1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Dünya ülkesinin liderleri vitrine Kaya’dan çıkacak
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Dünya ülkesinin liderleri vitrine Kaya’dan çıkacak

A+A-

Dünyanın en büyük ve en güçlü ekonomileri kabul edilen 19 ülke ve Avrupa ülkelerini temsilen de Avrupa Birliği Komisyonu’ndan oluşan dev bir birlik var: G-20

Bir anlamda…

Başbakanlık Başdanışmanı ve Dış İlişkiler Başkanı Gürsel Dönmez’in ifadesiyle, dünya devleti gibi olan bu birlik yarın Antalya’da buluşacak.

Böyle bir organizasyona evsahipliği yapmak, kuşku yok ki Türkiye’nin de dünya vitrinine çıkması anlamında önemli.

Zaten…

Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Türkiye dünya liderlerini bir araya getiren bu büyük organizasyona ciddiyetle hazırlanıyor.

Öyle ki…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan zirve öncesi, toplantıların yapılacağı Antalya’nın Belek turizm bölgesine gitti. Hem konukların kalacakları, hem de zirve oturumlarının gerçekleşeceği otelleri denetledi.

Dahası…

Zirve toplantılarının sonunda G20’yi oluşturan dünya liderlerinin topluca dünya vitrinine çıkacakları Kaya Palazzo Otel’deki hazırlıkları bizzat inceledi.

Liderlerin topluca vitrine çıkacakları platformun kurulduğu Kaya Palazzo, aynı zamanda zirve nedeniyle liderlerin basın toplantılarına da evsahipliği yapacak.

Güvenlik nedeniyle Belek çok sıkı bir koruma duvarına alındığı için, liderler ve eşlerinin tarihi ve doğal güzellikleri gezmeleri pek mümkün görünmüyor.

O nedenle…

Otelin bahçesine dev bir kültür-tanıtım çadırı kuruldu.

Zirvenin merkezini oluşturan Kaya Palazzo ve Kaya Belek otellerini de bünyesinde barındıran Kaya Holding Yönetim Kurulu Başkanı Burak Kaya, 6 bin metrekarelik çadırda çok sayıda stant olacağını, ayrıca çeşitli halk oyunları gösterileri yapılacağını, yerel tatlar ve turistik destinasyonların tanıtılacağını söyledi.

Böylece…

Liderler ve eşlerinin güvenlik bölgesi dışına çıkmadan Türkiye’yi tanımaları amaçlanıyor.

Yanı sıra…

Dünyanın en büyük ekonomilerini bir araya getiren G20 zirvesi, Türkiye’yi dünya zirvesine taşırken, son yıllarda sendeleyen turizm için de adeta can simidi olacak ve müthiş bir tanıtım kampanyası haline dönüşecek.

 

Obama için golf atışı yeri hazır

 

G20 zirvesine katılmak üzere Antalya’ya gelecek olan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama’nın golf oynamayı çok sevdiği biliniyor.

Zirve süresince Kaya Palazzo Otel’de kalacak olan Obama için, otelin bahçesinde bir de golf atışı yeri hazırlandı. Obama’nın yapacağı golf vuruşu, Antalya’ya golf turizmi daveti anlamında da önem taşıyor.

 

Vali Karaloğlu MİT Müsteşarı mı oluyor?Vali Münir Karaloğlu’nun Bursa’ya atanmasının üzerinden 2 yıldan fazla zaman geçti. Fakat bu süre içinde adı bazen İstanbul ya da Ankara valilikleri için, bazen Emniyet Genel Müdürlüğü için geçti. Hatta geçici seçim hükümetinde İçişleri Bakanlığı bile beklendi.

Şimdiyse…

Vali Karalaoğlu için daha farklı bir atama beklentisi ortaya çıktı.

Aydınlık gazetesi dün manşetinden duyurduğu haberde, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Washington Büyükelçisi olacağını, MİT Müsteşarlığı için de Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ya da Bursa Valisi Münir Karaloğlu’nun düşünüldüğünü iddia etti.

 

Takvim Ankara’da: CHP kongreleri 2 haftada bitirecek

 

Delege seçimlerine ağustos sonunda başlayan, ancak 1 Kasım’da seçim kararı alınınca erteleyen CHP, olağanüstü kurultay girişimlerine karşın kongre takvimini işletmeyi sürdürüyor.

Bu kapsamda…

Geçen hafta ilçelerdeki mahallelerde büyük bölümü tamamlanan delege seçimlerinin yarın tamamen sonuçlanması bekleniyor.

Bir yandan da…

CHP İl Başkanı Zafer Yıldız’ın çağrısıyla hafta içinde yapılan il yönetim kurulu ve ilçe başkanları toplantısında ilçe kongreleri takvimi taslağı hazırlandı.

Taslak…

İl Başkanlığı tarafından bugün Ankara’ya gönderilecek. Onaylanırsa da kesinleşecek ve hemen işletilecek.

Buna göre…

22 Kasım’da Gürsu ile başlayıp 6 Aralık’ta Osmangazi ve Kestel kongreleriyle sona erecek iki haftalık CHP ilçe kongreleri takvimi şöyle hazırlandı:

Büyükorhan: 27 Kasım

Gemlik: 29 Kasım

Gürsu: 22 Kasım

Harmancık: 5 Aralık

İnegöl: 27 Kasım

İznik: 2 Aralık

Karacabey: 3 Aralık

Mustafakemalpaşa: 3 Aralık

Keles: 24 Kasım

Kestel: 6 Aralık

Mudanya: 28 Kasım

Nilüfer: 5 Aralık

Orhaneli: 1 Aralık

Yenişehir: 1 Aralık

Orhangazi: 4 Aralık

Osmangazi: 6 Aralık

Yıldırım: 29 Kasım

 

MHP azalan oyları sorguluyor: Algıları değiştiremedik

 

Görünen o ki… MHP’de durum bu kez daha ciddi. Çünkü, “Devret Devlet Bey” sloganıyla başlayan ve değişim isteyen kampanya Genel Merkez belli etmese bile parti tabanında heyecana yol açtı.

Bu kapsamda…

Bugün Merkez Yönetim Kurulu, yarın da il başkanları toplantısı planlayan MHP Genel Merkezi en azından tartışmaları durdurmaya yönelik arayış içinde.

Bu süreçte…

MHP Bursa İl Başkanı Yüksel Yılmaz da ilçe başkanları ve yönetim kuruluyla seçim değerlendirme toplantısı yaptı.

Toplantıda…

Bazı ilçe başkanları değişim konusunu açmak istese de Yılmaz bu konuların MYK ve il başkanları toplantıları sonrası konuşulmasının daha doğru olacağını söyledi.

Ankara yolculuğu öncesi konuşmamızda, “Arkadaşlarımız iletişim kanallarının daha iyi kullanılabilirdi diyorlar” dedi ve şunları söyledi:

Bursa’da 89 bin oy kaybettik, milletvekili sayımız da 3’ten 2’ye indi. Bu duruma elbette üzülüyoruz. Ama teşkilatlar olarak vicdanen rahatız, çünkü elimizden geleni yaptık.”

Şunu özellikle vurguladı:

Seçimden önce partimize yönelik algı operasyonları vardı. Maalesef bu algıları değiştiremedik, aşamadık. Açıkçası yenik kaldık.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.