1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. SAĞLIK GÜZELLİK

  4. ‘Diyalizden hemşireyi uzaklaştırmayın'
‘Diyalizden hemşireyi uzaklaştırmayın'

‘Diyalizden hemşireyi uzaklaştırmayın'

Türk Nefroloji, Diyaliz ve Transplantasyon Derneği tarafından, hemşirelerin diyaliz gibi bazı çalışma alanlarından uzaklaştırılarak, tekniker düzeyindeki diğer sağlık çalışanlarının bu alanlara yerleştirilmesine ilişkin yönetmelik ile ilgili açıkl

A+A-

Yapılan açıklamada gelişmiş ülkelerde diyaliz teknikerlerin hekim ve hemşire ile birlikte çalıştığı ifade edilerek, “Bu ülkelerde diyaliz ünitelerinde genellikle bir sorumlu hemşire, 3-6 hasta için bir diyaliz hemşiresi, 3-4 hasta için 1 diyaliz teknikeri, 75 hastaya bir sosyal çalışmacı, 1 diyetisyen ve ilgili uzmanlıklarda hekim olacak şekilde organize edilen ekipler tarafından sağlık hizmeti sunuluyor. Diyaliz hastaları  bakımın en iyi şekilde verilmesi gereken kritik hastalardır. Bu nedenledir ki, diyaliz hemşireliği hem yurt içi hem de yurt dışında, temel lisans eğitimi üzerine gerçekleştirilen eğitim sonrası hak edilen sertifika yolu ile belgelendirilen özel bir alandır” denildi. 

“BİR MESLEK YOK EDİLMELİ”

Tekniker düzeyindeki sağlık çalışanının hemşirenin, diyaliz hemşiresinin görevini ‘yapabilir yetkinlikte' olmadığının kaydedildiği açıklamada, “Diyaliz hastalarının tedavi süreci zor ve masraflı, bakımları ise karmaşıktır. Hastanın yaşam süresinin, hasta ve ailesinin ise yaşam kalitesinin artırılması için çok boyutlu ve kapsamlı bir bakımın sağlanması, yeterli ve etkin diyalizin uygulanması şarttır. Bu da bütüncül bakış açısına sahip, karmaşık alanlarda bakım ve tedavi uygulamalarını yürütebilecek yetkinlikte, eğitimli ve yeterli personel istihdamı ile mümkün olabilecektir. Burada diyaliz teknikerlerinin istihdam yolu açılmaya çalışırken, diyaliz hemşireliğinin yolu kapatılmaktadır. ‘Diyaliz hemşireliği' hemşirelik alanında özelleşmiş bir alandır. Bir meslek var edilmeye çalışılırken, başka bir meslek yok edilmemelidir. Bu kapsamda dünya genelinde olduğu gibi hemşirelerin diyaliz alanında tam yetki ile çalışmasını, diğer sağlık çalışanlarının ise hemşireliğin görev yetki ve sorumluluk alanlarına girmemesini istiyoruz. Sayın Bakanımızın, sesimizi duyacağına ve bizi anlayacağına inanıyor, toplumun nitelikli sağlık hizmetine erişmesinin önünde engel teşkil edecek bu uygulamanın sonlandırılmasını talep ediyoruz” ifadelerine yer verildi.  

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.