1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Edebali’nin yorumu: Teşkilat senfoni orkestralarına benzer
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Edebali’nin yorumu: Teşkilat senfoni orkestralarına benzer

A+A-
 

İlçe kongrelerinin sonuna gelen AK Parti’de, 10 Ocak’ta Başbakan Ahmet Davutoğlu’un da katılımıyla yapılacak İl kongresi için fazla zaman kalmadı.

Bugüne kadar…

Yalnızca Avukat Cüneyt Bülent Şeker adaylık açıkladı. Necmi İnce de bu süreçte Cemalettin Torun’un aday olmaması halinde aday olacağını söyledi.

Bu noktada…

Gözler İl Başkanı Cemalettin Torun’da. Kongrede il başkanlığına aday mı olacak, yoksa milletvekili adayı olmayı mı tercih edecek?

Bununla birlikte…

Yıllardır AK Parti’de İl Teşkilat Başkanı olarak görev yapan ve kongre süreçleri yöneten Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’nin gözlemlerini merak ettik.

O da…

Söze, “Görev alanı itibariyle siyasi yorum yapmak istemiyorum” diye başladı ve üstlendiği sorumluluğa dikkat çekti:

Şu anki pozisyonum Yıldırım halkının gösterdiği teveccühe layık şekilde bizden beklentileri karşılayabilmek.”

Şunun altını çizdi:

Yüzde 52 oyla seçilip geldik. Böylesine yüksek bir teveccühe karşı asla partizanlık olmaz. Tek bir amacımız var, Yıldırım’a hizmet etmek.”

Şunu da ekledi:

Halkın beklentilerinin yüklediği sorumluluğu hissederek, yüzümüzün akıyla içlerinde dolaşabileceğimiz hizmet dönemi için çalışıyoruz.”

Ardından…

Bizim beklentimizle ilgili, yani kongre sürecindeki AK Parti teşkilatına yönelik gözlemlerle ilgili olarak da şu benzetmeyi yaptı:

Ben teşkilatları senfoni orkestralarına benzetiyorum. Örneğin, Viyana Senfoni Orkestrası’nda 600 enstrüman vardır, her biri ayrı sestir. Fakat uyum içinde çaldıkları için tek ses çıkar.”

Şöyle devam etti:

Kongre süreçleri bir sonraki seçimler için ekim zamanıdır. Sahada çalışacak ekipler kongrelerde oluşur.”

Bugünkü görüntü için şunu söyledi:

AK Parti’de geleneksel bir anlayış var. İstişare kültürü devam ediyor. İlçe kongreleri öyle oldu, il kongresiyle sonrasındaki gençlik ve kadın kongreleri de öyle olacak.”

Hedefi de gösterdi:

Bütün bu kongreler 2015 seçimine hazırlık anlamı taşıyor.”

Büyük bir dikkatle dinledik…

Yıllarca Teşkilat Başkanlığı yaptığı için iyi bilen Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’nin süreci anlatırken teşkilatı senfoni orkestralarına benzetmesini de önemsedik.

Bir küçük ek de biz yapalım:

Benzetmedeki senfoni orkestralarında şefin çok önemli olduğu unutulmamalı.

Çünkü…

Müzisyenler şefin elindeki bagete göre çalarlar. Şef bageti yanlış sallarsa orkestranın her tarafından ayrı ses çıkar, bu da kakafoni olur.

 

CHP aday belirleme yöntemine karar verdi: Yine fermuar!

 

Gerçi… CHP’de kongre süreci ertelendi. Fakat Genel Merkez genelgesi gereğince, parti örgütlerinde görev alıp adaylık düşünenlerin istifa etmeleri için bugün son gün.

O bakımdan…

Yönetimlerde görev alıp da adaylık hesabı yapanlar açısından kritik bir gün.

Dahası…

Milletvekilliği düşünenleri, CHP Genel Merkezi’nin aday belirleme yöntemi kararı da çok önemli. Bu nedenle bir yandan hesap yapılırken, diğer yandan Ankara’ya kulak kabartılıyor.

İşte…

O beklentiler önceki akşamki CHP Parti Meclisi toplantısında cevap buldu.

Buna göre…

Aday listesinin yüzde 85’i parti içinde gayriresmi önseçim yapılarak belirlenecek. Kalan yüzde 15 için Genel Merkez kontenjanı kullanılacak.

Liste de…

Fermuar sistemiyle oluşturulacak.

Yani…

İlk sırada Genel Merkez kontenjanı yer alırken ikinci sırada önseçimin ilk sırası olacak. Sıralama bu şekilde devam edecek.

Yöntem…

Yerel seçim öncesi belediye meclisi aday listesinin belirlenmesini andırıyor. En önemli fark ise, belediye meclisleri için önseçim ve merkez yoklaması adayları yarı yarıya listeyi oluşturmuşlardı. Bu kez merkez yoklaması listenin yüzde 15’ini oluşturacak.

Eğer…

Bursa’nın milletvekili sayısı Yüksek Seçim Kurulu kararıyla arttırılmazsa, CHP Genel Merkezi listede 3 kontenjan kullanacak ve 1-3-5. sıralar için merkez yoklaması ile isim belirleyecek.

 

Seçilebilir sıralar Ankara’nın

 

CHP Parti Meclisi’nin aldığı, adayların yüzde 85’inin önseçimle belirlenmesi kararı, listede çoğunluğun önseçim adaylarında olacağı anlamına geliyor.

Fakat…

PM kararında, yüzde 15 olarak belirlenen Genel Merkez kontenjanı adaylarının da listeye fermuar sistemiyle yerleştirilmesi var.

Bu durumda…

Son genel seçimde 5 milletvekili çıkaran Bursa listesi için tehlike söz konusu.

Çünkü…

Listenin 1,3 ve 5. sıraları Genel Merkez kontenjanına ayrılırken, 2 ve 4. sıralar önseçimden gelecek. Görünüşe göre, listede önseçimden gelen aday sayısı fazla olsa bile, seçilebilir sıralar Ankara’nın olacak.

 

Sosyal yaşama yeni renk: Yılbaşı gecesi çocuk bakım nöbeti

 

Şu bir gerçek ki… Bursadaki sosyal yaşam anlayışı ve beklentiler çok değişti. Şöyle bir düşünün…

Birkaç yıl öncesine kadar yılbaşı geceleri için en önemli servis sarhoşum gel esprisiyle devreye sokulan alkol alanlara nöbetçi şoför uygulamasıydı. Alkollü araç kullanmak tümden yasaklanınca buna gerek kalmadı.

Dün…

Bahar Görgün’le dün tesadüfen karşılaştığımızda yeni gereksinimler ortaya çıktığını fark ettik.

Bursa’daki anaokulu uygulamalarının öncü ve üretken ismi Bahar Görgün, bu yılbaşı gecesi eğlenceye gitmek isteyen ailelerin çocuklarını güvenle bırakabilecekleri ve sabaha kadar sürecek nöbet sistemi geliştirdiklerini söyledi.

Söylediğine göre…

Nilüfer’deki Minik Beyaz İnciler Çocuk Akademisi’ne emanet edilecek çocuklar, öğretmenler eşliğinde eğlenip uyurken ailelerin gözü arkada kalmayacak.

Bu da günümüz sosyal yaşamı açısından önemli.

 

Polis Eğitim Merkezi’ne 6 şube

 

Bakanlar Kurulu’nun 9 Aralık tarihli toplantısında alınan karar gereği İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan kararnameyle Bursa Polis Meslek Eğitim Merkezi’nde 6 şube oluşturuldu.

Kararname dünkü Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.