1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Ekonomiye en kapsamlı vaatler, siyasete Erdoğan'la savaş sözü!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Ekonomiye en kapsamlı vaatler, siyasete Erdoğan'la savaş sözü!

A+A-

Seçim geri sayımımda artık son 1 aya giriyoruz. CHP ile başlayan, diğer partilerle devam eden ekonomik içerikli seçim vaatleri açıklaması dün MHP ile tamamlanmış oldu.

Bu noktada...

Devlet Bahçeli'nin açıkladığı MHP seçim beyannamesini iki ana noktada ele almak gerekiyor.

Birincisi...

MHP Genel Başkanı Bahçeli, seçim beyannamesinde siyasi hedefler kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile savaş ilan etti.

Bu bölümde...

Daha çok milliyetçilik vurguları üzerinde duran Bahçeli'nin cümlelerinin neredeyse tümünün hedefinde Erdoğan vardı.

Öyle ki...

İktidar olduklarında "Yasal düzenlemeleri yapıp Recep Tayyip Erdoğan'ı cumhurbaşkanlığından indirme ve yargılama sözü" bile verdi.

Bir başka noktada, "yolsuzlukla elde edilmiş her şeye zaman aşımı olmaksızın el konacağını" söyledi.

Parlamenter sistemi savunurken başkanlık sistemi isteklerine karşı çıktı.

Böylece...

Araştırmalarda, AK Parti ile MHP arasında daha çok görülen oy geçişleri tablosunda MHP tarafında safları sıkılaştırarak oy birikimi hedefledi.

İkincisi...

"Bütün partiler eteklerindeki taşları döktüler" diyerek başladığı MHP'nin ekonomik vaatleri bölümünde, "bugüne kadar tüm partilerin açıkladığı tüm vaatlerin MHP'den aşırıldığı" vurgusu yaptı.

Sonra da...

Ekonomik vaatler anlamında çıtayı öyle bir yere çıkardı ki, adeta vaatte son noktayı koydu.

Mazotu 1 lira 75 kuruşa indirme sözüyle başlayıp asgari ücrette rakamı 1.400 liraya çıkardı, ayrıca büyük kentlerde asgari ücretliye her ay 100 lira ulaşım yardımı ve sonrasında ayda 250 lira kira yardımı vaat etti.

Gerçi...

Kira yardımı diğer partilerin beyannamelerinde de var, ama şehir içi ulaşım yardımı bir ilk oldu.

Yanı sıra...

Emekliye mart ve eylül aylarında yılda 2 kez 1.400 lira ödeme, vekil imamlara ve taşeron işçilere kadro, atama bekleyen öğretmenlere atama sözü elbette vatandaşı heyecanlandıracak sözler.

Ardından...

Bu sözleri yerine getirmenin kolay olmadığını bildiğini, ancak dersine de iyi çalıştığını belli etmek için maliyet hesaplarını tek tek açıkladı.

Böylece...

Seçime 33 gün kala vaat anlamında seçmenin seçenekleri çoğaldı ve yeni bir süreç başlamış oldu.

 

Bahçeli'nin kritik stratejisi

 

Anladığımız kadarıyla... Tüm partilerin seçim beyannamelerini inceleyen MHP, diğerlerinin toplumsal alanda değinmedikleri konuları ele alarak avantaj sağlamayı hedeflemiş.

Örneğin...

Bahçeli, son dönemde camileri ve cemevlerini karşı karşıya getirebilecek kimi yaklaşımlara karşın hem camiden, hem cemevinden yana tutum sergiledi.

Kritik stratejilerden biri de yerel yönetim alanındaydı.

Bütünşehir olarak adlandırılan ve il sınırlarının tamamını Büyükşehir kabul eden yeni uygulamayı kaldırıp kapatılan belde ve köyleri açma sözü de verdi.

 

Dostların Karadeniz buluşmasında Bursa siyasetini konuştular

 

 

 

Hiç kuşku yok ki... Bursa siyasetinin son dönemde en üretken ismi denildiğinde akıllara önce Ali Mollasalih geliyor.

Üstelik...

Şu an aktif siyasetin içinde olmasa bile, her dakika siyaset solumayı sürdüren Mollasalih adım attığı her yerde ilgi odağı olmayı sürdürüyor.

Hatta...

Bunu Bursa sınırlarının dışında ve çok uzaklarda bile başarıyla gerçekleştiriyor.

Nitekim...

Son 1 yıldır Türkiye'yi bölge bölge dolaşan Ali Mollasalih bu hafta sonunu da Karadeniz illerini ziyaret ederek geçirdi. Doğal olarak, ziyaretleri siyasi görüntüleri de getirdi.

Örneğin...

Rahmetli Necmettin Erbakan döneminde SP Genel Sekreterliği yapan, HAS Parti'nin kuruluşunda da genel sekreterlik üstlenen ve en önemlisi kendini Bursa damadı olarak tanımlayan AK Parti Giresun Milletvekili Adayı Turan Alçelik'in seçim çalışmalarına katılarak destek verdi.

Bursa siyasetinin de konuşulduğu bu buluşmanın ardından Ordu'ya geçen Mollasalih bu dönem AK Parti Ordu Milletvekili Adayı olan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un seçim çalışmalarına katıldı.

 

Siyasetin yorgunluğunu pazar sabahları bisiklete binerek atıyor

 

Tanıyan herkesin hemfikir olduğu bir nokta var. CHP İl Başkanı Zafer Yıldız gerçek anlamda hoşgörülü ve sabırlı bir kişi. Herkese saygıyla yaklaşıyor, alçakgönüllü davranıyor. Kompleksten uzak bir tavır sergiliyor.

Gelin görün ki...

Ne kadar iyi niyetli olursanız olun, ne kadar sabırlı ve alçakgönüllü davranırsanız davranın siyaset yorucu ve yıpratıcı bir uğraşı.

Nitekim...

CHP İl Başkanı Yıldız da bu ortamın dışına çıkıp stress atmanın yolunu bisiklette bulmuş.

O nedenle...

Pazar sabahları bisiklet sporu için üretilmiş özel giysilerini giyiyor, kaskını takıyor ve bisikletine atladığı gibi kendini araç trafiğini olmadığı yollara atıyor.

Güvenli bir şekilde hem spor yapıyor, hem de hafta boyunca biriken siyaset stresini pedal basarak üzerinden atıyor.

 

Beşiktaş Belediye Başkanı desteğe geliyor

 

İstanbul'un ve Türkiye'nin en büyük ilçelerinden Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar seçim çalışmalarına katılmak üzere yarın Bursa'ya geliyor.

1999-2004 döneminde Osmangazi Belediye Meclisi Üyeliği yapan Sanayici Gürel Yılmaz'ın öğrencilik döneminde ev arkadaşı olan Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ağırlıklı olarak CHP milletvekili adayları Lale Karabıyık ve Erkan Aydın'a programlarında eşlik edip, Dağ-Der Danışık Gecesi'ne de katılacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.