parti İl Başkanlığı’nı ziyaret etti, sonra HDP İl Başkanlığı’nda siyasi süreçle ilgili değerlendirmeleri dinledi.

 

Saadet Yıldırım Adayı Sesli’nin hedefi: İnsan odaklı Yıldırım

 

5.-yazi-icin-sp-yildirim-adayi-dr.-saadettin-sadi-sesli,-ibrahim-ozacar,-ikram-akkaya,-abdullah-kocamaz,-kenan-taskopru.jpgAslında… Başlangıçta hedefler farklıydı. Örneğin, Dr. Saadettin Sadi Sesli aday adayı olarak İYİ Parti’ye başvurmuş, adaylığı için karar bile alınmıştı.

Millet İttifakı’nda Yıldırım adaylığı CHP’ye verilince hedef şaştı.

Saadet Partisi ise 31 Mart seçimine Yıldırım’da, 2014’teki adayı İl Başkan Yardımcısı İbrahim Özacar’la girme kararı almıştı.

Kararın açıklanacağı gece sürpriz gelişmeler yaşandı ve Dr. Sesli’nin SP Yıldırım Adaylığı kesinleşti.

Ziyaretimize de…

Belediye meclisi adayları İbrahim Özacar, İkram Akkaya, Abdullah Kocamaz, Kenan Taşköprü birlikte geldi.

Yıllarca…

Arabayatağı 112 Başhekimliği, Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Sorumlu Hekimliği, Osmangazi Doğanevler Aile Sağlığı Merkezi ve Büyükorhan’da 2 yıl Sağlık Grup Başkanlığı yapan Dr. Sesli hedefini şöyle açıkladı:

“Bir kentte olabilecek tüm olumsuzlukları barındıran Yıldırım’da insan ve çevre odaklı hizmet yapacağız. Zaten odağa insanı koymadığınızda her şey birbirine giriyor.”

 

DP sürprizlerini tanıtıyor

 

Aday listelerinin İlçe Seçim Kurulları’na verilmesi sürecinde hareketlenen partilerden olan Demokrat Parti sürprizlerini açıklamaya hazırlanıyor.

DP İl Başkanı Çağrı Kaplan, bugün saat 14.00’te İl Başkanlığı’nda yapılacak toplantıyla DP Büyükşehir Adayı olan Merkez Karar Kurulu Üyesi Metin Engin’i tanıtacak.

Ayrıca…

CHP’nin adayı olması beklenirken Mustafakemalpaşa’nın İYİ Parti’ye verilmesiyle istifa erden Orhan Alper de DP Mustafakemalpaşa Adayı olarak medyanın önüne çıkacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.