1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Emniyet’te kararlı harekat: Devlet sokağa sahip çıkıyor
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Emniyet’te kararlı harekat: Devlet sokağa sahip çıkıyor

A+A-

Şunu herkes kabul ediyor: Ülkenin her yanından göç alan kozmopolit bir kentte yaşıyoruz. Yalnızca ülkenin her kentinden değil, Bursa yaşadığımız coğrafyanın dört bir yanından da göç alan bir kent.

O bakımdan…

Demografik yapı olarak hem çok zengin, hem de çok karışık bir kentteyiz.

Buna karşın…

Bursa asayiş açısından gerçek bir huzur kenti.

Nitekim…

Olay Medya Yönetim Kurulu Başkanı Cavit Çağlar da dün Olay ailesi olarak Bursa Emniyet Müdürü Selami Yıldız’a yaptığımız ve Mustafa Çağlar’ın da katıldığı hayırlı olsun ziyareti sırasında bu huzuru vurguladı:

Bursa kozmopolit bir kent. Türkiye’nin her ilinden, Balkanlardan Kafkaslar’a her yerden göç aldı, hala da alıyor. Fakat Bursa’ya gelenler uyum sağlıyorlar.”

O uyumun nasıl sağlandığını da söyledi:

Bursa Emniyeti halkın huzuru ve güveni için çok başarılı çalışmalar yapıyor.”

Gerçekten de…

Geriye dönüp baktığımızda Bursa polisinin kentteki genel huzur ve asayişi sağlamak adına farklı önlemler geliştirdiklerini görüyoruz.

Zaten…

İşin doğrusunun bu olduğunu, bu kentte Emniyet Müdürü olarak görev yapmış çok üst düzey polislerden dinledik. Hepsi aynı şeyi söylediler:

Polisin görevi, olay olmasını önlemek. Olaydan sonra suçluyu yakalamak daha farklı bir şey.”

Nitekim…

Bursa’da komiser yardımcılığıyla başladığı polislik mesleğini Emniyet Müdürlüğü yaparak taçlandıran Ahmet Demir döneminde kentin önemli kavşaklarında polis devriyeleri nöbet tutardı.

İnsanlar adım attıkları her önemli kavşakta karşılarında devleti görür, kendilerini güvende hissederlerdi. Suç eğilimlilerde ise yakalanma riski anlamına geldiği için caydırıcı olurdu.

Bursa’nın yeni Emniyet Müdürü Selami Yıldız’da da aynı düşünceyi gördük.

İşe önlemden başlamak, devletin kararlılığını göstermek istiyor.

Dedi ki:

Polis olarak hep sahada olacağız. Şunu rahatlıkla söylemek istiyorum: Devlet sokağına sahip çıkıyor.”

Şunu da ekledi:

Vatandaş tepe lambası yanan devriyeyi gördüğünde kendini güvende hissediyor. Bu güveni vatandaşa hissettireceğiz.”

 

Gazeteciye saldırı çok üzücü

 

Olay Medya ailesi olarak Emniyet Müdürü Selami Yıldız’ı ziyaretimizde kentin asayiş bakımından huzuru ve güvenini konuştuk. Emniyet’ten ayrıldıktan sonra Gazeteci Mehmet Ali Yılmaz’ın saldırıya uğrayıp yaralandığı haberi geldi.

Hak aramanın yolları varken, gazetecinin yazdıkları nedeniyle saldırıya uğraması kabul edilebilecek bir şey değil. Mehmet Ali’ye geçmiş olsun dileklerimizi iletirken, saldırıp dövenleri kınıyoruz.

 

Kırsa kar yağdı, kent merkezinde lodos esti, elektrik sorun oldu!

 

Önce… Son yıllarda görülmeyen yoğun kar yağışıyla kırsal sıkıntı yaşadı. Hatlar hasar gördüğü için günlerce elektrik verilemeyen ilçe ve köyler oldu.

UEDAŞ elinden gelen çabayla müdahale etmeye çalıştı. Ama çok geniş bir alan olan kırsalda bütün köylere aynı anda ulaşabilmek mümkün olamadı.

Ardından…

Yorgunluğunu üzerinden atamayan UEDAŞ ekipleri, bu kez kentin altını üstüne getiren görülmemiş lodos fırtınasının yol açtığı hasarlara yetişmeye çalıştı.

Haksızlık etmeyelim…

Elektrik arıza ekipleri insanüstü bir gayretle çalışıp, olağanüstü çaba gösterdiler. Ama lodos öyle hasar verdi ki, merkezde adeta sağlam elektrik hattı kalmadı.

Hafta sonundan bu yana elektriksiz olan mahalleler ve sokaklar var.

Önce kar yağışı, sonra şiddetli lodosla yaşanan iki büyük meteorolojik olay şu gerçeği ortaya çıkardı:

Bursa’da elektrik sorunu yaşanmaması için tüm şebekenin yeraltına alınması şart.

Aslında…

Bu yeni ortaya çıkmış bir durum değil. Yıllardır her lodos estiğinde karanlıkta kalan mahalleler ve yollar oluyor.

Anımsıyoruz da…

Neredeyse 20 yılı aşkın süredir Bursa’da yapılan tüm elektrik tahsisatlarının Ankara’ya gittiğini, kente yatırım olarak dönmediğini ısrarla yazıyoruz.

Dahası…

Elektrik hatlarının lodostan kurtarılmasının tek yolunun şebekeyi yeraltına almak olduğunu da yıllardır bıkıp usanmadan yazıyoruz.

Durali Ferik’in Tedaş İl Müdürü olduğu dönemde Cumhuriyet Caddesi’ndeki havi hatlar yeraltına alındığında gökyüzü açıldı diye bu sütunlarda yazmıştık.

Şimdi bu sorunla UEDAŞ karşı karşıya.

Yıllarca devletin Tedaş’ına yaptıramadığımız yeraltı şebekesini özel sektör şirketi UEDAŞ’tan bekliyoruz.

Açıkça söylemek gerekirse, çok büyük bütçe gerektirdiği için bu yatırımın hemen yapılabilmesi mümkün değil. Hele özel sektörün bunu yapabilmesi mümkün değil.

Yine de…

Daha önce başlayan şebekeyi yeraltına alma çalışmalarının arttırılarak devam ettirilmesi kentin en azından o bölgelerini rahatlatır.

 

Nilüfer Müftüsü Ayvaz aday oluyor

 

Kamu görevi yapıp da aday adayı olmak isteyenlerin istifa etmeleri gereken son tarih olan 10 Şubat’a 1 haftadan daha az kaldı. Böyle olunca istifa hazırlıkları dikkat çekiyor.

İşte…

Bu hazırlığı Nilüfer Müftüsü Durmuş Ayvaz’ın da yaptığı kulağımıza geliyor. AK Parti’den milletvekili aday adayı olacağı konuşulan ve Nilüfer’de sergilediği başarılarla sevilen Müftü Ayvaz’ın bu günlerde umreden dönmesi bekleniyor.

 

Siyaseti bıraktı, muhtarlığı devraldı

 

Şerif Akgün uzun yıllar DYP ve devamı DP’de il yönetim kurullarında siyaset yaptı.

Fakat, 2004 yerel seçimiyle doğup büyüdüğü Kırcaali Mahallesi muhtarlığını üstlendi. Hem de, 43 yıl aralıksız Kırcaali Mahallesi Muhtarlığı yapan rahmetli babası Mustafa Akgün’den görevi devraldı. Üçüncü dönemdir seçiliyor.

Dün selam vermek için yanına uğradığımızda, Kırcaali’deki TOKİ kaynaklı sorunlar için vatandaşla görüşüyordu. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.