1. HABERLER

  2. BURSA HABERLERİ

  3. Emine Erdoğan kadın girişimciler ile buluştu
Emine Erdoğan kadın girişimciler ile buluştu

Emine Erdoğan kadın girişimciler ile buluştu

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) organizasyonuyla düzenlenen ‘Türkiye’ye Değer Katan Kadınlar 2015’ programına katılmak için Bursa’ya gelen Emine Erdoğan, TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu ile bir araya geldi.

A+A-

Bursalı kadın girişimciler Emine Erdoğan’a bu yıl ilki verilen ‘Türkiye’ye Değer Katan Kadınlar 2015 Onur Ödülü’nü takdim etti. 

BTSO öncülüğünde bu yıl ilki düzenlenen ‘Türkiye’ye Değer Katan Kadınlar 2015’ programına katılmak için Bursa’ya gelen Emine Erdoğan, Sheraton Otel’de TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu ile bir araya geldi.

Düzenlenen toplantıda Bursalı kadın girişimcilere hitap eden Emine Erdoğan, toplantıyı düzenleyen Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’na teşekkür ettiğini söyledi. Bursalı başarılı işkadınlarını ve girişimcileri bu toplantı vesilesiyle tanımış olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Emine Erdoğan, “Girişimci olmanın temel özelliği olan engelleri aşma azminin, fırsatları fark etme becerisinin pırıltısını görüyorum yüzlerinizde. Girişimci bir ruhu kimse durduramaz. Son 12 yıldaki başarılarıyla Türkiye’nin bugün geldiği noktada tamamen bu girişimci ruhun eseri değil mi?

Yeni bir Türkiye inşa etme yolunda hep birlikte risk aldık. Engelleri aştık. Çok zor dönemeçlerden geçtik ve bugünlere geldik. Bütün bunlar 12 yıllık siyasal iradenin ve onun yüküne omuz veren milletimizin girişimci ruhu ile mümkün oldular. Dünyanın 17. Avrupa’nın 6. Büyük ekonomisi olduk. Kadınlarımızın da bu süreçte yoğun emeği olduğunu şahsen biliyorum. Ve her birinize bu kutlu yürüyüşümüze destek verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“BAŞKALARININ DERDİYLE DERTLENDİĞİMİZ ORANDA İNSANIZ”

Son katıldığı Afrika ziyaretinden örnekler veren Erdoğan, Bursa’nın tekstil hammaddesi üreten Afrika ülkeleriyle sömürgeci anlayıştan uzak, temiz bir ticaret yapmasının hayırlı bir girişimcilik faaliyeti olacağına değindi.

Emine Erdoğan, “Güvenlik, açlık, işsizlik sorunları yanında geleceği ellerinden alınmış çocuklar Afrika’nın kaderi olmamalı. Girişimcilik ruhumuzu biraz da o çocukların geleceği için seferber etmeliyiz. Bir yanda helal kazancımızın, maişetimizin peşindeyken, bir yandan da elimizdekinin bir kısmını onlar için ayırmalı, onlar için artırmalıyız. Zira, paylaştığımız, yardımlaştığımız, başkasının derdiyle dertlendiğimiz oranda insanız” dedi.

“İPEKÇİLİK SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR KENT POLİTİKASINA DÖNÜŞTÜRÜLMELİ”

Emine Erdoğan ayrıca, zararlı kimyasallar ve kanserojen madde içeren tekstil ürünlerinin her yeri kuşattığı bir dünyada, organik tekstilin önemine işaret etti ve Bursalı yetkililerden bu meseleyi dert edinmelerini istedi. “Yüzyıllarca ipekçilikle özdeşleşen bir şehrin, bu mirası sentetik ürünlere ve ithal ipeğe teslim etmemesi gerekir. Bursa ipekçiliği sürdürülebilir bir kent politikasına dönüşmeli. Bursa’nın da dahil olduğu ‘sağlıklı kentler’ vizyonunu güçlendirerek yeni çalışmalar yapabiliriz. İpek böcekçiliğini canlandırmak üzere köylülerimizi dut fidanlıkları oluşturmaya teşvik edebilir, bu işin eğitimine yatırım yaparak, festivallerle kültürünü yaşatabiliriz. Öte yandan, Bursa gibi ipekçilik potansiyeli olan bir şehrin Uzakdoğu’dan ipek ya da ipekli ürün ithali emin olun canımızı acıtıyor” dedi.

Emine Erdoğan, Bursa’nın, organik tekstilin öncüsü olabileceğine ve bunu bir dünya markasına dönüştürme noktasında tüm çabaları destekleyeceğini söyledi.

“GELECEK HEDEFLERİMİZ İÇİN UMUT VERİCİ”

Emine Erdoğan’ın daveterini kabul etmesinin kendileri için onur verici olduğunu söyleyen TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurcan Özdemir, 2023 yılı hedeflerine emin adımlarla giden Türkiye’de kadın girişimci sayısının her geçen gün artmasının gelecek hedefleri için umut verici olduğunu söyledi.

Türkiye’nin arzu ettiği sosyal, ekonomik ve kültürel gelişimi ve dönüşümü sağlayabilmenin toplumsal eşitliği hayatın her alanına yaymakla mümkün olabileceğini ifade eden Özdemir, “Kadın girişimci sayımız, son 5 yılda yüzde 40 artış göstererek, 110 bine yaklaşarak, önemli bir seviyeye ulaşmıştır. Bursalı kadın girişimciler olarak, bu olumlu gelişmeleri çok önemsiyor, bu noktada başbakanlığı döneminden bu yana bizleri cesaretlendiren sayın cumhurbaşkanımız ve değerli eşleriyle tüm bakanlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu.

Girişimciliğin temelinin cesaret olduğunu anlatan Özdemir kadınların kaybetmekten korkmadan kalkınma hedeflerine omuz vermesinin en büyük beklentileri olduğunu dile getirdi.

“İŞİMİZ GİRİŞİM, GELECEK DEĞİŞİM”

Ortaya koydukları projeleri gerçekleştirme ve yeni bir vizyonu hayata geçirme noktasında kendilerine verdikleri desteklerden dolayı Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’a ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ettiğini söyleyen Özdemir konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Özgüveni yükselen, cesaretlerini sergileyebilen kadın girişimcilerimizin kentimizin ve ülkemizin 2023 hedeflerine katkı sunması ve Bursa’ya değer katması için üzerimize düşen görevi yapmaya devam edeceğiz. Biz kadın girişimciler olarak ‘İşimiz girişim, gelecek değişim’ diyoruz.”

“KADINLAR TOPLUMUN HER ALANINDA SÖZ SAHİBİ OLMALI”

Kadınların toplumun her alanında söz sahibi olması için çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Nurcan Özdemir, “Bu noktada toplumumuzun desteklenmesi gereken kesimlerine yönelik sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde yürütülen sosyal sorumluluk projelerini de takdirle izliyor, gerçekleştirdiğiniz çalışmalardan dolayı şahsım ve Bursa iş dünyası adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.

EMİNE ERDOĞAN’A ‘TÜRKİYE’YE DEĞER KATAN KADINLAR 2015’ ONUR ÖDÜLÜ

Gerçekleştirilen programda Bursalı Kadın Girişimcilerle bir araya gelen Emine Erdoğan’a BTSO tarafından bu yıl ilki verilen ‘Türkiye’ye Değer Katan Kadınlar 2015 Onur Ödülü’ takdim edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.