1. YAZARLAR

  2. Mustafa Özdal

  3. Erdem'den daha yeşil, daha yaşanabilir bir Nilüfer sözü
Mustafa Özdal

Mustafa Özdal

Yazarın Tüm Yazıları >

Erdem'den daha yeşil, daha yaşanabilir bir Nilüfer sözü

A+A-

Seçime şunun şurasında 15 gün kaldı ve adaylar projelerini bir bir açıklamaya devam ediyor.

Perşembe akşamı ve cuma sabahı Nilüfer'in 2 adayı, Turgay Erdem ve Necati Şahin proje tanıtım toplantısında kamuoyunun karşısına çıktılar.

Önce Turgay Erdem...

Erdem de tıpkı Bozbey gibi proje demekten sakındı, 'yaklaşım' şeklinde ifade ettiği vaatlerini 4 ana başlıkta topladı.

-Yeni nesil ve yeni meclis.

-Doğa, dayanışma, daimi dostlar.

-Toprak, tasarım, tarih, temiz.

-Katılım, kimlik, kültür-sanat, kaliteli yaşam, kentsel rönesans.

Kuşkusuz tüm bunlar onlarca projenin toplamı demek.

Ancak Erdem'in yeni dönemdeki hedef kitlesinin çocuklar, gençler, dezavantajlı gruplar ve can dostlar (hayvanlar),  yönetim anlayışının katılımcılık ve birlikte yönetim, hedefinin de daha yaşanabilir, daha yeşil bir Nilüfer yaratmak olduğunu görüyoruz.

Yani Turgay Erdem, sosyal belediyeciliğin evrensel ilkeleri ve ilçenin özgül koşullarını harmanlayarak daha yaşanabilir, daha cazip bir ilçe sözü veriyor.

Gelelim toplantı detaylarına.

Geniş bir katılım vardı.

Millet İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Bozbey, mevcut belediye meclis üyeleri ve yeni dönem meclis üyesi adayları, Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal ve Bursa Milletvekilleri, Turhan Tayan, İlhan Demiröz, Yahya Şimşek gibi geçmiş dönem bakan, milletvekilleri, İl Başkanı Hüseyin Akkuş, İlçe Başkanı Özer Anaç başta olmak üzere parti yöneticileri ve elbette diğer adaylar Erdem'i yalnız bırakmamıştı.

Erdem'i ise hayli heyecanlı ve moralli gördük.

 

 Bozbey eleştirilere yanıt verdi

 

Millet İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Bozbey,  Turgay Erdem'in proje tanıtım toplantısında kendisine yönelik eleştirilere sert yanıt verdi.

Bozbey, özellikle '20 yılda hiçbir şey yapmadı” eleştirisini şu sözleriyle yanıtladı:

5 tane hizmet sayamaz, 3 tane hizmet sayamaz diyorlar. Gönül istemeyince göz görmezmiş. Nilüfer, insani gelişmişlik indeksinde önceki yıl 6., bu yıl 5. ilçe oldu. Açıp kriterlere baksınlar. Soruyorum, Bursa'da bu listeye giren başka ilçe var mı? Önce, 'Benim yönettiğim ilçe nerede?' diye sorgulasınlar.

Bozbey'in şu mesajı da dikkat çekiciydi:

Eleştiriler olabilir ama birbirimizin yüzüne bakamayacak düzeyde olmaması gerekir.

 

Necati Şahin'den iddialı tanıtım

 

Seçim kampanyası biraz da şovsa Necati Şahin, bunu hakkıyla yapıyor.

Son derece şaşaalı bir proje tanıtım toplantısının altına imza attı Şahin.

Her sandalyeye konan Türk bayrakları, iddialı seçim şarkıları, göz dolduran propaganda filmi ve coşkulu konuşmalar, görkemli organizasyonun tamamlayıcılarıydı.

Salon alkışlar ve sloganlarla inledi adeta.

Ayrıca “Beylik dönemi bitti” sloganı tutmuş.

Konuşmasında “Eski Türkiye, eski Bursa yok” sözleriyle Nilüfer Belediye yönetimine gönderme yapan Şahin “Algı ve reklam belediyeciliğiyle değil, ehil kadrolarla hizmet belediyeciliği yapmaya geliyoruz” diyerek de inancını ortaya koydu.

15 gün sonra Nilüfer'i alacaklarını da iddia eden Şahin, genel kanaatin aksine seçimi kazanacaklarını öne sürdü.

Şahin de diğer adaylar gibi kongre ve kültür merkezleri, şehir meydanı ve rekreasyon alanı, temapark, kent ormanı, adrenalin park ve bungalov tipi evler, çok amaçlı pazar alanları, yaşlı ve alzheimer'lılar için yaşam köyleri, müzeler, gençlik merkezleri, engelsiz park ve eğitim alanları, konser alanları, hobi bahçeleri, spor alanları, hayvan oteli ve hastanesi, açıkhava sineması, festivaller gibi onlarca proje taahhüt etti.

Ancak Şahin'in projeleriyle ilgili genel mesajını şu şekilde özetleyebiliriz:

Merkezi hükümetle birlikte Nilüfer'e hizmet yağacak, ilçe yatırıma doyacak.

 

 Karaağız'da yürütmeyi durdurma

 

Malum Büyükorhan'ın Karaağız köyünde, biyokütle santralı kurulması planlanıyor.

Ancak köylüler, bu yatırıma şiddetle karşı çıkıyor.

Dahası, kurulması planlanan santral alanında aylardır nöbet tutuyorlar.

Bir yandan da hukuki süreç devam ediyor.

İşte o süreçte, köylülerin yüzünü güldürecek karar Bursa 3. İdare Mahkemesi'nden geldi.

Mahkeme, tarım arazisi olan santral alanının tarım dışı kullanılmasına olur veren İl Toprak Koruma Kurulu'nun raporuyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı aldı.

Mahkeme kararının gerekçesi:

“... Bu hale göre taşınmaz, her ne kadar marjinal tarım arazisiyse de taşınmazın çevresinde köyün tarım yapılabilen arazilerinin oluşu, Büyükorhan ilçesi ve Karaağız köyünde tarım arazilerinin kısıtlı oluşu da dikkate alındığında, taşınmazın tek başına değerlendirilimesinin Toprak Kanunu'nun ruhuna aykırı olacağı,  bu itibarla taşınmazın çevresindeki tarım arazisiyle birlikte eko-turizm potansiyeli, kısıtlı su kaynakları ve yöre halkının tek geçim kaynağının tarım ve hayvancılık faaliyetleri olduğu da dikkate alınarak yer seçiminde bölge tarım ve hayvanclığının etkileri de değerlendirilmek suretiyle bir değerlendirme yapılması gerekirken, detaylı inceleme ve araştırma yapılmaksızın sadece dava konusu taşınmazın arazi sınıf tespiti için hazırlanan etüt raporuna istinaden tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uyarlık görülmemiştir. Ayrıca dava konusu işlemin uygulanması halince, tarım arazisinin Toprak Koruma Kurulu kararına uygun olarak tarım dışı kullanıma açılması söz konusu olacağı ve kaybedilen alanların geri kazanımının mümkün olmayacağı da dikkate alındığında telafisi güç zararların doğacağı açıktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.