1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Enerji Ödülü otomotiv devinin
Enerji Ödülü otomotiv devinin

Enerji Ödülü otomotiv devinin

BUSİAD`ın `Enerji Yönetimi Ödülü` Tofaş`ın oldu. Bursa Çimento, Leoni, Korteks ve Borçelik`e ise `katılımcı beratı` verildi.

A+A-
AYŞEGÜL GÜRAL AKTÜRK
 
Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (BUSİAD) bu yıl ilk kez verdiği 'Enerji Yönetimi Ödülü'ne Tofaş layık görüldü.
 
Derneğin Enerji Uzmanlık Grubu tarafından düzenlenen 'Verimli Aydınlatma Sempozyumu ve 1. Enerji Yönetimi Ödül Töreni' dün Almira Hotel'de gerçekleştirildi.
 
Sempozyumun açılışında konuşan BUSİAD Başkanı Günal Baylan, Türkiye'de üretilen elektriğin neredeyse yarısının doğalgazdan elde edildiğini vurguladı. Bu sebeple ısınma haricinde de ciddi enerji arzı olduğunu dile getiren Baylan, ''Fiyat artışları, enerjiyi bulamama gibi siyasi riskler her zaman ekonomimizi etkilemektedir. Cari açıktan dolayı yavaşlatılan Türkiye ekonomisinin enerji ithalatı 56 milyar dolar civarındadır' dedi.
 
VERİMLİLİK DESTEKLENMELİ
 
Baylan, bulunulan ortamda verimlilik ve tasarruf yolu ile kazanılacak potansiyel enerjinin kritik önem taşıdığını ifade ederek, ''Enerji verimliliği günümüzde 6'ncı yakıt olarak değerlendiriliyor. Ülke çapında enerji verimliliği kültürünün oluşturulması gerekiyor. Yasal düzenlemeler, teşvik ve vergi indirimleri gibi unsurlarla enerji verimliliğinin devlet tarafından desteklenmesi son derece önemlidir' diye konuştu.
 
GELİŞEN TEKNOLOJİLER
 
İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sermin Onaygil, 'Aydınlatmada Yeni Teknojiler' başlıklı bir sunum yaptı.
 
Enerji verimliliğinin büyük vizyon gerektiren çok büyük bir konu olduğuna dikkat çeken Onaygil, son dönemde verimliliğin led teknolojisiyle özdeşleştirildiğini belirtti. Onaygil, 'Led 1800'lü yıllardan bu yana gelişim göstererek kullanılıyor. Her yıl daha da gelişen bir teknoloji haline geldi' dedi.
 
LED'LE YÜZDE 60 TASARRUF
 
Philips Ürün Müdürü Gizem Erenoğlu, 'Ledtube' konusunu dinleyicilerle paylaştı. Aydınlatma pazarına bakıldığında 6 yıl içinde aydınlatmanın yüzde 75'inin led olmasının beklendiğini dile getiren Erenoğlu, led kullanım oranının dünya genelinde yüzde 25, Türkiye'de ise yüzde 12 olduğunu kaydetti.
 
''Kısa sürede büyük bir değişim bekliyoruz' diyen Erenoğlu, standart florasanlara oranla ledlerin yüzde 40-60 civarında tasarruf sağladığının da altını çizdi.
 
FİNAL ÖDÜL TÖRENİYLE
 
Organizasyonun sonunda '1. Enerji Yönetimi Ödül Töreni' gerçekleştirildi. Bursa Çimento, Leoni, Tofaş, Korteks ve Borçelik finale kalırken, ipi otomotiv devi Tofaş göğüsledi. Ödülü Tofaş Kalite Direktörü Zeki Erdal Şimşek, BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Günal Baylan'ın elinden aldı. Diğer firmalara ise katılımcı beratı verildi.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.