1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Devleti kurana belediye, ama baba ve ninesine devlet töreni
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Devleti kurana belediye, ama baba ve ninesine devlet töreni

A+A-

​Tarih yazıyor… Bursa hiç de kolay fethedilmedi. Osmanlı Devleti kurucusu Osman Gazi komutasındaki kuşatma 10 yıl sürdü. O süreçte Osman Gazi vefat edince, 6 Nisan 1326’da Bursa’nın fethi oğlu Orhan Gazi’ye nasip oldu.

10 gün sonra…

Bursa’nın fethinin 690. yılını kutlayacağız. 10 yıl sonra ise 700. yıl kutlamaları biraz daha önemli olacak. O nedenle, 700. yıl için şimdiden başlayan hazırlıklar var. Neler yapılabileceği, nasıl bir mesaj verilebileceği konuşuluyor.

Kuşku yok ki…

Osmanlı’nın ilk başkenti Bursa’nın fethinin 700. yıldönümü kutlaması, aynı zamanda kentin tanıtımı için de kaçırılmayacak bir fırsat olacak.

Zaten…

Bursa Kent Konseyi bünyesinde Bursa 2026 adıyla kurulan Çalışma Grubu’nun hedefinde şimdiden bu hazırlıklar var.

Ancak…

Önümüzdeki 10 yıllık süreçte atılması gereken çok önemli bir adım var.

O da…

Kent Kültürü Derneği Başkanı Mutlu Çınar ile Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Goral’la sohbet ederken gündeme geldi.

Söyledikleri şu:

Osmanlı’yı kuran Osman Gazi’nin babası Ertuğrul Gazi çok uzun zamandır Bilecik’in Söğüt ilçesinde devlet töreniyle anılıyor.”

Şunu da eklediler:

Ertuğrul Gazi’nin annesi, Osman Gazi’nin ninesi, mezarı Suriye’de kalan Süleyman Şah’ın eşi Hayme Ana da Kütahya’nın Domaniç ilçesinde devlet töreniyle anılıyor.”

Sorguladıkları şu:

Babası ve ninesi devlet töreniyle anılıyor, ama Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’ye anma törenini belediye yapıyor.”

Bu noktada…

Osmangazi Belediyesi bu konuda çok özverili ve ciddi bir program yapıyor, sorun o değil” dediler ve eklediler:

Osman Gazi de devlet töreniyle anılmalı. En azından Osmanlı’nın 700. kuruluş yıldönümü devlet töreniyle olmalı.”

Gerçekten de…

Babası ve ninesi için devlet töreni yapılırken Osman Gazi’nin ayrı tutulması tuhaf bir durum olarak yansıyor. Öneriyi cazip ve desteklenir kılan da bu.

Siyasi iradenin de katkı koyabileceğini düşünüyoruz.

 

 

Sandıkların başpehlivanlarına ödül!

Bursa’da kurulan Kent Kültürü Derneği, 3 dönem üst üste seçilme başarısı gösteren belediye başkanlarına Ankara’da düzenlenecek törenle sandıkların başpehlivanları ödülü verecek.

Yarın saat 14.30’da Ankara Palas Devlet Konuk Evi’nde gerçekleşecek törende Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile birlikte 12 Büyükşehir ve 5 İl belediye başkanı ödül alacak.

Ayrıca…

İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in de olduğu, nüfusu 100 bini geçen 23 ilçe belediye başkanına da plaket verilecek.

 

 

DP lideri Uysal, muhaliflerine İnegöl’den cevap verecek

 

Demokrat Parti’ye 1 Kasım 2015’te yapılan son genel seçimde Türkiye genelinde 69 bin 319 kişi oy verdi ve bir önceki seçime göre yüzde 0.02 gerileyerek yüzde 0.14 oy oranında kaldı.

Ancak…

DP’nin genlerinde siyasi mücadele var. O nedenle parti küçülse de mücadele büyük oluyor. Özellikle Osmangazi’nin görevden alınıp teşkilatın feshedilmesiyle Bursa’dan başlayan muhalefet kısa sürede pek çok ili sardı.

Nitekim…

DP Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın bırakmasını isteyen karşıtları bugün Samsun’da geniş tabanlı toplantı yapıyorlar.

Onlar Samsun yoluna çıkmışken, Uysal da yarın yapılacak kongre için İnegöl’e geliyor. Bir anlamda, muhaliflerine İnegöl’den mesaj verecek.

Sani Konukoğlu Konferans Merkezi’nde saat 13.00’te başlayacak DP İnegöl kongresinde Murat Balakuş tek aday.

 

Okul bitmeden mesleklerinin inceliklerini öğrenecekler

 

Programı görünce ilgimizi çekti… Seçileli daha 3 ay oldu, ama TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Lale Yıldız göreve çok hareketli başladı.

Bir yandan toplum adına gıda denetimi çalışmalarına katılıyor, bir yandan üyelerle ilgili projeler hazırlıyor, bir yandan mesleki adımlar atıyor.

Nitekim…

Bugünkü de çok farklı bir programa imza atıyor.

Çünkü…

Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi tarafından kısa adı BAOB olan Bursa Akademik Odalar Birliği Yerleşkesi’ndeki tek günlük eğitimde, gıda mühendisliği öğrencilerine meslekleriyle ilgili önemli bilgiler verilecek.

Ana başlık olarak 3. GIDAMO Sektör Zirvesi adıyla planlanan ve saat 09.00’da başlayıp 16.00’da sona erecek bu özel eğitimde daha meslek yaşamına adım atmadan öğrenciyken sektöre ışık tutulması hedefleniyor.

Programdaysa…

Gıda analizleri, gıda aromaları, dondurulmuş gıda ve ihracat-ithalat boyutu, meyve sulardı, gazlı içecekler, ambalajlı içme suyu, gıda sektöründe girişimcilik ve firmaların denetlenmesi gibi konular 4 ana oturumda uzmanları tarafından anlatılacak.

 

Bursa’da geleneksel güvercin kültürü yeniden canlanıyor

 

​Çocukluğumuzda, apartmanların henüz yükselmediği dönemde mahallelerde güvercin yetiştiren büyüklerimiz vardı. Özel kümeslerde besledikleri güvercinleri her gün uçurup arkalarından bakarken, gökyüzünde dolaşan kuşların hangi mahalleden kime ait olduğunu söyleyebilecek durumdaydılar.

İşte…

Bursa’nın geleneksel güvercin kültürünü yeniden canlandırmak üzere kurulan Bursa Taklacı Oyun Güvercinleri Yetiştiricileri Derneği yarın saat 14.00’te Tayyareci Mehmet Ali Caddesi’nde açılıyor.

Dernek Başkanı Özcan Taşçı, ilk hedeflerinin tescili daha önce yapılan Bursa Oynarı güvercininden sonra Taklacı Oyun Güvercini’ni de tescil ettirmek olduğunu söyledi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.