1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. En özel projeyi Bursa’da açıkladı: Mega Endüstri Bölgeleri geliyor!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

En özel projeyi Bursa’da açıkladı: Mega Endüstri Bölgeleri geliyor!

A+A-

Atatürk Stadyumu Meydanı’nda ve sıcak bir yaz gününde 24 Haziran seçimi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı beklerken şunu düşündük:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diğer cumhurbaşkanı adaylarından ve seçim çalışması yapan siyasi partilere göre bir avantajı var:

16 yıldır iktidar ve Türkiye’yi yönetiyor.

Bu nedenle…

1.-yazi-icin-cumhurbaskani-recep-tayyip-erdogan-24-haziran-secimi-bursa-ataturk-stadyumu-meydani-mitingi.jpgDiğer adaylar ayakları yere basan ya da basmayan vaatlerle toplulukların karşısına çıkarken, Erdoğan 16 yıldır yapılan hizmetleri icraatı olarak rahatlıkla topluma sunabiliyor.

Bunu da…

Bir çeşit hesap verme ortamında yapıyor.

Örneğin…

49 dakika süren konuşmasında Bursa’ya 16 yılda kazandırılan 44.5 katrilyon liralık yatırımı eğitimden sağlığa, barajlardan yollara madde madde sıraladı.

Aslında…

16 yıllık bir iktidarın seçim vaatleri sunması çok da kolay değil. En azından, “Bunları daha önce neden yapmadın?” diye sorulur.

İşte…

Cumhurbaşkanı Erdoğan 16 yıllık AK Parti icraatlarını hesap verme formatıyla toplumun önüne koyarken, 16 yıl sonra bile proje üretebilme heyecanı taşıdığını gösteriyor.

Yanı sıra…

Hizmet projelerinin yanına bu dönem sosyal ve kültürel projeler ekledi.

Gerçi…

Gençliğe yönelik kültürel projesi millet kıraathaneleri diğer adayların hedefi haline geldi, ama Erdoğan da esprili dille eleştirilere Bursa’dan cevap verdi:

“Biz okuma diyoruz, kültür diyoruz, onlar işin kekine takılıp kalmışlar.”

Oradan Kılıçdaroğlu’na da bir gönderme yaptı:

“Biz kıraathane diyoruz, o kumarhane anlıyor.”

Bu noktada…

Kültürel proje kapsamında Bursa’ya da özel bir proje açıkladı:

“Yeni dönemde oluşturacağımız tematik müzeler kapsamında Bursa’ya da Türk İslam Eserleri Müzesi kazandıracağız.”

Ne var ki…

Kendisinin de rakip olarak seçtiği ve seçimde de en yakın rakibi pozisyonuna gelen Muharrem İnce meydanlarda “Ben fabrika diyorum, iş diyorum, o kıraathane diyor, kek diyor” eleştirisi yapınca Erdoğan da gençliğe iş sahası oluşturma amaçlı proje hazırladı.

Üstelik…

En yeni ve özel projesini dün Bursa Atatürk Stadyumu Meydanı’nda açıkladı:

“Türkiye’ye çok büyük sıçrama yaptıracak Mega Endüstri Bölgeleri kuruyoruz.”

Ardından…

“Bunlardan biri Bursa’da olacak” dedi ve rakamlar verdi:

“Mega Endüstri Bölgeleri ilk etapta 45 katrilyon lirayla kurulacak ve 35 bin kişiye istihdam sağlayacak. Sonra yatırım 140 katrilyon liraya kadar çıkacak ve istihdam da 100 bin kişiye ulaşacak.”

 

3 saatlik gecikme için helallik istedi

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın saat 15.30’da Atatürk Stadyumu Meydanı’nda olacağı duyurulmuştu. Özellikle ilçelerden kafileler de bu saatte meydanda oldular.

Ne var ki…

O saatte Erdoğan hala Niğde’de konuşuyordu. Konuşması bittikten sonra da 15 Temmuz Kahramanı Şehit Ömer Halisdemir’in mezarını ziyarete gidince Bursa’ya gelmesi gecikti.

Saat 18.20’de konuşmasına başladığında, “Sizden helallik istiyorum, sizi beklettim, geciktim. Hakkınızı helal edin” dedi.

 

Bakanlar miting öncesi Erdoğan’a ‘büyük destek’ çağrısı yaptı

 

Kurulduğu günden beri gözlemliyoruz ve bu sütunlarda da tekrarlıyoruz. Ak Parti’nin organizasyon anlamında diğer partilerin tümüne çok büyük farkla üstünlüğü var.

Gerçi…

Zaman zaman Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık korumaları devreye girdiklerinde kontrol Bursa’dan çıktığı için sorunlar oluşuyor, yine de ortaya başarılı organizasyonlar çıkıyor.

Dün de öyle oldu…

Atatürk Stadyumu Meydanı miting için iyi süslenmiş, çevresi de iyi düzenlenmişti. Kürsüye ilk gelen AK parti İl Başkanı Ayhan Salman da buna dikkat çekti ve “Gelin gibi süsleyen tüm teşkilat kademelerine teşekkür” etti.

Ardından…

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş topluluğa seslendi. Bursa’yı daha iyi yaşanabilir bir kent yapmanın derdiyle gece gündüz çalıştıklarını söyledi, biraz da 24 Haziran seçiminin önemini anlattı.

İçişleri eski bakanı ve 2. Bölge 1. Sıra Adayı Efkan Ala ise konuşmasında Bursa’nın ekonomisine dikkat çektikten sonra seçime yönelik şu mesajı verdi:

“Türkiye’nin önünü dışarıdakiler kesemedi, içeridekiler hiç kesemez.”

Son olarak…

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu mikrofonu aldığında topluluğa şu çağrıyı yaptı:

“Türkiye’8in büyümesinden Bursa payına düşeni aldı, yeter ki AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan’a destek vermeye devam etsin.”

 

Yatırımları saydı, metroyu söylemedi

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 16 yıllık AK Parti iktidarında Bursa’ya yapılan yatırımları madde madde saydı. Otoyolu, hızlı treni anlattı ve 2019’da hızlı trenin biteceğini tekrarladı.

Konuşmasında bir projeye hiç değinmedi: Yıldırım Metrosu.

Oysa…

Bursa’nın ulaşım sorunu açısından çok önemli olan bu projenin Büyükşehir bütçesi ile yapılamayacağı kendisine iletilmiş ve destek istenmişti.

Anlaşılan o ki, yine daha önceki dillendirdiği “Bursa parayı kendi bulacak” düşüncesi devam ediyor.

 

Fenerbahçe Üniversitesi İİBF için Dekanı Bursa’da buldu!

 

5.-yazi-icin-fb-universitesi-iibf-dekani-prof.-dr.-necmi-gursakal.jpgProf. Dr. Necmi Gürsakal akademisyen olarak öğrenciler yetiştirdi, kentle ilgili konularda hep ön planda oldu. Bir dönem de Olay’da ekonomi analizleriyle bilgisini paylaştı.

Ayrıca…

Kitaplarıyla bilgi paylaşımını sürdürdü, roman bile yazdı.

Kısacası…

Çok üreten, öğrencileri yanında toplumla da sağlıklı diyalog kurabilen bir bilim adamı olarak sevildi, iyi bir dost oldu.

Şimdi…

Necmi Hoca akademik yaşamında yeni bir sayfa açıyor. Çünkü, yıllarca görev yaptığı Uludağ Üniversitesi’nden ayrıldı ve yönünü İstanbul’a çevirdi.

Üstelik…

Yeni kurulan ve ilk kez bu dönem öğrenci kabul edecek olan Fenerbahçe Üniversitesi’nde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı olarak göreve başladı.

Tanıdığımız Necmi Hoca’nın, Silivri’deki FB Üniversitesi Kampusu’nda da kendini çok sevdireceği ve çok da başarılı olacağından hiç kuşkumuz yok.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.