1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Erdoğan 2019 hedefiyle siyasi dizayna başlıyor!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Erdoğan 2019 hedefiyle siyasi dizayna başlıyor!

A+A-

Şu noktanın altını çizmek gerekiyor: Türkiye bugüne kadar toplam 7 referandum yaptı, ama en kritiği pazar günü yapılandı. 

Çünkü…

16 Nisan Pazar günü Türkiye’nin yönetimin değişmesi halkın oyuna sunuldu.

Üstelik…

Referandumda hayır cephesi tüm kampanyasını “aşırı yetkili tek adam” vurgusu üzerinden yürüttüğü için, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oylandığı bir seçime dönüştü.

Şimdi o süreç geride kaldı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi getiren anayasa değişikliği halkın oylarıyla kabul edildi ve yeni bir dönem başladı.

Doğal olarak…

Yeni dönemin nasıl şekilleneceği ve hangi adımların atılacağı pazar akşamından bu yana merak edilmeye başlandı. O soruların ilk cevabı da dün sabah geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem İstanbul’dan ayrılmadan önce, hem Ankara’ya inişinde kendisini karşılayan topluluklara ilk hedefi gösterdi:

“2019 seçimine hazırlanacağız.”

Eğer…

Erken bir seçim kararı alınmazsa, Cumhurbaşkanlığı sistemi 2019’da yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimiyle başlayacak.

Erdoğan, referandum sandığından çıkan sonucun kendisi için rahatlatıcı olmadığını bildiği için, şimdiden çok çalışılması hedefiyle 2019’u gösteriyor.

Görünen o ki…

Parti üyeliğinin ardından 2019 hedefi için siyasi dizayn başlayacak. İlk adım da Cumhurbaşkanlığı’na seçildiği gün ayrıldığı AK Parti’ye dönmesiyle atılacak.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven itirazlarla ilgili sürecin ardından kesin sonuçların 10-12 gün içinde açıklanacağını söyledi. AK Parti Genel Merkezi’nde konuştuğumuz dostlar, bu süreyi 27 Nisan Perşembe olarak hesaplıyorlar, ertesi gün olan 28 Nisan Cuma günü de Erdoğan’ın yeniden AK Parti üyeliği için başvurabileceğini düşünüyorlar.

Sohbetlerimizde…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üye olup partili kimliğini yeniden almasından sonra 2 Mayıs Salı günü yapılacak ilk AK Parti Grup Toplantısı’na katılmasının ve konuşma yapmasının beklendiğini de söylediler.

Bu da…

Erdoğan’ın siyasi dizayna başlaması olarak yorumlanıyor.

AK Parti’de kurultay ve kongre hazırlığı

 

Aslında… AK Parti’de ilçe kongreleri referandum sonrası olan şu tarihlerde başlayacaktı. Fakat Ankara’dan farklı bir süreç haberleri geliyor.

Çünkü…

Ay sonunda AK Parti’ye üyelik başvurusu beklenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mayıs ayında olağanüstü kurultayla genel başkan olması söz konusu.

Kurultay sonrası da 2019 için partinin dizaynı hedefiyle bu kez alışılmışın tersi bir takvim bekleniyor. Yani önce kurultay, sonra il kongreleri, sonra da ilçe kongreleri olabilir.
 

Bursa’da AK Parti Müezzinoğlu ve Ala ile sahaya çıktı 

 

Mehmet Müezzinoğlu deneyimli bir siyasetçi. İstanbul gibi megakentte AK Parti Kurucu İl Başkanlığı yaptı. Milletvekili seçildikten sonra önce Sağlık Bakanı, sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak önemli sorunları çözüp hizmet üretiyor.

Kolay diyalog kurulabilen güleryüzlü yaklaşımıyla Bursa’nın yapısına uygun siyasetçi olduğu için de kabul görüyor.

Efkan Ala’nın tüm yaşamı devlette geçti. Kaymakamlık, valilik görevleri yanında Diyarbakır Valisi olarak kamuoyunca tanındı. AK Parti döneminde de uzun süre Başbakanlık Müsteşarlığı yaptı. Zor bir dönemdei İçişleri Bakanı olarak görev üstlendi.

O bakımdan, devleti çok iyi tanıyor. Şimdilerdeyse Bursa Milletvekili olarak millet siyasetini tanıyıp alışıyor.

İşte…

AK Parti referandum için Bursa’da, birbirleriyle de uyumlu iki güçlü isimle sahaya çıktı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu yoğun yurt gezileri arasında her fırsatta Bursa’ya geldi, hafta sonları Bursalılarla birlikte oldu.

Hele…

Son hafta önemli bir ameliyat geçirmesine karşın, hasta yatağından kalkıp sahaya koştu, gittiği her yerde de büyük bir saygı ve sevgi gördü.

Müezzinoğlu ve Ala pazar akşamı AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’un odasında birlikte değerlendirmeler yaparak takip ettiler.

AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun da onlara eşlik etti.
 

Anketler de sandıkta yarıştı: Ada Araştırma tam isabet 

 

16 Nisan öncesi referandum beklenirken bir yandan da kamuoyu araştırmalarının sonuçları merak ediliyordu. O nedenle, pazar günü sandıkta anketlerin de yarıştığını söylemek gerekiyor.

Bu doğrultuda…

13 Nisan günü yayınlanan Konda araştırması yüzde 51.5 evet çıkacağını buldu. 12 Nisan’daki Konsensus araştırması da 51.2 tahmini yaptı.

Bu sütunların okurları İstanbul merkezli Ada Araştırma’nın araştırmalarıyla, Yönetim Kurulu Başkanı Metin Ünal ve Genel Müdür Ayhan Adıgüzel’in yorumlarına yer verdiğimizi biliyorlar.

Pazar akşamı gördük ki, Ada Araştırma da referandumdan başarıyla çıktı.

Gerçi…

Anket yayınlamadık, ama Ada Araştırma’dan 8 Şubat’ta aldığımız araştırmada evet oyları yüzde 50.8, hayır oyları da yüzde 49.2 gözüküyordu. Yani, 2 aydan fazla bir süre önce referandum sonucu yalnızca 0.6 farkla bildi.

Buna karşın…

19 Mart’ta ulaşan İstanbul anketinde evet yüzde 48.4, hayır yüzde 51.6 gözüküyordu. Pazar günü ise İstanbul’da evetler yüzde 48.8, hayırlar yüzde 51.2 çıkınca tam isabet oldu.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.