1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Dünyanın izlediği kongreden kararlılık mesajı: Ezer geçeriz
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Dünyanın izlediği kongreden kararlılık mesajı: Ezer geçeriz

A+A-

Cumartesi gününe kadar... AK Parti Bursa İl Kadın Kolları kongresinden çıkabilecek siyasi mesajlar üzerine tahmin yürütülüyordu.

Çünkü...

Türkiye'de cumhurbaşkanı katılımıyla yapılan ilk İl Kadın Kolları olacaktı.

Kongre beklendiği gibi Türkiye'de ilk oldu. Bu ilk de AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Gülten Kapıcıoğlu'na kısmet oldu.

Bununla birlikte...

Cumartesi günü öğleden sonra başlayan Afrin harekatı kongreden çıkması beklenen mesajın önceliğini değiştirdi.

Daha açık söylemek gerekirse...

1.-yazi-icin-cumhurbaskanin-recep-tayyip-erdogan-ve-ak-parti-il-kadin-kollari-kongresi.jpgAK Parti Bursa İl Kadın Kolları kongresi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın harekatla ilgili görüşlerini açıklayıp değerlendirmelerini yapacağı bir halkla buluşma platformuna dönüştü.

Bu yönüyle de...

Bir anda dünyanın izlediği kongre haline geldi, uluslararası alanda önemi arttı.

İşte...

Böyle bir ortamda Cumhurbaşkanı Erdoğan önce salon dışındaki hastane alanındaki kalabalığa, sonra çoğunluğu AK Parti kadın teşkilatları olmak üzere kongrenin yapıldığı Tofaş Spor Salonu dolduran coşkulu kitleye konuştu.

Konuşması tam 45 dakika sürdü.

O sürede...

Beklendiği gibi dünyaya mesaj verdi. Hem de, bugüne kadar Türk liderlerde görülmeyen bir kararlılıkla milli dik duruş sergiledi.

Örneğin...

"Bugüne kadar hiçbir gücün önünde eğilmedik" sözünü tekrarladı. Terör örgütlerine 5 bin tır yanında 2 bin uçakla da silah yardımı yapıldığını ilk kez açıklarken, "Bunların hepsini gördük" deyip gösterdiğimiz sabrı  anlattı:

"Durduk, durduk, durduk, bir gece ansızın vurduk."

Yine...

Savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan 3 milyonu aşkın Suriyeli'nin bir an önce kendi topraklarına gönderileceklerini ilk kez açıkladı.

Arkalarında kimi büyük ülkelerin olduğunu düşünen terör örgütlerinin "bir daha karşımıza çıkamayacaklarını" üzerine basa basa söyledi.

Afrin harekatına karşı sokağa çağıranlara dikkat çekerken, "bu çağrılara uyup sokağa çıkan olursa bedelinin çok ağır olacağı" uyarısı yaptı.

Şu sözü de kararlılık mesajı anlamında kongreye damgasını vurdu:

"Karşımıza kim çıkarsa çıksın, ezer geçeriz. Taviz yok."

 

Yağmura rağmen salonun içi de dışı da doluydu

 

AK Parti organizasyonlarını anlatırken "Bu işi iyi biliyorlar" diyoruz, ama o iş sanıldığı kadar kolay değil. Çünkü, insanları bir yerden bir yere götürmeye ikna etmek o kadar kolay olmuyor.

Hele...

Dünkü gibi yağmurlu havada bunu başarmak, salonun dışını da içini de doldurmak katılımcıların isteği ile doğru orantılı.

Aşırı güvenlik ortamında, polisler çok nazik davransa bile uzun mesafeleri hiç itiraz etmeden dolaşanlar da orada bulunma kararlılığı gösterdiler.

Başka liderlerde böyle olmuyor.

 

Erdoğan 2019 startını Bursa'dan verdi

 

Dünyaya verilen kararlılık mesajları yanında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 30 Mart 2019'da yapılacak yerel seçim startını da AK Parti Bursa İl Kadın Kolları kongresinden verdi.

Kongredeki konuşmasının son bölümünde önce ana kademe olan İl Yönetim Kurulu'nu, sonra Kadın ve Gençlik kolları yönetimlerini ayağa kaldırıp "Mart 2019'da kapı kapı dolaşmaya var mısınız?" diye sordu ve hem "Bursa'nın yeni bir dirilişi için", hem de "AK Parti'nin yoluna devam etmesi için" söz verdirdi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bursa'da hatalarımızın farkındayız

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gezilerinde çok önem verdiği ve yıllardır sürdürdüğü bir geleneği var: Bulunduğu ilde yapılan hizmetleri tek tek sıralıyor, bazen özeleştiri de yapıyor.

AK Parti İl Kadın Kolları kongresi içim geldiği Bursa'da geleneğini sürdürdü.

Bu bölümde...

16 Nisan referandumunda yüzde 53.2 evet oyu veren Bursa'ya teşekkür ederek sözlerine başladı,"Bursa aldığı her yatırımın karşılığını verdi" deyip ekledi:

"Bursa'nın önünde daha büyük potansiyel var."

Ardından...

Uludağ'ın yeterince değerlendirilemediğini ifade etti. Şehir Hastanesi'nin önümüzdeki yıl açılacağını söyledi. 20 binin üzerinde konut yapılıp hak sahiplerine teslim edildiğini anlattı.

Tam bu noktada...

Şehircilik anlamında Doğanbey'i ima ederek özeleştiri yaptı:

"Bursa'da bazı hatalarımızın farkındayız. Onları da telafi ederiz."

Sonra...

Osmangazi Köprüsü ve otoyolu anlatıp yeni durumu yorumladı:

"Artık Bursa'ya uzak değilim, İstanbullu olarak komşuyum. 1 saatte geliyorum."

Heyecan veren projelerden hızlı treni önümüzdeki yıl tamamlama hedefini bir kez de Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı, Gemlik trenini anlattı.

Gemlik'in deprem riski nedeniyle dönüştürüleceğine özel vurgu yaptı.

Fakat...

Atatürk Stadyumu Meydanı'ndaki referandum mitinginde destek sözü verdiği Yıldırım metrosuna bu konuşmasında değinmedi.

 

Bursa'nın "Cezayir Türküsü" dersi verdi

 

Konuşması sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salona dönüp "Bursa'nın Cezayir Türküsü'nün bilen var mı?" diye sorduğunda çoğunluk birbirine baktı.

Dağ yöresi düğünlerinin vazgeçilmezi türkü için önemli bir uyarı yaptı:

"Kuzey Afrika'da kuşatılan askerlerimize ağıttır, ama Hey Onbeşli türküsü gibi bazıları bu ağıtta oynuyorlar."

Salondan çıkışta...

Dağ kültürü alanında engin bilgi sahibi olan ve şairliğiyle de bilinen AK Parti Bursa Milletvekili eski Faruk Anbarcıoğlu ile konuştuk.

"1911'de Cezayir'i kuşatan Fransız ve İtalyanların askerlerimize yaptığı eziyeti anlatan bu türküyle ilgili kültür dersi çok önemliydi" dedi.

 

Bursa sabah namazında "zafer duası" için Ulucami'ye akın etti

 

6.-yazi-icin-ulucami-sabah-namazi-zafer-duasi.jpgTürk Silahlı Kuvverleri'nin cumartesi öğleden sonra Afrin harekatına başlaması, toplumsal anlamda bugüne kadar görülmemiş bir atmosfer oluşturdu.

Hiçbir organizasyon olmadan binlerce Bursalı askerlerimiz için zafer duası yapmak üzere sabah namazında Ulucami'ya akın etti. Camide büyük bir kalabalık oluşurken, Altıparmak'a kadar trafik tıkandı.

Sabah namazı çim Ulucami'ye gidenler arasında Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, eski bakanlardan Mehmet Müezzinoğlu ve Cavit Çağlar'la Büyülşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da vardı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.