1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Emir Sultan’ın deposunda kutsal emanetler sürprizi!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Emir Sultan’ın deposunda kutsal emanetler sürprizi!

A+A-Sanki bir rüyada gibiydik… Zaten,
Emir Sultan Hazretleri’ne ait külliyenin deposundan çıkan kutsal emanetlere bakıp da etkilenmemek elde değil.

Üstelik…

Yıllarca, hatta asırlarca depoda kalan emanetlerin varlıklarının bilinmemesi de çok ilginç.

Çünkü…

Hazreti Peygamberimize ait bazı emanetlerin bugüne kadar kutsal emanetler adı altında Topkapı Sarayı’nda korunduğunu biliyorduk.

Bursa’daki emanetlerin öyküsü ise çok ilginç:

Emir Sultan Hazretleri türbesi, cami ve külliyeye ait kimi eşyaların bulunduğu depoda kişisel ilgisiyle araştırma yapan Emir Sultan Camii Başimam ve Hatibi Mustafa Efe, önce bir asa buluyor.

Üç parçadan oluşan asanın Emir Sultan’ın asası olduğu kabul ediliyor.

Sonra…

Eskişehir’deki Osmangazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kartal’ın yaptığı bir araştırmada açıkladığı bilgiler ortaya çıkıyor.

Buna göre…

Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa’nın Medine’de bulunan kabrindeki asası 15. yüzyılda Şeyh Baba Yûsuf-i Sivrihasari tarafından gördüğü rüya üzerine üç parçaya ayrılarak Anadolu’ya getiriliyor.

Parçalardan biri Ankara’da Hacı Bayram-ı Veli’ye, biri Bursa’da aynı zamanda soyu Hazret-i Muhammed’e dayanan Emir Sultan’a teslim ediliyor. Üçüncü parçayı da Şeyh Baba Yûsuf-i Sivrihisari kendine ayırıyor.

Sonra…

 

Asanın üç parçası bir araya getiriliyor ve Emir Sultan Hazretleri tarafından ölümünden önce kullanılıyor.

İşte…

Depoda bulunan ve üç parçalı olan asanın bu olduğu düşünülüyor.

Yanı sıra…

Külliye’nin deposundan, Emir Sultan Türbesi’nde yıllardır kullanılan örtülerin arasından bir de Kabe örtüsü çıkıyor.

Onun da…

Yavuz Sultan Selim’in getirip Anadolu’daki çeşitli camilere dağıttığı ve biri de Ulucami’de sergilenen 15 Kabe örtüsünden biri olduğu düşünülüyor.

Emanetleri…

Depoda bulan Emir Sultan Camii Baş İmamı ve Hatibi Mustafa Efe’nin yanı sıra Emir Sultan Camii ve Türbesi Onarma ve Yaşatma Derneği Başkanı İbrahim Gürkan ve Emir Sultan Kur’an Kursu Öğrencilerini Koruma Derneği Başkanı İsmail Topçu ile birlikte büyük bir heyecan yaşayarak inceledik.

İncelememizde bazı dernek yöneticileri de bulundu.

Başkanlar Gürkan ve Topçu çok değerli olan Emir Sultan’daki kutsal emanetlerin öncelikle koruma altına alındığını söylediler.

Ayrıca…

Zaman içinde yıpranan Kabe örtüsü restorasyonunun ise Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin gösterdiği ilgiyle Büyükşehir tarafından yaptırılacağını da eklediler.

 

Kubbede hoş sadâ mevlidi bugün

 

Organizasyon… Emir Sultan Camii ve Türbesi Onarma ve Yaşatma Derneği Başkanı İbrahim Gürkan, Emir Sultan Kur’an Kursu Öğrencilerini Koruma Derneği Başkanı İsmail Topçu ve Emir Sultan Camii Baş İmamı Mustafa Efe’ye ait.

Hem Emir Sultan Camii’nde görev yapıp yaşamını yitiren din adamları, hem cami ve türbeye yardım yapıp rahmetli olan hayırsever işadamları için geniş kapsamlı bir mevlid okunacak. “Kubbede Hoş Bir Sadâ” adı verilen mevlid bugün öğle namazı sonrası Emir Sultan Camii’nde.

 

Terör Avrupa’yı tam merkezinden vurdu: Sıra kimde?

 

Romantizmin ve Fransa’nın başkenti Paris önceki geceden beri tarihinin en büyük terör saldırısı şokunu yaşıyor. Patlayan canlı bombalar, silahla taranan mekanlar bizim coğrafyamız için alışılmış olsa bile toplumu tedirgin ederken, hiç alışık olmayan Avrupa terörün ne kadar acımasız olduğunu gördü.

Oysa…

Türkiye’nin başına bela olan tüm terör örgütleri yıllardır Fransa’da yuvalandı ve hatta belli bir ölçüde koruma da gördü.

Elbette böylesine korkunç bir saldırının ardından ders uyarısı yapacak halimiz yok, ama terörden canı yananın halinden terörden canı yanan anlar demek de gerekiyor.

Söylemek istediğimiz şu:

Acımasız terör ateşinin kimi yakacağının belli olmadığını önceki geceden beri tüm dünya izliyor. Avrupa’nın terörle sınavından yansıyan insanlık dramı ise hepimizi çok üzüyor.

Umarız sıra başkalarında değildir ve umarız terörle ciddi mücadele için artık herkes samimi olmak gerektiğini kavramıştır.

İnsanlığa geçmiş olsun.

 

G20 zirvesine yeni tanım: Dünyanın finansal fay hatları

 

Yaşadığımız coğrafyanın bize öğrettikleri arasında terörün tesadüflerle işinin olmadığı da var. O bakımdan, Antalya’da dünyanın en büyük ekonomisine sahip 19 ülke ve Avrupa ülkelerini temsilen Avrupa Birliği Komisyonu’nun katılımıyla gerçekleşecek G20 zirvesinden 1 gece önce Paris’te patlayan canlı bombalar ve silahlar pek tesadüfe benzemiyor.

En azından…

Bu çok önemli zirveye evsahipliği yapacak Türkiye’nin vereceği mesajlar da, zirvede ele alınacak konular da değişti. Çünkü, gündem önceliği değişti.

Yine de…

Başbakanlık Başdanışmanı ve Dış İlişkiler Başkanı Gürsel Dönmez’le konuşurken, G20 için yaptığı tanım dikkatimizi çekti:

Dünya düzeninde finansal fay hatları Antalya’da konuşuluyor.”

Toplantıya katılacak 19 ülke ve AB Komisyonu bir bütün olarak görülüp, ekonomik güçlerdi nedeniyle dünya ülkesi ya da dünya devleti kabul edilebilir.

Ama şu bir gerçek ki, Türkiye de bu güçlü zirveye evsahipliği yaparak dünya vitrininde kendine yer bulacak.

Hatta…

Zirvenin yeni Türkiye’nin miladı olacağını düşünenler var. Bakalım terör ne kadar etkileyecek?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.