1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Elektrik ve su umut verdi: Hapis cezası da kalkar mı?
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Elektrik ve su umut verdi: Hapis cezası da kalkar mı?

A+A-

Telefon daha sabah saatlerinde çalmaya başladı… Gazeteye geldiğimizde gördük ki, elektronik postamızda iletiler birikmiş. Sosyal medyadan da mesaj olarak yazanlar var.

Gördüğümüz kadarıyla…

Bu sütunlardan dün öyküsünü aktardığımız kaçak yapılara kentsel dönüşüme katılma şartıyla elektrik ve su bağlanması kararı, büyük bir heyecana yol açtı.

Mesajlarda…

20 gün kadar önce Bağlarbaşı Mahallesi’nde kendisine iletilen elektrik ve su bağlanmayan kaçak yapılardaki zor yaşam sorununu Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun gündemine taşıyıp açıklamaya dönüşmesini sağlayan AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin ve sorunun çözümüne katkı koyan herkese teşekkür var.

Gelen mesajlarda iki farklı soru ortaya çıkıyor:

Birincisi…

Yıllardır evine su ve elektrik bağlatmak için umutla bekleyenler sevindirici bir haberle karşılaşmış oldular.

Nitekim…

Birçok mesajda “kentsel dönüşüm için muvafakatname vermeye hazır oldukları” yazıyor. Hazır olanlar ve dünkü gelişmeyle heyecanlananlar, “başvuruyu nereye ve nasıl yapacaklarını” öğrenmek istiyorlar.

Konu şu an için Başbakan Davutoğlu’nun açıklaması ya da vaadi aşamasında olduğu için başvurunun ne zaman nereye yapılacağı belli değil.

Bununla birlikte…

Kaçak yapı sahibi olmakla birlikte, daha da zararlı çıkacakları kaygısı duyanlar var.

İkincisi…

Gelen mesajların bazılarında “kaçak inşaat nedeniyle hakkında hapis cezası verilmiş” kişilere de af çıkıp çıkmayacağı soruluyor.

Doğrusu istenirse…

Bu çok kritik bir konu. Nedeni de şu:

İmar Yasası gereği, kaçak inşaatlara belediyenin para cezasıyla birlikte dava açılıyor ve bu davalarda verilmiş çok sayıda hapis cezası var.

Dün konuştuğumu konunun bir ilgilisi şunu söyledi:

Bursa’da kaçak inşaat yapmaktan hapis cezası verilmiş binlerce kişi var ve bunların cezalarının kimi Yargıtay’da, kimi ertelenmiş durumda.”

Bir de…

Kentin imar disiplini adına daha katı düşünenler var.

Onlar da…

Kaçak yapı affına dönüşebilecek elektrik ve su bağlanması adımının ileride daha büyük sorunlara yol açabileceğini” söyleyip tepki gösteriyorlar.

 

İsmet Büyükataman’dan siyasi klip: Bizimle yürü Bursa!

 

MHP Genel Sekreteri ve Bursa Milletvekili, aynı zamanda 7 Haziran genel seçimi için de MHP Bursa Milletvekili Adayı İsmet Büyükataman’ın yıllardır hep yanında olan Basın Danışmanı Sinan Ateş’ten dün bir basın bülteni geldi.

Bültende şu bölüm ilgimizi çekti:

Genel olarak sakin geçen seçim propaganda döneminde kampanya çalışmaları ağırlıkla ekipler halinde seçmenleri ziyaret etmek şeklinde geçiyor.

Medya turları, gazete ve internet medyası ilanları, TV programlarının yanı sıra, adayların üzerinde önemle durdukları bir başka mecra da sosyal medya.

Malum, sosyal medyadan milyonlara ulaşmak mümkün…

Ardından da şu bilgi veriliyor:

İşte bu mecranın önemini bilen ve doğru biçimde kullanmayı hedefleyen siyasetçilerden MHP Genel Sekreteri, Bursa Milletvekili ve Adayı İsmet Büyükataman'ın yaklaşık 2 dakika süren tanıtım filmi çekti.

Film hakkında da şunlar yazıyor:

Basit, akılda kalan ve etkili "Bizimle Yürü Türkiye" sloganı, tam da Genel Merkez'in öngördüğü üzere Bursa için uyarlandı ve Büyükataman tarafından filmin sonunda seslendirildi.

Metni okuyunca…

Sosyal medya Facebook’ta paylaşılmaya başlanan İsmet Büyükataman’ın klibini izledik. Açıkça söylemek gerekirse, hoşumuza gitti.

Botanik Park’ta çekilen ve değişik kesimlerden vatandaşların yer aldıkları “Bizimle Yürü Bursa” temalı klip farklı bir siyasi tanıtım olmuş.

Siyasetin de farklılıkları gereksinimi var. Hele böyle ortamlarda…

 

Lale Hoca her yerde… Seçmen anlatıyor, aday da dinliyor

 

Prof. Dr. Lale Karabıyık hem iyi bir ekonomist, hem de çok başarılı bir eğitimci. Yıllardır Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi olarak öğrencilerine ekonomiyi anlatıyor.

2011 genel seçiminde CHP’nin altıncı sıra adayı olduğunda sürpriz kabul edilmişti. O seçim ve siyasi deneyimi olmamasına karşın sahaya çıkıp iz bırakan bir çalışma performansı gösterdi.

Dahası…

CHP Genel Merkezi de seçimden sonra onu unutmadı ve zaman zaman ekonomik konularda görüşlerini almayı sürdürdü.

Gerek doğallığı, gerek alçakgönüllü yaklaşımı ve elbette bilgisiyle CHP’de gönüllere taht kurdu.

Nitekim…

29 Mart’ta yapılan önseçimden birinci çıkarak CHP’de ne kadar sevildiğini ve kabul edildiğini herkese gösterdi.

Şimdiyse…

Sahada yoğun bir şekilde çalışıyor. Üstelik, 2011’deki gibi deneyimsiz değil, artık deneyimli bir aday ve siyasetçi olarak sahada.

Her yere gidiyor, herkesi dinliyor.

Kendini öylesine kabul ettirdi ve sevdirdi ki, Lale Hoca’ya güven duyanlar, 7 Haziran seçiminde CHP’nin iktidar olması halinde önemli bir görev üstlenmesini bekliyorlar.

 

DP Adayı Çakmak: Cumhurbaşkanı mitinglerine tepki var

 

2002 seçiminde baraj altında kalana kadar DYP/DP misyonu ülke yönetiminde hep söz sahi oldu. Bugün o eski günlerden çok uzakta. Ama yılmadan siyaset yapmaya çalışıyorlar.

Bunlardan biri de…

DP Bursa 2. Sıra Adayı Selahattin Çakmak olarak dikkat çekiyor. Birleşme öncesi ANAP Erzurum İl Başkanı olan Çakmak 3 yıl önce Bursa’ya yerleşti. DP İl Muhasibi Ali Erdoğan ile birlikte ziyaretimize geldiğinde, deneyimli bir siyasetçi olarak sahadaki gözlemlerini öğrenmek istedik.

Şunu söyledi:

Gittiğimiz her yerde insanları endişeli görüyorum. Geçim sıkıntısı içinde olan vatandaş burnundan soluyor. Tarımda ürün para etmiyor, dağda hayvancılık zaten sıkıntılı.”

Şunu da ekledi:

Cumhurbaşkanı’nın mitinglerine halkta tepki var, rahatsızlık görüyorum. Bize ‘Özledik, neredesiniz?’ diye soruyorlar.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.