1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Erdoğan şifreli değil, açık mesaj verdi: Her kademede operasyon
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Erdoğan şifreli değil, açık mesaj verdi: Her kademede operasyon

A+A-

979 gün sonra AK Parti'ye üye olarak dönmüştü, dün de 998 gün sonra yeniden AK Parti Genel Başkanı olarak seçildi.

Üstelik...

İlk kez bir Cumhurbaşkanı partisinin genel başkanı seçildi.

O bakımdan...

Tarihi kurultaya tanıklık etmek için AK Parti teşkilatları Ankara'ya akın etti. Salondan yapılan yayınlarda 100 bin partilinin kurultayı izlediği söyleniyordu.

İşte...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da böyle bir kurultayda AK Parti'nin önüne önemli hedefler koyarken, şifreyle uğraşmak yerine açık mesajlar verdi.

O mesajlarda da silkeleniş uyarıları dikkat çekti.

Örneğin...

Seçim kazanmak için artık yüzde 50'den fazla oy almak gerektiğini söylerken, teşkilat çalışmalarının bu hedef doğrultusunda olmasını istedi.

Mesajlara gelince...

İl, ilçe, belde teşkilatlarında kongreler yoluyla geniş çaplı değişim mesajı ilk etapta dikkat çekti.

Bu kapsamda...

Referandum analizlerinde ortaya çıkan ve 29 Nisan günü de bu sütunlarda Ada Araştırma Yöneticisi Ayhan Adıgüzel'in tespiti olarak aktardığımız "genç nüfusun AK Parti ile ilişkisinin zayıfladığı" yorumunu teyit edercesine gençlere her kademe yönetimlerinde yer verilmesi çağrısı dikkat çekici.

Çünkü...

Hedef olarak belirlenen 2019 seçiminde 2 milyondan fazla yeni seçmen olacak ki, Erdoğan şimdiden gençleşme politikasıyla bunun işaretini verdi.

Ayrıca...

"Şehirlere ve partiye yük olan değil, şehirleri ve partiyi omuzlayan belediye başkanlarıyla yola devam" mesajı da kritik bir uyarı oldu.

Yanı sıra...

"Artık yeni şeyler söylemek lazım" diyerek de; önümüzdeki süreçte AK Parti söylem ve politikalarının değişeceği, başlangıçtaki kucaklayıcı fabrika ayarlarına geri dönüleceği işaretini verdi.


 

MKYK'ya Efkan Ala yeniden girdi

 

19 kişinin yenilendiği AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu lsitesine Bursa Milletvekili Efkan Ala yeniden girerken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yer almadı.

Bu durum...

Cumhurbaşkanı'nın önümüzdeki süreçte de Efkan Ala'yı Bursa'da tutacağı şeklinde yorumlandı.  Ancak, Müezzinoğlu'nun bakanlığının devam etmeyeceği anlamına da gelmiyor. Çünkü, denge gözetilen listede Bursa'dan 2 kişi de lüks olurdu.

Nitekim...

Yıllar sonra liste dışı kalan Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu'nun da bakan olması bekleniyor.


 

Türkiye'nin en büyük rüzgar santrali İznik-Gölcük arasına

 

Elektrik enerjisi üretiminde en yaygın yöntem olan ve kömürle çalışan termik santraller çevresel etkileri nedeniyle dünya gündeminden çıkıyor. Akarsulara kurulan hidroelektrik santraller cazip olmakla birlikte doğa dengesi sorunlarına yol açıyor. Doğalgazla çalışan çevrim santrallerinin ise dışa bağımlılık ve döviz sorunu var.

O nedenle...

Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de temiz enerji için rüzgar ve güneş santralleri yatırımları giderek artıyor.

Bu noktada da...

Rüzgar gücü bakımından, kısa adı RES olan rüzgar enerjisi santralleri için bölgemiz çok cazip fırsatlar sunuyor.

Nitekim...

Türkiye'nin en büyük rüzgar enerjisi santrali Yuvacık Enerji tarafından bölgemize kuruluyor. Bursa'nın İznik ve Kocaeli'nin Gölcük, Başiskele, Kartepe ilçeleriyle Sakarya'nın Pamukova ilçesi sınırlarını kapsayacak şekilde 113 türbinden oluşan 259.9 MWm gücünde kurulacak RES'in proje maliyeti toplam 650 milyon lira olarak hesaplandı.

Projede...

Toplam 113 türbinin 30'u İznik'te kurulacak. Bu kapsamda İznik ile Gölcük arasındaki tepelerde dev rüzgar santrali üniteleri yer alacak.

Üretilecek enerji İznik-Orhangazi yüksek gerilim hattından sisteme alınacak.


 

7 gün 24 saat yardım için nöbetçiler: Kalbi Selim Derneği

 

​Bursa'da kurulan ve temiz kalpli duygularla yardım ve eğitim için fedakârca çalışan bir dernek var: Kalbi Selim Derneği.

Bir avuç genç gönüllünün kurdukları ve Şükraniye'de, Ankara Yolu üzerindeki Sarı Cami'nin yan tarafında 3 katlı binada faaliyet gösteren Kalbi Selim Derneği'nin başkanlığını Osman İpekçioğulları yürütüyor.

Gencecik kadrosundaki Harun Turan, Murat Ekrem Çelik, Halil Güroluk, Suat Yüceler, Volkan Bozca, Cemil Kırat'la birlikte ziyaretimize geldi. Sessiz sedasız yaptıklarını dinlerken etkilendik.

Örneğin...

"Öncelikle yetimlerle şehit ailelerine yardım ediyoruz" dedi ve şu bilgileri verdi:

"Suriyeli 600 yetim aileye yardım yapıyoruz. Bin civarı aileye erzak dağıttık. Üniversite ve lise öğrencisi yetimlere burs veriyoruz."

Merak edip sorduk, bu kadar genç kadroyla bu yardımların finansmanı nasıl sağlanıyor?

"Biz'Hidayet Allah'tandır' ilkesiyle hareket ediyoruz" deyip şu cevabı verdi:

"Tam bir hayır köprüsüyüz. Elden para toplamıyoruz, hayrı verenle alanı karşı karşıya getiriyoruz. Yani yardımları hayırseverler yapıyor."

Şunu da ekledi:

"Suriyeli 260 çocuğa dernek binamızda eğitim veriyoruz. Cumhuriyeti, Atatürk'ü, dini, sosyal yaşamı öğreniyorlar. Müzik bile öğretiyoruz."

İki kişiye özel teşekkürü var:

"Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Recep Altepe ve Yıldırım Belediye Başkanımız Sayın İsmail Hakkı Edebali'nin desteklerine minnettarız."


 

Camide çorba, iftarda su, çocuklara aşı

 

Kalbi Selim Derneği Başkanı Osman İpekçioğulları yaptıkları yardımları anlatırken şuna dikkat çekti:

"Hayırseverlerin ödedikleri bedellerle Ataevler'deki Edebali Camii önünde pazar sabahları başladığımız çorba dağıtımı Emirsultan'da sürüyor. Geçen yıl iftar saati metro istasyonlarında başladığımız su dağıtımına da devam edeceğiz."

Şunu da ekledi:

"Ayrıca Sağlık Bakanlığı ile işbirliği halinde 0-5 yaş arası Suriyeli çocuklar aşılanıyor."

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.