1. YAZARLAR

  2. Söz Sizde

  3. Derelerde atık ve çöp yığını
Söz Sizde

Söz Sizde

Günay Yumruktay
Yazarın Tüm Yazıları >

Derelerde atık ve çöp yığını

A+A-

Bir etkinlik dolayısıyla gittiğim Kestel Derekızık Köyü' de gördüğüm manzara beni bir hayli şaşırttı. Bir o kadar da üzdü. Köyden geçen derede taş, tahta, pet şişe ile diğer plastik atık ve çöpler adeta resmi geçit yapmakta. Bu derenin veya çevrenin kirli, çöp yığını olması elbette düşündürücü. Ancak bir gerçek var ki köy ve mahallerin bir kısmı maalesef bu durumda. Gözlemlerim de bu doğrultuda.

Yabancı ülke vatandaşları bu yerlere gelip, çirkin, kirli çevreyi görüyorlar ve ister istemez yadırgıyorlar. Alacahırka Çilimboz Deresinde yakın zamanda sel taşkını yaşandığını, 1 vatandaşın öldüğünü, dere ve çevresine bundan sonra el atıldığını, taş duvarlardan set kurulduğunu, dere kenarı evlerin yıkılıp etrafının açılarak park yapıldığını hatırlayalım. Derekızık Deresi ve çevresinin de ivedilikle rehabilite edilmesi gerekmekte.

Orhaneli ilçesi Sağdag kanyonunda köpükler görmüştüm. Sonradan Büyükorhan kanalizasyonunun sağdag kanyonu deresine akıtıldığını öğrendim. Ne gariptir ki doğal, temiz diyerek doğa, çevre, yürüyüş ve gezi düzenleyenler kendileri de dahil isteyen vatandaşa bu sularda banyo yaptırıyorlardı.

Anlaşılan o ki dere ıslahları konusunda yapılacak daha çok işimiz var.

Kemal BAŞEREN

 

Altıntaş' ın su ve yol sorunu

 

Orhaneli' nin Altıntaş Köyü yeni adıyla mahallesi 200 haneli. İki önemli sorunu yıllardır çözüm bekliyor. Bunlardan ilki içme suyumuz yok denecek kadar az. Öyle ki 24 saatte l saat su alıyoruz. Bayram dolayısıyla gittiğim köyde 3 gün kaldım, banyo yapamadan döndüm. Altıntaşlıların durumunu varın siz düşünün.

Köyümüz mahalle olunca Buski' nin sorunu çözeceği beklentisine girdik ama hayal kırıklığına uğradık. Sayın Başkan Altepe tüm köylerin iyi su içeceğini müjdeledi ama biz iyisinden vazgeçtik suyu bulamıyoruz. Bir diğer sorunumuz ise yol. Altıntaş- Gümüşpınar köyü arası 3.5 km. Bu yol 5 yıldır stablize. Yazın tozdan, kışın çamurdan geçilmiyor. Siyasiler ve bürokratlar Altıntaş' a her gelişlerinde asfalt sözü vermekte ama ne hikmetse bir türlü gerçekleşememekte. Vaatler artık yerine gelmeli.

Orhan DOĞRUL

 

Okul bahçesinde aydınlatma yok

 

Bir süredir dikkatimi çekiyor. Yıldırım'da Ertuğrulgazi Mahallesi'ndeki Ali Rıza Bey İlköğretim Okulu ve çevresinde, çevre aydınlatması çok yetersiz. Okul bahçesine gece/gündüz giren çıkan belli değil. Hemen yanı başında Göğüs Hastalıkları Hastanesi ve alt tarafında polis karakolu var. Bu kurumların da güvenlik açısından sıkıntıları olduğunu düşünüyorum. Bu bölgeye ve okul bahçesine aydınlatma sağlanması öncelik arzetmektedir. Sorun özellikle güvenlik boyutuyla ele alınabilir. İlgililerin en kısa sürede bu sorunu çözeceğine inanıyorum.

Üstün GÜNAYDIN

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.