1. HABERLER

  2. BURSA HABERLERİ

  3. Ders zili çalıyor
Ders zili çalıyor

Ders zili çalıyor

Bursa'da 590 bin 380 öğrenci ve 32 bin 915 öğretmen için ilk ders zili bugün çalıyor. 2018-2019 eğitim öğretim yılının sorunlarla başladığını öne süren eğitimciler, okulların yeni dönem için hazır olmadığı iddiasında bulundu. 

A+A-

DERYA DEMİR

Yaz tatilinin sona ermesiyle bugün Türkiye'de yaklaşık 18 milyon, Bursa'da 590 bin 380 öğrenci, çalacak ilk zil ile birlikte yeni eğitim öğretim dönemi için ders başı yapacak. 32 bin 915 öğretmenin de ders başı yapacağı Bursa'da 2 bin okul 20 bine yakın dersliği ile öğrencilere hizmet verecek. Bugün başlayan yeni eğitim ve öğretim yılı ilk dönemi 18 Ocak 2019 Cuma günü sona erecek. İkinci dönem ise 4 Şubat 2019 Pazartesi günü başlayacak ve 14 Haziran 2019 Cuma günü tamamlanacak.

“OKULLAR YENİ DÖNEME HAZIR DEĞİL”

Eğitimciler, Bursa'da eğitimin kayıtlardan müfredata, okulların fiziki sorunlarından öğrenci yerleştirmeye kadar devasa sorunlarla başladığını iddia etti. Çoğu okulun eğitim-öğretime hazır olmadığı görüşünde birleşenler eğiticimler; öğretmen, öğrenci ve velileri zor bir eğitim-öğretim yılının beklediğini söyledi. Bir çok okulun boya, tadilat, bakım-onarım gibi ihtiyaçlarının karşılanmadığını kaydeden Eğitim İş Şube Başkanı Şube Özkan Rona, “Çocuklarımız, bahçesinde inşaat iskelesi kurulu olan, içinde inşaat çalışmaları süren okullarda eğitime başlıyor. Dersliklerin boyası ve temizliği öğrenci velileri tarafından yapılıyor. Okullarımız yeni eğitim yılına yardımcı hizmetli personel olmadan başlayacak. Güvenlik görevlisi bulunmayan okullarda öğretmen ve öğrencilerimiz bir takım dış tehditlerle karşı karşıya kalmaya devam edecek” diye konuştu.

“EĞİTİM SANCILI BAŞLIYOR”

Türk Eğitim Sen 2 No'lu Şube Başkanı Fatih Gümüş de, “Bursa eğitim sancılı başlıyor” diyerek şunları söyledi: “Her öğrenci istediği okula yerleşecek dendiği halde öğrenciler istemedikleri okullara yerleşmek zorunda bırakıldı. 2019-2020 döneminde tekli eğitim hedefi varken Bursa'da buna yönelik herhangi bir çalışma göremiyoruz. Yıldırım'da bulunan Selçuk Hatun Ortaokulu ile Turgar Ciner İlkokulu'nun, Yavuz Selim Ortaokulu  ile Nurettin Gülten Kutlucan İlkokulu'nun bu yıl de aynı binayı kullanması büyük sorunları beraberinde getirecek.”

“AKILLARA RANT GELİYOR”

Eğitim Sen Şube Başkanı Derya Şimşek Aksakal ise, “Yıkım kararı alınan 13 okul depreme dayanıksızlığı nedeniyle yıkılıp yerine aynı okulların yapılacağı açıklanmıştı. Binalar ancak Mayıs-Haziran aylarında yıkılabildi. Henüz yeniden inşaatın başladığını görmüyoruz. Özellikle bu okullarda şehir merkezinde geniş arazileri olan, tarihi değer taşıyan okullar olması dikkat çekmektedir. Bu okulların tamamının yıkılması kentsel rant alanı açılması için yapılıyor fikrini akıllara getiriyor” dedi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.