1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Durmazlar, raylı sistemden sonra sanayi teknolojisine damga vurdu
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Durmazlar, raylı sistemden sonra sanayi teknolojisine damga vurdu

A+A-

Baktığımızda… Durmazlar firmasının Bursa için üstlendiği ve giderek de genişleyen misyon daha iyi anlaşılıyor.

Nitekim… 

İlk dillendirildiğinde kimsenin inanmadığı İpekböceği tramvayı caddelerde dolaşıyor. Raylı sistem mühendisliği ve teknolojisini Bursa’ya getiren İpekböceği, şimdilerde raylı sistem kararı alan kentlerin de gözdesi.

Üstelik…

2 yıl önce gittiğimiz Berlin Fuarı’nda bizzat görüp tanık olduk, bizim İpekböceği başka ülkelerde üretilen tramvaylardan daha gösterişli ve konforlu.

Bu durum, tramvayın yanına eklenen metro vagonları için de geçerli. Dünyanın sayılı hızlı tren üreticilerine tekerlek sistemleri üretmesi de tesadüf değil.

Bursa’raylı sistemler üretiminde dünyayla rekabet ettiren teknolojiye metal sanayi için çok önemli olan bir başka üretim ekleniyor:

Rezonatör.

Bugüne kadar sanayide gelişmiş ülkeler tarafından üretilen ve Türkiye’nin de ithal ettiği lazer güç kaynağı şimdi Durmazlar tarafından geliştirildi.

Özellikle metal kesme makineleri yapan fabrikalar için çok büyük ihtiyaç olan bu makineyle metali keserken ve kaynak yaparken ihtiyaç duyulan lazer gücü elde ediliyor.

O bakımdan…

Bursa’da Durmazlar tarafından böyle bir makinenin geliştirilmesi, Bursa’nın sanayi teknolojisi açısından da çok önemli bir ilerleme.

O önemi de…

Durmazlar Makine Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz şöyle açıkladı:

“Metal kesme makineleri yapan firmalar için diot ve fiber optik gibi ileri teknolojiler çok önemli. Bu makine işte onu gerçekleştiriyor.”

Tanımı yaparken “Bir ışın teknolojisi olarak görmek lazım” dedi ve ekledi:

“1 kilovat lazer gücü 14 mikrometre fiberden çıkıyor. Buradan da 2, 4, 6, 8 kilovata kadar lazer gücü elde ediliyor.”

Önemli olan şu:

“Böyle bir güçle daha kalın metaller istenilen kalitede işlenebiliyor, ya da kaynak yapılabiliyor.”

Bu da Bursa’nın gururu olan sonuç:

“Lazer ışını kontrolü yapılabilen makinenin elektronik kontrol kartları tasarımı da, diotların lazer ışını elde etme yapıları da tümüyle Durmazlar’da geliştirildi.”

Lazer güç kaynağı o kadar hassas çalışıyor ki, ışının kalitesi ve sürekliliğiyle yüzde 0.1 sapma payıyla aynı lazer gücünü sürekli sağlayabiliyor.

En önemlisi…

Bugüne kadar Türkiye’nin ithal etmek durumunda kaldığı rezonatör üreten Durmazlar sanayide öncülük yanında, pazarı olan cihazla dünyaya açılma şansı da elde etti.
 

Bölgemizde etkili olmak için dünyayı iyi okumak gerekiyor

 

Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nün yaptığı ve bu yıl sekizincisi düzenlenen Küresel ve Bölgesel Sistemde Devlet ve Devlet Dışı Aktörler konulu kongreyi izlerken şunu düşündük:

Hem Türkiye’nin devlet olarak, hem de vatandaşları olarak dünyayı iyi okuyup anlamamız gerekiyor.

İşte…              

Uludağ Üniversitesi Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde dün başlayan ve 37 ayrı panelin ardından bugün çalışmalarını tamamlayacak olan kongre tam da bunu amaçlıyor.

O nedenle…

Toplantıyı düşünen, düzenleyen, emek harcayan, gelip bilgi paylaşan, dinleyen herkesi kutluyoruz. Bursa kamuoyunun ilgi zayıflığı hep biliniyor, ama bu toplantıların çoğalmasıyla onun da aşılacağı umudumuzu hiç kaybetmedik.

Nitekim…

Doç. Dr. Ferhat Pirinççi hocamızın moderatörlüğündeki açılış paneli kritik konuları ele aldı. Örneğin, Başbakanlık Başdanışmanı ve Dış İlişkiler Başkanı Dr. Gürsel Dönmez dedi ki:

“Dünya genelinde neler olduğunu ABD-AB-Rusya-Çin dörtgeninde okumak gerekir.”

Net bir uyarı yaptı:

“Amerika’daki seçim sürprizi büyürken, Avrupa Birliği için de bir büyük sürpriz geldi gelecek.”

O sürprizi 4 Aralık’ta yapılacak Avusturya Devlet Başkanlığı seçimi olarak gösterdi, geleceğe bakışını da açıkladı:

“Karşımız çok karanlık. Türkiye olarak o karanlığa gözbebeklerimizi açarak bakıyoruz, daha güçlü şekilde de çıkarız.”

Yanı sıra…

Dışişleri Bakanlığı adına Diplomasi Akademisi Başkanı Doç. Dr. Mesut Özcan da çevremizi ele aldı.

Irak ve Suriye’yi çökmüş ülkeler kabul etti, Özbekistan’daki lider değişimiyle olabileceklere dikkat çekti, Çin hamlesine karşı Japonya’nın pasif diplomasiyi bırakıp Çin’i kuşatıcı politikalar izlemeye başladığını söyledi.

Suriye Türkmen toplumunu bilen ORSAM Başkanı Doç. Dr. Şaban Kardaş ise bölgedeki“kaotik ortamın bir süre daha devam edeceği” tahmini yaptı.

Şunun da altını çizdi:

“Türkiye’nin küreselde ne derece aktör olacağı bölgedeki performansıyla ortaya çıkacak.”
 

Gürsu’dan itiraz var: Ankara Yolu ulaşımı bizi mağdur eder

 

Babası uzun yıllar Gürsu Belediye Başkanlığı yaptı. Belde sonrası ilçe olarak kentleşmeyi başlatan isimdi. CHP Gürsu İlçe Başkanı Cavit Kaya da ailenin Gürsu’ya hizmet geleneğini siyasette sürdürüyor. 

Zaman zaman gelir, sohbet ederiz. Bu gelişinde tepkili olduğunu gördük.

Söylediği şu:

“Ankara Yolu trafiğini rahatlatmak için plan yapmışlar. Tebligatlarına göre, bizi Gürsu’nun içinden metroya kadar ulaşımla sınırlandırıyorlar.”

Sorduğu şu:

“1500 minibüse S plakası verince yol tıkanmıyor da, bizim minibüslere gelince mi sıkışıklık oluyor? Gürsu-metro arası 2 kilometre. 5 köyümüz var. Bir de sarı otobüslerle rekabet var. Bu insanlar nasıl yaşayacaklar?”

Yeni düzenlemeden en çok Gürsu’nun mağdur olduğuna inanan Kaya’nın başka itirazları da var:

“Ben Gürsu’nun yerlisiyim, çakıl taşını bile bilirim. Tek caddemiz olan Atatürk Caddesi’ne tramvay yapılacağı söyleniyor. Bu yol tramvayı kaldırmaz. Hele trafiğe kapatılırsa, esnaf da kapanır.”

Bir eleştirisi de hastaneye:

“Hastane binası yapıldı, ama kadrosuyla sağlık ocağı hizmeti veriyor.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.