1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. En keyifli mitinginde, moral buldu, umut verdi sözü aldı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

En keyifli mitinginde, moral buldu, umut verdi sözü aldı!

A+A-

En baştan söyleyelim… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı meydanda izlemek siyaseten keyif. Buna karşın, Cumhurbaşkanlığı korumalarının abartılı uygulamaları nedeniyle meydana ulaşabilmek tam bir eziyet.

O bakımdan…

Bursa’nın yeni meydanı olan Atatürk Stadyumu Meydanı’na her türlü engeli aşıp ulaşabilmeyi başaranları da ayrıca kutlamak gerekir. Çünkü meydana ulaşabilmek de, gelip girebilmek de maceralı bir süreç gerektiriyor.

Güvenlik önlemine elbette kimsenin söyleyeceği bir şey yok, ama güvenlik adına bu kadar hoyrat ve zorlaştırıcı davranmaya da kimsenin hakkı yok.

Buna karşın…

Atatürk Stadyumu Meydanı’nda ilk mitingi yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem kalabalık, hem coşkulu bir topluluk önüne çıktı.

Gerçi…

Bu sütunlarda dün tribünlerde oturarak miting izlenebileceğini yazdık, fakat Cumhurbaşkanlığı korumaları oraya da el atıp tribünleri bariyerle kapatmışlar. Meydanın çim saha bölümü tamamen dolduktan sonra, Muradiye tarafındaki eski kale arkası tribünleri de doldu. İnsanlar perdelerin ardından izlediler.

Kısacası…

Bursa’nın en kalabalık mitingleri arasında yer alacak bir miting oldu. Bize göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da kampanyanın en keyifli mitingini yaptı.

Vatandaşı meydanda bekletmemek için Valilik ziyaretini miting sonrasına bırakırken millete saygısını gösterdi. Saat 16.00 olarak duyurulan mitingde saat 16.16’da platforma çıktı, 16.19’da konuşmaya başladı, 17.53’te de bitirdi.

Toplam 54 dakikalık konuşmasında her konuya değindi. Suriye’de yaşanan kimyasal saldırıya dikkat çekip “Ey katil Esed, bunların ahından nasıl kurtulacaksın?” diye sordu.

Anayasa değişikliğiyle ilgili CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu siyaseti bilmemekle eleştirdi, kendisinin 40 yıldır siyasette ve gençliğinden beri yollarda olduğunu söyledi.

Ayrıca…

Kılıçdaroğlu eleştirilerine Deniz Baykal’ı da kattı:

“Bu işi biliyor sanıyordum, ama son zamanlarda onun da kayışlar eskidi.”

Sert ifadelerle Pensilvanya yanında Avrupa Birliği’ne seslendi:

“Bizim artık onların kriterlerine ihtiyacımız yok. Bizim artık Ankara kriterlerimiz var.”

Sonra da topluluğa dönüp “Siz ne güzel milletsiniz” dedi.

Keyifli olduğu gözlenen mitingde Bursa’dan moral buldu, kente yapılacaklarla ilgili umut verdi ve meydandan evet sözü alıp ayrıldı.

Cumhurbaşkanı, Başkan Altepe’yi onurlandırdı

 

Atatürk Stadyumu yerinin meydan olarak düzenlenip Kültürpark’la birleştirilmesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önermişti.

Doğrusu istenirse…

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de bu öneriyi yerine getirdi, hızlı bir çalışmayla da Bursa’nın yeni meydanını dünkü mitinge yetiştirdi.

Meydanı çok beğenen Cumhurbaşkanı Erdoğan da, mitingin sonunda Başkan  Altepe’yi yanına çağırıp onurlandırırken şunu da istedi:

“Daha fazla yeşillendirip çevreye daha çok ağaç dikin, burada herkes piknik yapsın.”


Metro müjdesi verdi, yeni cami istedi, Bursa’yı övdü

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mitinglerini televizyonlardan izliyoruz. Gördüğümüz kadarıyla, hiçbir kentte Bursa’yı övdüğü kadar özel ifadeler kullanmadı.

“Bursa bizi hiç mahcup etmedi” derken siyasi sonuçları kastediyordu, ama ekonomik anlamda da hedefi gösterdi:

“Türkiye büyüdükçe Bursa büyüyecek, Bursa yürüdükçe Türkiye yürüyecek.”

Bu noktada…

Başbakan Binali Yıldırım’ın 12 Mart’taki Gökdere mitingi ardından Valilik’teki toplantıda Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve milletvekillerinin dile getirdiklerini bu sütunlardan aktardığımız “Ankara, İstanbul, İzmir metroları hükümet destekli, Yıldırım metrosunu da hükümet yapsın” isteğinin cevabı dün Cumhurbaşkanı’ndan geldi:

“Bursa’nın raylı sistemine yeni dönemde hükümet destek verecek, raylı sistem bitecek. Hızlı tren de gelecek.”

Bir de çok özel rakam verdi:

“Terörle mücadeleye Bursa 27 şehit verdi.”

Yanı sıra…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na seslendi:

“Bursa’nın çok güzel camileri var, ama cuma namazları kılınabilecek selatin camisi yok. Güzel bir yer bulun ve çok büyük modern bir cami kazandırın.”


Yeni büyük cami Işıklar’da spor alanına

 

Açıkça söylemek gerekirse… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan miting konuşmasında Bursa’ya modern büyük bir cami önerip, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan yer bulmasını istediğinde, meydanda bulunanların aklından “Acaba burası mı?” sorusu geçti.

Oysa…

Müezzinoğlu ve Altepe böyle bir projeyi Işıklar’da halen boş olan askeri lise binasının yanındaki spor alanında düşünüyorlar. Işıklar Askeri Lisesi tarihi binası ise turizm amaçlı planlanıyor.


CHP sahada: Karayalçın, Altay, Sağlar, İnce geliyor

 

Açıkça söylemek gerekirse… Bugüne kadarki seçimlerde CHP’nin Bursa’ya bu kadar önem verdiği hiç görülmemişti. 16 Nisan referandumu için tüm kozlarını sahaya sürüyor. Hatta, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bile ilk kez 2 ayrı tarihte program yaptı.

Nitekim…

Kılıçdaroğlu 27 Mart’taki ilçeler ağırlıklı gezisinin ardından 11 Nisan Salı günü yeniden gelecek ve bu kez Göçmen Buluşması adıyla hazırlanan büyük toplantıya katılıp merkezde sivil toplum örgütleriyle buluşacak.

Yanı sıra…

CHP’nin eski genel başkanlarından Deniz Baykal’ı geçen hafta sonu ağırlayan CHP Bursa İl örgütü, yarın da bir başka eski genel başkan Murat Karayalçın’ı konuk edecek.

Sosyal Demokrasi Derneği’nin anayasa konulu paneline katılacak olan Karayalçın ayrıca Osmangazi ve Yıldırım’da da saha çalışması yapacak.

Cumartesi gününün programındaysa CHP Grup Başkanvekili Engin Altay yer alıyor. Altay için Yıldırım’daki Ertuğrulgazi Mesken Meydanı’nda nokta mitingi organize edildi.

CHP’nin konukları arasında, genel başkan adaylığı beklenen Fikri Sağlar da var. Pazar günü gelecek olan Sağlar daha çok Yıldırım’ın Ankara Yolu altındaki mahallelerinde çalışacak.

11 Nisan’daki Kılıçdaroğlu programından sonra da yine adaylığı beklenen isimlerden Muharrem İnce gelecek. İnce’nin tarihi henüz belli olmadı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.