1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Erdoğan 2019 startı verdi, ama muhalefet her an seçim bekliyor
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Erdoğan 2019 startı verdi, ama muhalefet her an seçim bekliyor

A+A-

Aslında... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 16 Nisan referandumunun ertesi günü AK Parti teşkilatlarına 2019 seçimlerini hedef gösterdi.

Takvime göre...

Önce, 31 Mart 2019'da yerel seçimler yapılacak. Ekim ya da kasım ayında da cumhurbaşkanı seçimi ile milletvekili genel seçimi ilk kez bir arada olacak.

Dahası...

Bu seçimle hükümetin parlamento dışından cumhurbaşkanı tarafından oluşturulacağı yeni dönem, yani cumhurbaşkanlığı sistemi başlayacak.

Ancak...

Geçmişte siyaset yorgunu hükümeti oyla uyaran ve bunun sonunda iktidar değişikliğinin önünü açan yerel seçimler gördük.

Gerçi...

2002'den bu yana yapılan 5 genel seçim, 3 yerel seçim, 3 referandum ve 1 cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçlarına bakınca sürekli oylarını arttıran iktidar görüyoruz. Buna, yerel yönetimlerin de katkı sağladığına tanık oluyoruz.

Ne var ki...

15 yıldır iktidarda olan bir AK Parti söz konusu. Türkiye'nin aralıksız en uzun iktidarını olduğu gibi, dünyada da örneği yok.

Buna karşın...

Bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmalarında metal ve mental yorgunluk vurgusu yapıyor.

Ayrıca...

Seçmenin istikrarı önemsemesine karşın 15 yıldır aynı parti ve aynı kadroları görmesinin getirdiği siyasi kanıksama riskini de buna eklemek gerekiyor.

O nedenle...

2019'da Cumhurbaşkanlığı sisteminin başlayacağı bir genel seçimden 6 ay önce yapılacak yerel seçimin AK Parti için risk oluşturma olasılığı var.

İşte...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın partisi için tehlikeyi erken görüp yenilenme ve değişim startı vermesi de bu riske bağlanıyor.

Üstelik...

Gündemde bir de yeni siyasi oluşum var ve anketler AK Parti seçmeninin yüzde 19'unun yeni bir partiye ihtiyaç duyduğunu ortaya koyuyor.

Bu bakımdan...

AK Parti'nin şu sıralarda teşkilattan başlattığı yenilenme sürecinin iki seçimde de boyutlarını büyüterek sürdüreceği anlaşılıyor.

Önümüzdeki sürecin siyasi yol haritasını belirleyecek nokta da işte tam burası.

Acaba...

AK Parti değişim sürecini erken tamamlayıp cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimini öne, örneğin 2018 sonbaharına alır mı?

Yoksa...

Değişim zamana yayılıp seçimlere mi bırakılır?

İktidarı izleyenler bu sorulara cevap ararken, muhalefet her an seçim olabileceği düşüncesinde.

Gelin görün ki...

2019 hedefli değişimi iktidar başlatmasına karşın, her an seçim bekleyen muhalefet henüz somut hazırlık yapmıyor.


 

Malazgirt kutlamasında Bursa'yı temsil ettiler

 

Kuşku yok ki... Anadolu'nun kapılarını Türkler için açan Malazgirt'in ve bu muhteşem zaferin kahramanı Alparslan'ın çok ayrı bir yeri var.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da otağ kurup ok attığı Malazgirt zaferinin 946. yıldönümü kutlamalarında Bursa'dan da konuklar vardı.

AK Parti Bursa Milletvekilleri İsmail Aydın, Zekeriya Birkan, Müfit Aydın ve Osman Mesten ile Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık iki gün önce gidip Muş ve Bitlis'te ziyaretler yaptılar.

Ayrıca...

Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu organizasyonda Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı olarak yer aldı. Bursa'dan bir de kılıç-kalkan ekibi gitti.


 

Kılıçdaroğlu davet etti, Adalet Kurultayı'nda sergi açıyor

 

Daveti... CHP Bursa Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık iletti.

İletirken de...

CHP 22. ve 23. Dönem Bursa Milletvekili Kemal Demirel'e şunu söyledi:

"Genel Başkanımızla görüştük. Daha önce değişik kentlerde tekrarladığınız taşımalı sistem nedeniyle kapanan okullar serginizi  Çanakkale'deki Adalet Kurultayı'nda da açmanızı arzu ediyoruz."

Şunu da ekledi:

"Hatta kurultay bünyesindeki eğitimde adalet çalıştayını yönetip sunum yapmanızı da arzu ediyoruz."

Konuştuğumuzda...

Demirel, daha önce Bursa'nın yanı sıra İstanbul, Ankara ve Kırklareli'nde 12 kez açtığı ve 100 fotoğraftan oluşan sergisini de Çanakkale'ye taşımak için hazırlık yapıyordu.

Ayrıca...

Çanakkale'deki Adalet Kurultayı kapsamındaki Eğitimde Adalet çalıştayının Eğitime Erişimde Adalet oturumunu yönetip sunum yapacağı için de heyecanlıydı.


 

Diyarbakır'a 10 bin bayrak yolladı, teşekkür plaketi geldi

 

Bursa siyaseti Şenol Kul adını Mehmet Gedik döneminde ANAP İl Gençlik Kolları Başkanı olarak tanıyor. Heyecanı ve çalışkanlığıyla gençlik kolları siyasetine fark getiren Kul, bu nedenle gençlik kollarında siyaset yapanlar için efsane başkan kabul ediliyor.

Siyasetten kopmayan, heyecanını da yitirmeyen Şenol Kul bu dönem Dr. Murat Ünal başkanlığındaki AK Parti Mudanya İlçe Yönetim Kurulu'nda Sosyal İşler Başkanı olarak görev yapıyor ve her yere de yetişiyor.

Bu nedenle, Mudanya'daki sosyal hareketlerde Şenol Kul'un imzası var.

Yanı sıra...

Kul siyaset tarzı gereği erişebildiği herkese ve her yere katkıda bulunmayı da seviyor.

Nitekim...

Geçen ay Diyarbakır'daki Şehit ve Gazi Aileleri Derneği'ne tam 10 bin Türk Bayrağı gönderdi.

Buna karşılık olarak da Diyarbakır Şehit ve Gazi Aileleri'nin teşekkür plaketi göndermesi Kul'u hem heyecanlandırdı, hem mutlu etti.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.