1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Diyarbakır'da Charlie Hebdo protestosu
Diyarbakır'da Charlie Hebdo protestosu

Diyarbakır'da Charlie Hebdo protestosu

Diyarbakır'da düzenlenen 'Hz.Muhammed'e saygı' mitingine 100 bin kişi katıldı. 'Yaşasın Hizbullah' sloganlarının atıldığı mitingde verilen sert mesajlar dikkat çekti.

A+A-

Fransa'da Hz. Muhammed karikatürlerini yayınladığı için silahlı saldırıya uğrayan 8'i karikatürist 12 kişinin öldüğü mizah dergisi Charlie Hebdo, Diyarbakır'da Peygamber Sevdalıları Platformu'nun düzenlediği, 'Hz.Muhammed'e saygı' adı verilen protesto mitingine yaklaşık 100 bin kişi katıldı. Mitingde konuşan Molla Osman Teyfur, peygambere dil uzatanların dillerini keseceklerini söyledi.

 

Peygamber Sevdalıları Platformu, Hz. Muhammed'in karikatürlerini yayınlayan Charlie Hebdo dergisini protesto etmek için İstasyon Meydanı'nda düzenlediği 'Hz.Muhammed'e saygı' mitingine çevre il ve ilçelerden gelenlerle yaklaşık 100 bin kişi katıldı. Mitinge katılmak isteyenler polis noktalarında tek tek arandıktan sonra alana alındı. 

Mitinge Hü-da Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Diyarbakır ev çevre illerdeki din alimleri de katıldı. Mitingde, Charlie Hebdo aleyhinde dövizlerin yanı sıra, 'Kürdistan'da Hizbullahım', 'Filistin'de Hamasım', 'Çeçenistan'da Şeyh Şamilim', 'Amerika'da Malcom X'im', 'Cizre'de Şeyh Zeki'yim', 'Charlie'nin şeytanları peygamberime dil uzatma', 'Lanet olsun biz Charlieyiz diyenlere' dövizleri de taşındı.

TOPLU NAMAZ, İLAHİ

Meydandaki bilboardlarda HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ'ın afişlerinin üzerine asılan 'Peygamber Sevdalıları' flamaları ilginç görüntü oluşturdu. Miting sırasında öğle ezanının okunması nedeniyle müzik yayınına 10 dakika ara verilirken, katılımcılardan bazıları da cadde üzerinde toplu halde namaz kıldı. Charlie Hebdo dergisi aleyhinde Türkçe ve Kürtçe sloganların atıldığı, ilahilerin okunduğu, tekbir getirilen mitingde ilk konuşmayı Kürtçe yapan Molla Beşir Şimşek, Peygamber sevdalılarının tarihte hiç bir zaman küfre boyun eğmediğini ve eğmeyeceklerini söyledi. 

Mitingde Türkçe konuşan Molla Osman Teyfur ise, peygambere savaş açanların tarih boyunca hep kaybettiklerini ifade etti.

'DÜŞMANI DÜŞMANIMIZDIR...'

Kendi namuslarına, şahıslarına dil uzatanları Allah için affedebileceklerini, ancak Allah'ın Resülüne yapılacak saldırı, hakaretleri asla kabul etmeyeceklerini belirten Molla Osman Teyfur, şöyle dedi: 

'Bizler diyoruz ki; sizler Allah Resulüne düşman oldukça bizler size düşman olacağız. Çünkü bizler; Allah Resulünün dostunu dost, düşmanını düşman kabul etmişiz. Siz kimsiniz ki; Allah Resulünü terörist ilan ediyorsunuz? Sizler yeryüzünü ifsad eden, nesilleri mahveden insanları ve insani değerleri ayaklar altına alan emperyalistlersiniz. Sizler topraklarımızı coğrafyamızı işgal ettiniz. Evlerimizi başlarımıza yıktınız. Namuslarımızı tarumar ettiniz. Yer altı ve yer üstü kaynaklarımızı çaldınız. Sonra da Muhammedi bir ruha direnenleri terörizmle suçladınız. Asıl terörist sizlersiniz.'

 

'DİL UZATANIN DİLİNİ KESERİZ'

Fikir ve düşünce özgürlüğü adı altında hiç kimsenin İslami değerlere hakaret etmeye hakkının bulunmadığını söyleyen Teyfur, şöyle konuştu:

'Onlar istedikleri hayatı tercih edebilir. Ama hiçbir şekilde Allah Resulüne onun haysiyetine, onun pak ali beytine, onun getirdiği değerler hiç kimsenin hakaret etme özgürlüğü olamaz. Kimse bunu düşünce, fikir özgürlüğü diye insanlara sunamaz. Bunlar ikiyüzlüdür. Fransa'da Yahudiler'i eleştiren bir yazarı kovdular. Allah Resulüne hakaret eden, Kab Bin Eşref'in dilini Muhammed bin Mesleme kestiği gibi bugünde Allah Resulüne uzatılan dillerin kesilmesi gerekir.'

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.