1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Dört milyon kadın kayıt dışı çalışıyor
Dört milyon kadın kayıt dışı çalışıyor

Dört milyon kadın kayıt dışı çalışıyor

Çalışan kadınların yarıdan fazlası sosyal güvenceden yoksun istihdam ediliyor. Kayıt dışı oranı tarımda yüzde 94,5`e ulaşıyor.

A+A-
Sosyal güvenceden uzak, kayıt dışı çalışan kadın sayısı haziran döneminde 80 bin artışla 4 milyonu aştı.
 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, haziran ayı itibariyle Türkiye'de 26 milyon 586 bin kişi çalışıyor. Bunların 18 milyon 640 binini erkekler, 7 milyon 946 binini kadınlar oluşturuyor. Kadınların 5 milyon 141'i tarım dışı işlerde, 2 milyon 805 bini ise tarımda istihdam ediliyor.
 
Tarım dışında % 27
 
Haziran döneminde kayıt dışı çalışanlara 80 bin kadın daha eklendi. Kayıt dışı çalışan kadın sayısı mayıs ayında 3 milyon 952 bin iken haziran döneminde bu sayı 4 milyon 32 bine çıktı. Söz konusu dönemde kayıt dışı çalışan kadın oranı 1,1 artışla, yüzde 50,7'ye çıktı. Kadınların kayıt dışı çalışma oranı tarım dışı işlerde yüzde 26,9'a, tarımda yüzde 94,5'e yükseldi.
 
11 bini işveren
 
Bu dönemde ücretli ve yevmiyeli olarak kayıt dışı çalışan kadınlar 46 bin kişi artarak 1 milyon 93 bine çıktı. Ücretsiz aile işçisi olarak istihdama katılan, ancak kayıt dışı çalışan kadın sayısı 43 bin kişinin eklenmesiyle 2 milyon 314 bine ulaştı. Kayıt dışı çalışan kadın işveren sayısı da 2 bin artarak, 11 bine yükseldi. Kayıt dışılık kendi hesabına çalışan kadınlar açısından ise geriledi. Kendi hesabına kayıt dışı çalışan kadın sayısı 11 bin gerileyerek, 614 bine düştü.
 
En çok hangi alanlarda?
 
Türkiye'de tarım ve inşaat sektörlerinde, küçük çaplı işletmelerde, geçici ve mevsimlik işlerde kayıt dışılık diğer sektör ve işletmelere göre daha yoğun düzeylere çıkıyor. Türkiye'de kayıt dışılık eğitim seviyesi düşük (vasıfsız) kişiler, kadın işçiler, yabancı işçiler, emekliler ve serbest çalışanlarda üst seviyelere çıkıyor.
 
İşte olumsuzlukları
 
-Kayıt dışı çalışan işçi emekli olamıyor.
 
-Önlemlerden yoksun çalışmak zorunda kalınıyor.
 
-İhbar ve kıdem tazminatı hakkı olmuyor.
 
-Sendikaya üye olma şansı ortadan kalkıyor.
 
-Yasal çalışma saatinden çok çalışılıyor.
 
-İş ilişkisi keyfi nedenle sona erdirilebiliyor.
 
-İşsizlik sigortasından yararlanılamıyor.
 
-Yıllık izin, haftalık izin, doğum izni
gibi haklardan faydalanılamıyor.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.