1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Dubai’de milyar dolarlık flört: Sıcaksu’ya Arap yatırımcı ilgisi!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Dubai’de milyar dolarlık flört: Sıcaksu’ya Arap yatırımcı ilgisi!

A+A-

İlk adımı… 12 Şubat 2018 günü bu sütunlardan duyurduk. AK Parti’nin eski sözcüsü, MKYK Üyesi Yasin Aktay’ın sürpriz bir şekilde Bursa’ya geldiğini, Bursa milletvekilleri Müfit Aydın ve Osman Mesten ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı ziyaret ettiklerini o yazıda aktardık.

Görüşmenin içeriğini de…

Bursa Milletvekili Müfit Aydın’ın arayıp “Neler konuşuldu?” diye sormamız üzerinde öğrenmiştik:

“Suud-Kuveyt ortaklığında bir yatırımcı Sıcaksu Termal Projesi’yle çok ciddi şekilde ilgileniyor. Milyar dolarlık yatırıma Büyükşehir de sıcak bakıyor. Yasin Bey’in yakın dostu olan yatırımcı projeyi dinledi, Alinur Başkan da beklentilerini anlattı.”

İşte…

1.-yazi-icin-12-subat-2018-tarihli-kupur,-sicaksu-termal-bolgesi-arap-yatirimci.jpgSıcaksu’da kamulaştırmaları tamamlanan, 20 dönümlük bölümü geçen dönem Büyükşehir Belediyesi tarafından satılan termal projesi için Arap yatırımcı yaklaşık 100 dönümlük alanın tümüyle kendisine verilmesini istiyor.

Bursa ziyaretinde Büyükşehir’in hedeflerini ve beklentilerini dinleyen yatırımcı, Dubai’deki merkezine döndüğünde proje çalışması yaptırdı.

O çalışma için de…

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İsmail Yılmaz ile Genel Sekreter Yardımcısı Murat Kuşun proje üzerinde incelemeler yapmak ve bilgi alışverişinde bulunmak üzere Dubai’ye gittiler.

Gelişmeyi…

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’la konuşurken şunu söyledi:

“Sıcaksu bölgesinde planladığımız ve Bursa’yı termalin başkenti yapacak projemizle Arap yatırımcımız çok ciddi şekilde ilgileniyor. Daha doğrusu, Büyükşehir’le Arap yatırımcı arasında şu anda bir flört var diyebiliriz.”

Şunu özellikle vurguladı:

“Büyükşehir Belediyesi olarak projeden beklentilerimiz belli. Arap yatırımcı da kendi şartlarını oluşturuyor. Arkadaşlarımız üzerinde çalışılan projeyi ve gelişmeleri görüşmek üzere Dubai’de.”

Şunu da ekledi:

“Bursa’nın çıkarına olacak bir proje için çalışıyoruz. Şu anda görüşmeler olumlu gidiyor. Umarım Bursa’nın kazanacağı, yatırımcının da mağdur olmayacağı  ve dünyaya açılan bir proje ortaya çıkar. Ben umutluyum.”

 

15 Temmuz’un manşetleri sergileniyor

 

2.-yazi-icin-basin-ilan-kurumu-15-temmuz-ve-mansetler-sergisi,-fevzi-caukmak-caddesi,-sehrekustu.jpgBasın İlan Kurumu Bursa Şube Müdürü Osman Başeğmez farklı projelerle Bursalıların karşısına çıkıyor. Gazetelere gazeteci yetiştirmeyi hedefleyen eğitim programının ardından Şehreküstü’ye çıkan Fevzi Çakmak Caddesi kaldırımında açılan 15 Temmuz ve Manşetler adlı açık hava sergisi, hain darbe gecesinde yaşananları o günün gazete manşetleriyle anımsatıyor.

Sergide…

Türk basınının darbeye karşı çıkıp lanetlediği gözler önüne serilirken, Basın İlan Kurumu’nun anlamlı sergisi ilgi görüyor.

 

CHP’de imza toplayanlar umutlandı, Bursa’daki imzalar yarıya geldi

 

Seçim sonrası değişim isteğiyle karşı karşıya kalan CHP’de, yönetimin olağanüstü kurultaya yaklaşmaması nedeniyle başlayan olağanüstü kurultay için imza kampanyası üçüncü gününde kritik bir aşamaya geldi.

Çünkü…

Kurultayın toplanabilmesi için 634 imza gerekiyor. Kampanyaya öncülük eden Muharrem İnce destekçileri dün akşam saatlerinde 500 imzayı geçtikleri açıklaması yaptılar.

Buna karşın…

CHP Genel Merkezi ise dikkatle izlediği kampanyada imza sayısını 319 olarak dile getiriyor.

Bursa’yla gelince…

Başlangıçta, Bursa’dan 6-8 imza verileceği tahmin edilirken, İnce destekçileri 36’sı seçilmiş, 5’i doğal toplam 41 delegesi olan Bursa’da 20 imzaya ulaştıklarını söylüyorlar.

Partiden gelen bilgilerdeyse 16 delegenin imza verdiği, önümüzdeki süreçte de en fazla 18’e çıkabileceğini ifade  ediyorlar.

Ancak…

İmza kampanyasının Bursa ayağında asıl kriz başka. İmzacılar, 8 ilçe başkanının imza verdiğini iddia ediyorlar. Yönetimse dikkatli bir tutum sergileyip polemiklerden uzak durmaya özen gösteriyor.

Ne var ki…

Eğer 17 ilçeden 8’inin başkanı gerçekten değişim için imza vermişse, CHP yönetimi adına daha ciddi bir durum var demektir.

 

Sarıbal: İmza yok, kurultay zamansız

 

4.-yazi-icin-chp-bursa-milletvekili-orhan-saribal.png24 Haziran seçimi öncesi Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce miting meydanlarında “Beni bu adaylığa Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal zorladı” dediği için, Sarıbal’ın da imza vereceği düşünüldü.

Hatta, imza verdiği yolunda paylaşımlar oldu.

Ne var ki…

CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Orhan Sarıbal açıklamasında, birlikte hareket ettiği ve kurucuları arasında yer aldığı Gelecek İçin Biz grubuyla bu konuda ayrıştığını, imza vermediği gibi kurultayı zamansız bulduğunu duyurdu.

 

Kiraz üreticisi “nereden geldiği belli olmayan” Akdeniz Sineği kurbanı

 

Daha 2 yıl önce Rusya alımları durdurduğunda kirazları toplamayıp ağaçta bırakan üreticiler bu yıl da nereden geldiğini anlayamadıkları Akdeniz Sineği’nin yol açtığı zararla büyük darbe yediler.

Nitekim…

Keles’in Baraklı Köyü’nden kiraz üreticisi Mehmet Irgın telefonda şunları anlattı:

“Akdeniz Sineği kiraza dadanıyor ve kurt bırakıyor, çürümeye yol açıyor. 15 ton kiraz alan arkadaşlarımız 300-400 kiloya düştü. Perişanız.”

Söylediğine göre…

Tarım Müdürlüğü’ne yaptıkları başvuruyla kiraz bahçelerine saldıran haşerenin Akdeniz Sineği olduğunu öğrenmişler. Şu sözler de, çaresizliği gösteriyor:

“Bizim buralarda Akdeniz Sineği yoktu, bilmiyorduk. Nereden çıktığını anlayamadık. Bu sineğe karşı bir ilaçlama da yokmuş. Gelecek yıla önlem alacaklarını söylüyorlar.”

Korkusu ise şu:

“Fakat gelecek yıla kadar çare bulamazlarsa kiraz ağaçlarının tümünü kesmek zorunda kalacağız.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.