1. YAZARLAR

  2. Söz Sizde

  3. Engelli ve 65 yaş üstü
Söz Sizde

Söz Sizde

Günay Yumruktay
Yazarın Tüm Yazıları >

Engelli ve 65 yaş üstü

A+A-

Bursamızın saygıdeğer yetkilileri, vatandaşın sesi olan bu köşeden zaman zaman engellilerin yaşadıkları sorunlarla ilgili yazılara yer veriyorum. Bu bazen şikâyet, bazen öneri ve bazen de serzeniş oluyor.

Son günlerde bu konuda çokça mail ve telefon alıyorum. Tek tek yayımlamaktansa sorunlar ortak olduğu için toplu halde dile getirip yetkililerimizin dikkatine sunmak istedim.

Kısaca bunları sıralayacağım:

1- Engelli ve 65 yaş üstü kartların kullanımının sınırlandırılması.

Bu durumdan hem engelliler hem de 65 yaş üstü vatandaşlar rahatsız. Neden sınırlandırıldı, bilgilendirilmek istiyorlar yetkililerce.

2- Engelli rampası dahi olsa bazı otobüslere binişlerde çok zorlandıklarını, diğer yolculardan yardım almak zorunda kaldıklarını belirtiyorlar.

3- Engelli vize ücretleri…

“Gittiğimiz diğer şehirlerde engelli vizesi ücretinin bir defaya mahsus alındığı ve bir daha vize ücreti ödenmediği ancak Bursa’da her sene vize yenilerken ücret alınması. Veya alınacaksa da, bunun daha uygun bir ücrette olmasını” talep ediyorlar.

4- Otobüs şoförleri ile engelli ve yaşlıların karşı karşıya kalması.

Bazı halk otobüsü şoförlerinin, 65 yaş üstü yolculara hakarete varacak derecede davranmaları, bu insanları çok üzüyor ve rencide olduklarını ifade ediyorlar.

5- Otobüs duraklarında es geçilmeleri.

Eğer otobüs durağında sadece 65 yaş üstü yolcu varsa, durağa yanaşmadan devam etmeleri, yaşlı yolcuyu almak istememeleri.

6- 65 yaş üstü kartı olan yolcunun Bursa dışına çıktığında veya başka şehirden geldiğinde Bursa’da bu kartların geçersiz olması.

“Diğer illerde böyle bir sorunla karşılaşmıyorken, Bursa’da neden bu durumla karşılaşıyoruz” demekteler.

“Bu 65 yaş üstü veya engelli kartı bütün illerimizde de geçerli olması gerekmez mi? Başka şehire gidince insanın yaşı veya engel durumu değişmiyor ki. Devletimizin bize verdiği hakkı kullanırken rencide ediliyoruz.”

Sayın yetkililerimiz,

Söz Sizde köşesine gelen şikâyetler kısaca ve en özet haliyle böyle.

Yetkililerimiz de, gerek Büyükşehir Belediye Başkanımız gerekse Valiliğimiz bu konuda bilgilendirici bir yazı gönderirlerse memnuniyetle yine bu köşede yayımlarım.

 

Bakacak’taki şirin mescit karanlıkta
 

Geçtiğimiz günlerde ailemle birlikte Uludağ’daki Bakacak mevkiine gittik. Yol boyunca hummalı bir çalışma olduğunu gördüm. Bu hizmeti Bursa’ya kazandıranlara öncelikle teşekkür ediyorum. Bakacak’ta bir süre kaldık. Akşam vakti olunca, yakındaki küçük mescitte akşam namazını kılalım dedik. Maalesef, bu şirin mescitte aydınlatma yoktu. Cep telefonu ışığında namaz kılabildik. Böylesine güzel bir yerde ve mescitte elektrik olmamasına şaşırdım. Etraf zifiri karanlık. Burada aydınlatma yapmak gerçekten çok mu zor?

Y. TURGUT

 

Demirtaş’taki Kırantepe mevkii çok bakımsız
 

Osmangazi ilçesi Demirtaş bölgesinde bulunan Kırantepe’deki dinlenme tesisi ve çamlık alan bakımsız ve dinlenme yerlerinde piknik için masalar yok. Demirtaş hızla büyüyen bir bölge ve bu görüntü yakışmıyor. Yetkililer burada bir düzenleme yaparlarsa çok memnun olacağız. Saygılar.

Mümin DÜNDAR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.