1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Eski alışkanlık uyarısı
Eski alışkanlık uyarısı

Eski alışkanlık uyarısı

Merkez Bankası'nın sürekli baskı altında tutulduğunu belirten BUSİAD Başkanı Baylan, iş dünyasının siyasi ve ekonomik konularda çalışacağı çok dersin olduğunu vurguladı.

A+A-

ASLIHAN AYDIN

Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (BUSİAD) Başkanı Günal Baylan, heves edilen çalışmaların, eski alışkanlıklar ile devam ettirilmek istendiğini söyledi.

BUSİAD Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı dün dernek merkezinde gerçekleştirildi. Divan Başkanlığına İbrahim Yaşar'ın getirildiği genel kurulda konuşan Günal Baylan, derneğin ilkeli duruşu, girişimci kimliği, fikir, proje ve yaptığı çalışmalarla ekonomik ve sosyal sorumluluk platformlarında 37 senedir başarılı bir sivil toplum kuruluşu olarak yer aldığını söyledi. İş dünyasının siyasi ve ekonomik konularda çalışacağı daha çok dersin olduğunu dile getiren Baylan, tek üzüntülerinin; heves edilen çalışmaların, eski alışkanlıklar ile devam ettirilmek istenmesi olduğunu vurguladı.

MERKEZ BASKI ALTINDA

Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası görev alan 62. Hükümetten beklentilerini de açıklayan Baylan, “Yapısal sorunları çözmek için başlıklar altında açıklanan reformlar, seçim politikalarından uzak, paylaşımcı ve sürdürülebilir olmayı hedefleyen nitelikte olmalıdır. Türkiye'deki ekonomik görünüm, büyümenin para politikalarıyla çözüleceği yönündedir. Bu konuda Merkez Bankası sürekli olarak baskı altındadır” dedi.

BİR SÜRE TEMKİNLİ OLMALIYIZ

Günü kurtarmak için uygulanan politikaların üretim, sanayi ve özellikle ihracatı kapsamadığı sürece başarılı ve sürekli olmayacağını ifade eden Baylan, şöyle devam etti: “Tasarrufların üretken sektörlere yönelmesi, sanayinin ekonomideki payının artırılması ve büyümenin yüzde 5'in altına düşmemesi için gayret edilmeli. Jeopolitik riskler ve bölgemizdeki siyasi istikrarsızlık, dış politikalarda atılan başarısız adımlar ve bulunduğumuz pazarlardaki olumsuzlukların etkisi ile 2015 yılında ekonomik büyümemizin olumsuz etkileneceğini ve dolayısıyla iş dünyasının belli bir süre daha temkinli davranması gerektiğini öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

2015 BÜTÇESİ 1 MİLYON

BUSİAD Evi'nde yapılan mali genel kurulda, yönetim ve denetim kurulları ibra edilirken, BUSİAD'ın 2015 yılı bütçesi 1 milyon 62 bin lira olarak belirlendi. Aslan payı 404 bin 500 lira ile temsil, panel ve sosyal etkinliklere ayrıldı. Ayrıca yıllık üye aidatı 2 bin 750 lira, yeni üye giriş aidatı da 10 bin lira olarak belirlendi.

HAYALLERİNDEKİ TÜRKİYE'YE

BUSİAD Başkanı Baylan konuşmasını şu sözlerle noktaladı: ''Kazançlarını yatırıma dönüştürmüş, gelişmiş teknolojik sanayisi ile ihracat hedeflerini kat kat aşmış, iktisadi kalkınmasını bölgelerarası gelir farkını azaltarak gerçekleşmiş, demokratikleşme, temel hak ve özgürlüklerde yaptığı uygulamalar ile evrensel hukuk devleti olmuş, eğitimde yapılan başarılı reformlarla bizi geleceğe taşıyabilecek aydın gençleri yetiştirmiş, ulusal gelişmişlik düzeyi artmış, siyasi tercihlerini sorgulayan insan yapısı ile Avrupa Birliği'ne tam üye olmuş güzel bir Türkiye'de gelecek kuşakların sanayiciliğin keyfini çıkarmalarını diliyorum.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.