1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. En kanlı bomba siyaseti vurdu, seçim çalışmalarını durdurdu!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

En kanlı bomba siyaseti vurdu, seçim çalışmalarını durdurdu!

A+A-

Türkiye’nin başkenti olan Ankara’nın göbeğinde cumartesi günü patlayan canlı bomba canımızı yaktı, terörün ülkenin kalbine girdiğini de gösterdi.

Cumhuriyet tarihinin en kanlı ve en büyük katliamı ile sonuçlanan saldırıdan sonra değişik ülkelerden yapılan açıklamalar arasında biri dikkat çekiciydi:

Umarız Türkiye’nin seçim güvenliğini etkilemez ve seçimin ertelenmesine yol açmaz.”

Böyle durumlarda insan ister istemez komplo teorileri üretiyor.

Acaba…

Ankara’da cumartesi günü yaşanan en kanlı terör saldırısı terörün topluma gözdağı vermesinin ötesinde siyasete mesaj özelliği de mi taşıyor?

Örneğin…

7 Haziran’dan hemen sonra başlayan terör saldırılarıyla birlikte başlayan seçim güvenliği tartışmalarının biraz daha ileri götürülmüş bir uyarısı mı yapıldı?

Gerçi…

Terörün öncelikli amacı kaos olduğu için mantık aranmaz, ama insanın aklına gelenlerden biri de şu:

Yoksa…

Cumartesi saldırısında taşeron olarak görev üstlenen terör örgütüne perde arkasındaki patron siparişi verirken Türkiye’deki seçimin engellenmesi hedefini mi gösterdi?

Bütün bunlar…

Komplo teorisinden öteye geçecek şeyler değil. Çünkü hiçbiri bilgi değil.

Gelin görün ki…

7 Haziran’da sandıktan koalisyon çıkmasına karşın seçmenin verdiği uzlaşın mesajını yerine getiremeyen siyasi partiler, yeniden seçim kapsamında 1 Kasım seçimine isteksizce hazırlanıyorlardı.

Açıkçası…

Seçmenin zaten umursamaz görüntü verdiği 1 Kasım seçimi için siyasi partiler ve siyasetçiler de havaya girememişlerdi.

Cumartesi günü…

Patlamanın yapıldığı saatlerden dün akşam saatlerine kadar konuştuğumuz çok sayıda siyasetçiyi hevesi kaçmış gördük. Ne yapacaklarına karar veremiyorlar. Vatandaşa ne söyleyeceklerini de kestiremiyorlar.

Canı yanmış topluma seçim vaadi anlatmanın zorluğunu yaşıyorlar.

En kötüsü de şu:

Ortaya çıkan güvenlik riski nedeniyle kalabalık ortamlardan uzak durmayı düşünüyorlar.

Kısacası…

Ankara’nın tren garı önünde patlayan canlı bomba buralardaki siyaseti de vurdu. Zor yürüyen propaganda çalışmaları neredeyse durma noktasına geldi.

Siyasetçinin hevesinin kaçması da başka bir sorun.

 

AK Parti mitingleri iptal eder mi?

 

Aslında… Bursa’da dün iki miting yapılacaktı. Merinos’ta SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak ve Gökdere’de de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu meydana çıkacaklardı.

Ama terör saldırısı iki mitingi de iptal ettirdi.

Önümüzde…

16 Ekim Cuma günü AK Parti Genel Başkanı olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Gökdere mitingi var.

Ancak…

Programını 3 gün donduran Davutoğlu ve AK Parti Genel Merkezi’nin kalan sürede miting yapıp yapmamayı tartıştığı kulağımıza geldi. Bu tartışmada meydan güvenliği de etkili.

 

Şükrü Abi’yi mezarında andık, Hacı Abi de yok artık!

 

İnsan günlük koşuşturmaca içinde geçen zamanı pek anlayamıyor. Ama Şükrü Şankaya’nın aramızdan ayrılışının üstünden geçen 10 yıl hiç de az değil.

Ne var ki…

Şükrü Şankaya’nın geride bıraktığı eserler, insanlarda yaşattığı anılar onun kalplerde yaşamasını sürdürüyor. Göremiyoruz, dokunamıyoruz ama anılarıyla yaşamayı sürdürüyoruz.

Nitekim…

10 yıllık gelenekte olduğu gibi Ahmetpaşa Mezarlığı’nda dün yine toplandık. Şükrü Abi için hem dua ettik, hem de anılarıyla anarak aramıza konuk ettik.

İyi bir insan, yeri doldurulmaz bir ağabey, Bursa’nın âkil adamı olarak kabul gören Şükrü Şankaya’nın değerini bir kez daha anladık.

Onunla birlikte…

Sevilen bir başka ismi, Hacı Abi olarak her karşılaştığımızda elini öpmekten onur duyduğumuz Ziya Hısımcıl’ı da cumartesi günü ebediyete uğurladık.

Anavatan Partisi’nin kurucu il yönetiminde Hüsamettin Örüç’ün başkanvekili olan, sonra da ANAP’ın ikinci İl Başkanı seçilen Hısımcıl sessiz, sakin, ama kararlı bir siyasetçiydi.

Parti disiplini konusunda asla taviz vermez, parti-belediye ilişkilerinde teşkilatın abartılı isteklerine karşı göğsünü siper ederdi.

Onu en güzel anlatan başlık, yıllar önce Olay bünyesindeki Yeni Dönem gazetesinde atıldı: Cengaver Hısımcıl.

Yanı sıra…

Yönetici olarak Bursaspor’a da hizmet etti. Tam bir Bursa beyefendisi, herkes için bir abi ve siyaset cengaveri olarak iz bıraktı.

Sadak Gençosman’ın ofisinde bahar aylarında enginar buluşmaları konuklarından biriydi, ama son buluşmaya katılamamıştı.

Artık Hacı Abi de yok. Allah rahmet eylesin.

 

Erkan Aydın gözlemi: Kırgızistan seçimde bizi geçti!

 

Kırgızistan’da geçen hafta yapılan genel seçimin gözlemcileri arasında CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın da vardı. Milletvekili seçimine uluslararası gözlemci olarak katılan Aydın’ı dinlerken bir noktayı önemsedik:

Kırgızistan bizi örnek alarak 5 yıl önce parlamenter sisteme geçmiş. Fakat seçimi dünyanın gelişmiş ülkelerinde bile olmayan biyometrik oylamayla yapıyorlar.”

Bize de ilginç geldi.

Parmak izini tanıyan bilgisayar sistemiyle yapılan elektronik oylama gerçekten de dünyanın ileri düzeydeki bazı ülkelerinde var. Ama henüz 5 yıllık parlamenter sistem deneyimi olan Kırgızistan’ın seçimini elektronik oylamayla yapıyor olması dikkat çekici.

Zaten…

Kısa adı TÜRKPA olan Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi adına Kırgızistan seçiminde uluslar arası statüde gözlemci olan Aydın da bu konuyla yakından ilgilenmiş ve sistemle ilgili özel gözlemler bile yapmış.

Onun dışında…

Gelenekleriyle, yaşam tarzı ve kültürüyle CHP Bursa Milletvetkili Erkan Aydın hiç ya.bancılık çekmediğini söylüyor.

Başkent Bişkek’te seçim gözlemcisi olarak bulunduğu süre içinde dünyaca ünlü yazar Cengiz Aytmatov’un mezarını ziyaret etmiş, Başbakan Temiz Sariev’in konuklar adına verdiği yemeğe katılmış. Ziyaret ettiği yerler arasında Türk-Kırgız Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı da var.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.