1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. En büyük sorunumuz inovasyon ve Ar-Ge
En büyük sorunumuz inovasyon ve Ar-Ge

En büyük sorunumuz inovasyon ve Ar-Ge

Fason üretici bir ülke olarak Türkiye`nin 2023 hedeflerine ulaşmasının son derece zor olduğunu ifade eden Bakan Zeybekci, ortalama eğitim süresinin de yükselmesi gerektiğini vurguladı.

A+A-
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin en önemli sorununun 'inovasyon ve ARGE problemi' olduğunu söyledi.
 
Zeybekci, Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) düzenlediği İnovasyon Haftası etkinliğinde, en avantajlı ülkelerin bilgiyi üreten ve üretilen bilgiyi sanayide uygulayabilenler olduğunu söyledi.
 
Türkiye'nin 1980 yılında dış ticaret hacminin 5 milyar dolar bile olmadığını, bugün bu rakamın 480 milyar dolara ulaştığını anlatan Zeybekci, ''Cari açık problemi, enflasyon problemi, büyüme problemi değil, Türkiye'nin en önemli problemi, inovasyon problemi, Ar-Ge problemi, bilgi üretme ve bu ürettiği bilgiyi üretime dönüştürme problemidir'' dedi.
 
Hedefler çok büyük
 
Türkiye'nin ihracatta 160 milyar dolar, hizmet gelirlerinde 50 milyar dolar ve turizm gelirlerinde 40 milyar dolar seviyelerine ulaştığını ifade eden Zeybekci, şöyle konuştu:
 
''Türkiye bütün bunları fason üretici ülke olarak yaptı. Ama Türkiye'nin hedefleri çok büyük. Türkiye 2023 hedeflerini ortaya koydu. Dünyanın 10. büyük ekonomisi Avrupa'nın 3. büyük ekonomisi olmak gibi bir hedef var. Milli gelirini 2023'te 2 trilyon dolara, ihracatını 500 milyar dolara çıkarmak gibi bir hedef koydu. Bunu yapabilir mi Türkiye? Şu andaki bu şartlarla, fason üretici bir ülke olarak Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması son derece zor.''
 
Ortalama eğitim 12 yıla çıkmalı
 
Bakan Zeybekci, Türkiye'de ortalama eğitim süresinin 7,6 yıl, milli gelirin 10 bin 800 dolar olduğunu hatırlatarak, 2023 hedeflerine ulaşmak için ortalama eğitim süresinin 12 yıl seviyesine çıkarılması gerektiğini anlattı. Milli gelirden Ar-Ge'ye aktarılan payın 2002 yılında binde 5 olduğunu, şimdi yüzde 1 seviyesine geldiğini belirten Zeybekci, Kore'nin milli gelirinin yüzde 3,5'ini ARGE'ye aktardığına işaret etti.
 
Görülebilir hala geldi
 
Türkiye'nin 21. yüzyılın dominant, etken ülkelerinden biri olacağını belirten Zeybekci, ''Artık Türkiye duyulabilir, görülebilir hale geldi'' dedi.
 
Rüzgarlı bir coğrafya
 
Zeybekci, Türkiye'nin tüketim alışkanlıklarını belirleyen bir ülke olması gerektiğini ifade ederek, bu konuda büyük avantajlara sahip olunduğunu vurguladı. Zeybekci, ''Bu coğrafyanın giriş ve çıkış kapısı biziz. Bu coğrafya artık 'Türkiye ne der' diye bakılan bir ülkeyiz. Bu coğrafya kolay bir coğrafya değil, rüzgarlı bir coğrafya. Biz bu coğrafyada tutunduk, tutunuyoruz ve tutunmaya devam edeceğiz'' diye konuştu.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.