1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. En anlamlı şampiyonluk: Bursa organ bağışında Avrupa'yı geçti
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

En anlamlı şampiyonluk: Bursa organ bağışında Avrupa'yı geçti

A+A-

Kanuni Sultan Süleyman'ın ziyaretine gelen ecnebi doktorlara söyledikleri günümüze de ışık tutuyor: Olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi.

Gerçekten de...

İnsanoğlu için sağlık kadar değerli bir şey yok. Ne var ki, onun da değerini sağlıklı olduğumuz zaman pek fark edemiyoruz. Başımıza, ya da çevremizin başına bir şey geldiğindeyse çaresizliği yaşıyoruz.

O çaresizliğin başında organ nakli geliyor. Yaşamını sürdürebilmek için organ nakline gereksinim duyanlar uygun organ bulma konusunda ciddi sıkıntılar yaşayabiliyorlar.

Çünkü...

Ülkemizde organ bağışı konusu, önemi herkes tarafından kabul edilmesine karşın son yıllara kadar pek yaygın olamadı.

İşte...

Bu konuda Bursa İl Sağlık Müdürlüğü'nün son yıllarda yaptığı önemli girişimlere, daha doğrusu organ bağımı özendirip teşvik etmeye yönelik çok ciddi çalışma ve kampanyalarına tanık oluyoruz.

Bu çalışmalar çok önemli sonuçlar da veriyor.

Örneğin...

2011 yılında milyon nüfus başına 4.6 organ bağışıyla Antalya, İzmir ve Ankara'nın arkasından dördüncü olan Bursa, etkili kampanyalar sonucu 2012 yılında 8.8 ile birinci sıraya yükseldi.

2013 yılında 9'a çıkan orana karşın Antalya'nın arkasından ikinci sıraya inen Bursa, 2014 yılında 10.35'le tekrar birinci sıraya çıktı.

Üstelik...

Bu oran Türkiye'de ulaşılan en yüksek organ bağışı oranı olarak kayıtlara geçti. 2015 yılının ekim ayı sonunda ulaşılan 12.5 değeriyse, yeni bir rekorun gelmekte olduğunu haber veriyor.

Yanı sıra...

Türkiye içinde açık ara şampiyon olan Bursa, organ bağışında 5 Avrupa ilkesini geride bıraktı. O rakamları İl Sağlık Müdürü Özcan Akan'dan aldık:

"Milyon nüfus başına Almanya 10.4, Yunanistan 4.3, İzlanda 10, İrlanda 13.4, Bulgaristan 5.3 organ bağışına sahip. Ayrıca, bu oran İran'da 8.4, İsrail'de 8.1, Yeni Zelanda'da 10."

Rakamları sıraladıktan sonra, "Bursa bu ülkeleri geride bıraktı, ama yetmez" diyen Dr. Akan yeni hedefi de açıkladı:

"Kendimize organ bağışında daha iyi olan ülkeleri hedef almamız gerekiyor. O nedenle yeni hedefimiz İspanya'nın 34, Fransa'nın 25.3, İtalya'nın 22.3, Amerika'nın 26.6 oranlarına ulaşmak."

Hiç kuşku yok ki...

Bu tablo, Bursa'da yaşayıp organ bekleyenler açısından umut veren bir sonuca gidildiğini gösteriyor, ama müthiş gelişmeye karşın yine de yeterli olmadığı ortada.

 

Organ nakli için umutlu bekleyiş

 

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü verilerine göre 2014 yılında ülkemizde organ nakli bekleyen 22.873 hastadan yalnızca 4247’sine organ nakli yapılabildi. Bunun da 1.060'ı kadavradan gerçekleşti.

31 Ekim 2015 itibariyle Türkiye'deki bekleme listelerinde 22 bin 151 böbrek, 622 kalp, 2 bin 226 karaciğer, 51 akciğer, 265 pankreas, 2 bin 943 kornea bekleyen vatandaşımız var.

Bekleme listesine her yıl 4 bine yakın hasta ekleniyor.

Bursa'daki 4 solid organ, 3 kornea nakil merkezindeyse 1.112 hasta böbrek,

140 hasta karaciğer ve 40 hasta da kornea nakli için bekliyor.

 

Abdullah Karadağ organ bağışı elçisi oldu

 

Abdullah Karadağ'ı yerel siyaset yakından tanıyor. Recep Altepe'nin hem Osmangazi hem de Büyükşehir Belediye Başkanı olarak vekilliğini üstlendi. Bizim de güreş yaptığımız yıllarda takım kaptanımızdı.

İki böbreği birden çalışmaz haldeyken, mayıs ayında Kemalettin Turgut adlı imamın bağışladığı böbrekle yaşama döndü.

Organ bağışı sıkıntısını yaşayan Abdullah Karadağ şimdi organ bağışı elçiliği misyonu üstlendi.

Nitekim...

Sosyal medyadan, yaşama dönmesini sağlayan Kemalettin Turgut'ı ziyaretinin fotoğrafını paylaşırken herkesi de organ bağışına davet etti.

 

Bursa'nın şansı: 3 Bakan'la en güçlü dönem olabilir!

 

Takvim belli... Yüksek Seçim Kurulu 1 Kasım genel seçimi sonuçlarını 12 Kasım 2015 Perşembe açıklayacak. 5 gün sonra, yani 17 Kasım'da da Meclis toplanacak ve milletvekilleri yemin edecek.

Bu noktada...

Bugüne kadarki hükümet oluşturma süreçlerinden farklı bir durum var. Halen işbaşında seçim hükümeti var ve bu hükümetin görev süresi yeni Meclis'in toplanmasıyla otomatikman sona eriyor.

O bakımdan...

Türkiye'nin hükümetsiz kalmaması için yemin töreni bitiminde, yeni hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı Erdoğan hemen Davutoğlu'na verecek.

Ankara kulisleri, güvenoyu sorunu olmayacak hükümet listesinin zaten Davutoğlu'nun kafasında şekillendiğini, görevi aldıktan birkaç saat sonra da onaya sunabileceğini konuşuyor.

Yani, bir hükümet boşluğu olmayacak.

Ankara kulislerinin tam göbeğinde olan bir dostumuzla dün sohbet ederken, "Aslında, YSK kesin sonuçları açıklamak için 12 Kasım'ı beklemeyebilirdi" dedi ve şunu söyledi:

"15 Kasım'da dünya liderlerinin katılımıyla G-20 zirvesi Antalya'da başlıyor. Bu zirve sırasında Meclis ve hükümet çalışmalarının sıkışmaması amaçlandı. YSK da, 5 günlük sürenin süreci etkilememesi için kesin sonuçları açıklamayı 12 Kasım'a bıraktı."

Gerçi...

Önümüzde 8 günlük bir süre var, ama Ankara'da hükümetle ilgili tahminler de gündeme gelmeye başladı.

Konuşulanlara göre...

AK Parti Bursa Milletvekili olarak bu dönem TBMM'ye giden Efkan Ala'nın yeniden İçişleri Bakanı olması bekleniyor. Mehmet Müezzinoğlu da başarılı olduğu Sağlık Bakanlığı için en şanslı isim.

Kulislerde...

Bursa'nın siyasetçisi kabul edilen Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik'in de yeniden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nı üstlenmesi bekleniyor.

Bunlardan da...

Hükümette 2'si Bursa'dan, 1'i Şanlıurfa'dan 3 Bakan'la temsil edilme şansı olan Bursa'nın en güçlü dönemini yaşayabileceği anlamı çıkıyor.

 

Teşekkürde mesaj mı var?

 

7 Haziran seçiminde MHP Bursa Milletvekili seçilen Tevfik Topçu, 1 Kasım seçiminde de Bursa’da MHP’nin milletvekili sayısı 1 eksilince Meclis’e gidemedi.

Dolayısıyla, milletvekilliği 5 ay sürdü.

İl başkanlığı yapan, teşkilatçı yanı güçlü olan Topçu sezim sonrası teşekkür mesajında seçmenin kararını olgunlukla ve saygıyla karşıladığını ifade etti. Ancak, mesajın içinde mesaj dikkatimizi çekti.

Diyor ki:

Sizler bilirsiniz ki biz sizleri çok severiz ve biz de biliyoruz ki sizler bizleri çok seviyorsunuz. Bu karşılıklı sevgimizin siyaseten kesişeceği gün yakındır.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.