1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Doğalgaz santraline yıldırım düştü, Bursa’yı Allah korudu
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Doğalgaz santraline yıldırım düştü, Bursa’yı Allah korudu

A+A-

Anımsıyoruz da… 1992 yılında kurulacağı haberini duyurmak bize kısmet olmuştu. Müjdeyi, dönemin Başbakanı rahmetli Süleyman Demirel ile birlikte Japonya gezisine katılan, dönemin güçlü siyasetçisi Cavit Çağlar vermişti.

Gezi sırasında…

Çağlar bir akşam Japonya’dan aradığında, Japonlar tarafından Türkiye’ye iki doğalgaz çevrim santrali kurulacağını, birinin Bursa’ya kurulması için ikna ettiğini söylemişti.

İşte…

O santral bugün Türkiye’nin üçüncü büyük doğalgaz çevrim santrali olarak üretim yapıyor. Yılda yaklaşık 5 milyar 637 milyon 440 bin 267 kilovat saat elektrik üreten santral sayesinde Bursa’da konutlarda ve sanayide elektrik sıkıntısı yaşanmıyor.

Hatta…

Çevre illerin elektrik ihtiyacı da buradan destek alıyor.

O bakımdan…

Ovaakça’da sorun olduğunda, İstanbul bile etkileniyor.

İşte…

Bölge için böylesine önemli ve kritik olan Ovaakça Doğalgaz Çevrim Santralı’nın geçtiğimiz hafta çok ciddi bir tehlike atlattığı ortaya çıktı.

Üstelik…

Atlatılan o büyük tehlikenin fotoğrafı da var.

Elimize ulaşan fotoğraflarda, geçen haftaki şiddetli yağmur sırasında kentin de her yerinden görülen santralin iki dev soğutma kulesinden birine yıldırım düştüğü görülüyor.

Yıldırım’ın hem bacaya isabet edişi, hem de bacada yol açtığı etki ayrıntılı bir şekilde görüntüye yansıyor.

Fotoğrafları görünce biraz da korkuyla Eüdaş Ovaakça Doğalgaz Çevrim Santralı’nı aradık. Aldığımız bilgiyle de rahatladık:

“Geçen hafta şiddetli yağış sırasında santral bacasına yıldırım düştü. Ancak santralin çok güçlü paratoner sistemi var. Sistem yıldırımı karşılayıp toprağa aktardığı için herhangi bir hasar oluşmadı, sorun da yaşamadık.”

Yani…

Tam anlamıyla Bursa’yı elektriksiz kalmaktan Allah korumuş denecek bir durum var ortada. Bunu da kurulan güçlü paratonere borçluyuz.
 

Tek bir idealleri var: Otizmli çocukları eğitip kazanmak! 

 

Tıp çaresini bulamadığı için ilacı yok. Buna karşın, otizmli çocukların yaşama dönebilmelerinin tek yolu olarak karşımıza eğitim çıkıyor.

İşte…

Ailelerinde hiç otizmli çocuk bulunmamasına karşın öğretmen ve akademisyen bir avuç gönüllünün kurduğu İçimizdeki Çocuk Derneği de bu ideale çalışıyor.

Başkan Sermin Varol ile kurucu üyeler Hatice Ferik, Sebahattin Kılınç, Bursa eski Milletvekili Faruk Anbarcıoğlu’nu bir araya getiren de bu.

Üstelik…

Kısa sürede çok yol almışlar. 22 Nisan’da farkındalık amacıyla fotoğraf sergisi açmışlar. 43 sanatçının fotoğraf gönderdiği sergi Antalya ve sonbaharda Romanya’ya gidecek.

Kurucu üyelerden Ankara Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Sebahattin Kılınç’ın yazıp yönettiği İçimizdeki Çocuk Müzesi adlı oyunda Tofaş basketbol takımı oyuncularıyla Uludağ Üniversitesi öğretim üyeleri de sahneye çıkmışlar.

Oyun daAnkara, İzmir ve İstanbul turnesine çıkacak.

En büyük hedefleri otizmli çocuklar için bilimsel araştırmaların yapılacağı ve sürekli eğitim verecek bir çocuk köyü kurmak. Bu yoldaki gelişmelerden umutlular.

Yanı sıra…

Uludağ Üniversitesi ile bilimsel araştırmalar anlaşması, Büyükşehir Belediyesi ile de işbirliği protokolu imzalamışlar.
 

Otizmli çocuklar çoğalıyor, farkında mısınız?

 

Üstesinden gelebilmenin tek çaresinin özel eğitim olduğu otizmi toplum yeni yeni öğreniyor. Onun için de yeterince farkındalık ve bilinç oluşmadı.

Oysa…

İçimdeki Çocuk Derneği Başkanı Sermin Varol’un verdiği rakamlar çarpıcı:

“2016 yılında yalnızca Dörtçelik ve Yüksek İhtisas hastanelerinde 1.395 çocuğa otizm tanısı kondu. 2017 yılının ilk 4 ayında ise 503 tanıya çıktı.”

Kaygısı şu:

“Bu hızla giderse, 2040 yılında her 2 çocuktan biri otizm hastası olacak.”
 

Nilüfer AK Gençlik’te Hamza Yurdaer’le yeni dönem başladı

 

AK Parti Nilüfer’de Gençlik Kolu Başkanı olarak Gökhan Dinçer başarılı bir dönem geçirdi, zor bölgede akılda kalacak işlere imza attı. Fakat istifası da sürpriz oldu.

İşte…

Dinçer’in bu sürpriz istifasından sonra AK Parti Nilüfer İlçe Gençlik kolu Başkanı olarak Hamza Yurdaer atandı. Nilüfer Teşkilat Başkanı Tahir Kahveci ile birlikte ziyaretimize gelen Yurdaer’i farklı çalışmalarla Nilüfer gençliğine açılmaya hazır gördük.

En büyük şansının da, gençlik kollarından gelen Teşkilat Başkanı Kahveci olduğunu fark ettik.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.