1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Durması bu kez işe yaradı: Sahil yolunda hatayı düzelten revizyon
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Durması bu kez işe yaradı: Sahil yolunda hatayı düzelten revizyon

A+A-

Proje... 2008 yılında gündeme geldiğinde büyük bir heyecanla karşılandı. Gemlik ile Mudanya arasında sahil yolu yapımına 2012'de başlandığında hedefler de, beklentiler de büyüktü.

Çünkü...

Gemlik Körfezi'nin güneyinde, bölgenin en keyifli sahil yolu olarak kullanılan mevcut Mudanya-Gemlik yolundaki tehlikeleri ortadan kaldırıp ulaşım süresini kısaltacak olması yanında önemli bir bağlantı sağlayacaktı.

Hatta...

İleriye dönük olarak Mudanya'dan Bandırma'ya devam etmesi planlanmıştı.

Ne var ki...

1.-yazi-icin-gemlik-mudanya-sahil-yolu-valtintas-viyaduk-ayaklari.jpgBüyük umutlar ve hızla başlayan sahil yolu projesinde Kurşunlu-Altıntaş arası tamamlandıktan sonra çalışmalar durdu. Altıntaş'taki Kızılay rampası karşısına yapılan viyadük ayakları da kaldı.

Başlangıçta...

Yolun Altıntaş'tan sonra Güzelyalı'ya gelmesi, oradan da Mudanya'ya ulaşması düşünülmüştü. Fakat bu planlama Güzelyalı'nın içinden geçecek olması nedeniyle sıkıntılıydı.

Çünkü...

Feribot ve deniz ulaşımı nedeniyle zaten tıkanan Burgaz'a bir de sahil yolundan gelecek ağır tonajlı ve büyük araçlar girecekti. Bu da Burgaz'ın gelişip genişleyen yerleşimi ve yaşadığı trafiğe yeni sorunlar ekleyecekti.

İşte...

2 yıl önce duran yapım çalışmaları bu anlamda bir fırsata dönüştü.

Yerel dinamiklerin ve siyaset önderlerinin devreye girmesiyle Karayolları gündemine Burgaz'ı rahatlatacak proje revizyonunu aldı.

Çözüm de...

Sahil yolunun Altıntaş'tan sonra Güzelyalı'ya devam etmek yerine güneye dönüp Göynüklü'ye yönelmesi, buradan da Tepederbent'teki köprülü kavşağa bağlanmasında bulundu.

Üstelik...

Yapılan proje revizyonuyla sahil yolunun bağlanacağı köprülü kavşak, hedef projeler arasında yer alan ve Aydınpınar-Tirilye arasında yerleşimlerin arkasındaki dağlık araziden geçecek Mudanya Güney Çevre Yolu'nun da başlangıcını oluşturacak.

 

Başkan Aktaş'ın pazar sürprizi

  

2.-yazi-icin-alinur-aktas-ailece-lutfi-tasci-ev-ziyareti.jpgSosyal çalışmalarıyla da öne çıkan, Bursa Kent Konseti'nde görev üstlenen Lütfi Taşçı'yı Bursa kamuoyu protokol imamı olarak tanıyor.

Pazar sabahı...

Lütfi Hoca evinde ağır bir konuk ağırladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş sürpriz yapıp ailece ev ziyaretine geldi.

Yoğun seçim çalışmaları arasında siyaset dışı konularda ailece keyifli bir sohbet gerçekleştirdiler.

 

93 bin nüfuslu Mudanya pazar günü gelen 150 bin araca çare arıyor

 

3.-yazi-icin-mudanya-belediye-baskani-hayri-turkyilmaz-002.jpgRakamları Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz verdi: 93 bin 800 nüfuslu Mudanya'ya pazar günleri 150 bin araç giriyor.

Nüfus kaydı başka yerlerde olanlarla birlikte yaklaşık 150 bin kişinin daimi yaşadığı, yaz aylarında 500 bin kişiye ulaşan Mudanya, hafta sonu gelen 150 bin araçtakilerle pazar günleri neredeyse 2 milyon nüfusa ulaşıyor.

Bu ciddi soruna...

Olay Televizyonu'ndaki Her Açıdan programında konuk ettiğimiz Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz dikkat çekerken, sitemini de dile getirdi:

"Türkiye'nin önde gelen bilim insanlarıyla proje hazırlayıp çözüm önerdik ve Büyükşehir Belediyesi'ne sunduk. 2 yıl bekledik, cevap alamadık."

Ardından...

"Her desteğe hazır olduğumuzu söyledik" dedi ve şunu aktardı:

"Büyükşehir kamuoyu baskısıyla açıklama yapıp projemizi yetersiz buldu. Biz de görevlerini yapıp trafiği çözmeleri halinde alkışlayacağımızı söyledik fakat bizim projenin aynısını açıkladılar."

1 yıl geçmesine karşın bir şey yapılmadığını vurgulayıp çağrısını tekrarladı:

"Verin yetkiyi bize, Mudanya trafiğini çözelim."

 

Türkyılmaz'ın önceliği sosyal belediyecilik

 

Belediyecilik anlayışını "Cumhuriyet değerlerine sahip çıkan, doğumundan ölümüne insana sahip çıkan" olarak tanımlayan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın gündeminde "Mudanya'yı güzelleştirecek" projeler kadar sosyal projeler var.

Bu noktada...

Çocuklar ve gençler için özel projeler hazırlayan Türkyılmaz, benzeri olmayan meyve ormanı projesinde iddialı. Konuşmalarında "Mutlu Mudanya" vurgusu yapıyor.

 

Bursa'nın kalbi Nalbantoğlu için proje dosyasıyla muhtar adayı oldu

 

5.-yazi-icin-nalbantoglu-muhtar-adayi-mustafa-ozkeskin.jpgMustafa Özkeskin öğrencilerinin çok sevdiği asker kökenli bir öğretmen. Yanı sıra, Bursa'nın öne çıkan spor gazetecileri arasında yer alıyor.

Yıllar önce Hakimiyet gazetesinde birlikte çalıştığımız için iyi tanıdığımız Mustafa Hoca, ailece 100 yıllık Şekerhoca-Nalbantoğlu sakini.

Şimdilerde...

Doğup büyüdüğü Nalbantoğlu Mahallesi'ne muhtar adayı oldu.

Tatlı dilini, kıvrak zekasını ve esprili konuşmasını yakından biri olarak söylememiz gerekirse, kişisel ilişkileriyle Bursa'nın kalbi sayılan Nalbantoğlu'na önemli işler kazandırır.

Üstelik...

Mustafa Hoca sevildiğini ve saygı gördüğünü bildiğimiz mahallesi için belediye başkan adayları gibi proje dosyası hazırlamış. Aza adayları arasındaysa şampiyon lakaplı eski milli atlet Ahmet Çimek de var.

Programlı çalışması da ziyaretleri ve görüşmelerinde karşılaştığı ilgiye yansıyor.

 

Bursa'dan Hindistan'ın 6 kentine gidip 'fotoğraflı belgesel' çekecekler

 

6-017.jpgProjeyi... Kısa adı TURİNDO olan Türk-Hindistan İşadamları Derneği hazırladı. Derneğin yönetim kurulunda yer alan Bursalı turizmci Serdal Can da ekip olarak önerdi.

Ekipte...

Yıllarca gezi dergileri için dünyayı dolaşan Bursa'nın tanınmış fotoğraf sanatçısı Fatih Özenbaş ile birlikte, yine Bursa'dan gidip dünyanın değişik yerlerinde belgeseller çeken ve uluslararası alanda tanınan Ebru-Serkan Yiğit çifti var.

Ankara'daki Hindistan Büyükelçiliği'nin himayesinde gerçekleşecek projede, Bursalı ekip insan ve doğa görüntüleri çekmek üzere Hindistan'ın 6 kentine gidecekler.

Fatih Özenbaş'ın fotoğrafları, Ebru-Serkan Yiğit çiftinin videolarıyla oluşacak bu farklı sergi yaklaşık 4 ay sürecek çalışmayla ortaya çıkacak.

Sergi...

Hindistan'ın değişik kentleri yanında İstanbul, Ankara ve Bursa'da izlenime açılacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.