1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Eski İnegöl yenileniyor, meydanlar kenti oluyor
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Eski İnegöl yenileniyor, meydanlar kenti oluyor

A+A-

Anadolu’ya baktığımızda pek çok ilin İnegöl’ün yanında kasaba gibi kaldığını görürüz. Gerçekten de sanayisi, ticareti, ekonomisi, sosyal yaşamı, kaplıcaları ve kentsel kriterleriyle İnegöl her yerden farklı.

Hatta…

Futbol ve voleybol yatırımlarıyla sportif alanda da Anadolu’nun çok önünde.

Üstelik…

Merkezdeki Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer’den sonra Bursa’nın en büyük ilçesi olan İnegöl sahip olduğu sanayinin insan kaynağıyla kendini yenilemeyi sürdürüyor.

Yıllar önce…

Muhittin Tanoğlu belediye başkanlığı döneminde “Yeni bir İnegöl kuruyoruz” deyip Yenişehir Yolu üzerindeki planları önümüze koyduğunda heyecanlanmıştık. O planları Cemal Arık yaşama geçirdi ve Alanyurt doğdu.

Bugünse…

İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş bu değişimi daha ileri noktaya taşıdı.

Kahve içimi konuğumuz olan Aktaş’la değişmekte olan İnegöl’ü konuştuk.

Kalan görev süresine işaret edip “Önümüzde 3 altın yılımız var, çatır çatır ihaleler yapıyoruz” diyen Aktaş, yaşanan değişimi şöyle anlattı:

İnegöl merkezde yapı stoğumuz çok eski. Şimdi bu eski İnegöl’ü tümüyle yeniliyoruz. Ortaya da yepyeni bir şehir çıkarıyoruz.”

Aslında…

4 organize sanayi bölgesi, mobilya üretim merkezi ve belki de Avrupa’nın tek mobilya AVM’si ile hem farklı, hem de dinamik bir şehir olan İnegöl’ün kentsel anlamda yenilenmesi her şeyden önce yaşam kalitesini arttırıyor.

Nitekim…

İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, eski İnegöl’ün yerine modern İnegöl’ü kuran çalışmaları yaparken, sosyal yaşama da yöneldiklerini açıkladı:

İnegöl’de kültür ve kongre merkezi eksiğimiz var. Bir yandan kenti yenilerken bir yandan da bu eksiğimizi donatı alanlarıyla birlikte gideriyoruz.”

Şunu da ekledi:

Parklarla birlikte meydanlar yapıyoruz. Şunu iddialı şekilde söylüyorum, projelerimiz tamamlandığında meydanlar şehri İnegöl ortaya çıkacak.”

Verdiği bilgiye göre…

Kent merkezinde, yeni belediye binasının da yer aldığı Kültür Sanat Kongre Vadisi ihaleye çıkıyor.

Proje…

Eski Devlet Hastanesi’nin olduğu 25 dönümlük alanda gerçekleştiriliyor. Boşaltılan binayı alıp yıkan Aktaş, burasını meydana dönüştürüyor.

Üstelik…

Mart ayı başında ulusal ölçekte proje yarışmasına çıkılıyor. İddialı projenin içinde belediye binasıyla birlikte kültür sarayı yer alırken, meydanın altı da otopark olacak.

Ortaya da meydanlar kenti modern İnegöl çıkacak.

 

İnegöl’ün “yeni” meşhurları!

 

İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş sohbetimiz sırasında, kenti yenileme kadar iddialı olduğu bir başka noktanın da üzerinde durdu:

İnegöl’ün köftesi, mobilyası, kaplıcaları meşhur. Fakat yakında bunlara yenileri eklenecek.”

Birincisi…

Olay’ın birinci sayfasında dün yer alan haberde aktarıldığı gibi, İnegöl Belediyesi’nin satın aldığı uçaklarla eğitim verilerek pilot yetiştirilecek.

İkincisi…

Kısa adı DOSTUM olan Doğa Sporları Turizm Merkezi’ni bilmeyen kalmayacak.

 

UEDAŞ şeflikleri kapattı, 3 dağ ilçesinden tepki var!

 

Telefondan AK Parti Büyükorhan İlçe Başkanı Ahmet Korkmaz’ın sesi yükseldi… Salı günü Ankara ziyaretinde, AK Parti Grup Toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve İçişleri Bakanı Efkan Ala ile teşkilat olarak yaptıkları görüşmelerin fotoğraflarını sosyal medyada paylaşırken mutluluğu yüzünden okunan Korkmaz dün kızgındı.

Sözü hiç uzatmadan direkt konuya girdi:

UEDAŞ Keles, Büyükorhan, Harmancık’taki şefliklerini kapatma kararı almış. Bu 3 dağ ilçesini Orhaneli’ne bağlayacakmış.”

Bu kadar öfkelenmesine neden olan kararın ne anlama geldiğini şöyle açıkladı:

UEDAŞ’ın buralardaki şeflikleri, dağ ilçelerinin kurumla bağlantısını sağlıyor. Abonelik işlemlerini de, tahsilatları da yapıyor, arızalarda da bakıyor.”

İtirazı şuna:

Büyükorhan olarak benim 43 mahallem var. Keles’in 38, Harmancık’ın da eskiden köy olan 26 mahallesi var. Buralarda elektrik arızası olduğunda ilçeden yetişmekte zorlanan ekipler Orhaneli’nden nasıl gelecekler?”

Gerçi…

UEDAŞ özelleştirildiği için özel sektör işletmesi olarak artık kârlılığı öncelik alıyor, ama kamunun sesini de duyar herhalde.

 

Anavatan ailesini 6.5 yıl sonra bir araya getiren yemek

 

Kim ne derse desin, ne düşünürse düşünsün… Anavatan Partisi siyasete farklı bir renk ve heyecan getiren partiydi. 1983’te kurulmasına karşın hem siyasette, hem yerel yönetimlerde, hem devlet yönetiminde kadrolar üretti.

Fakat…

1 Kasım 2009’da Demokrat Parti ile birleşip kendini kapattı. Birleşmeyle DP’ye katılan Anavatan kadroları ise varlıklarını DP içinde sürdüremediler ve tasfiyeye uğradılar.

Aradan 6.5 yıl geçti.

Bu akşam Anavatan ailesi uzun bir aranın ardından Kültürpark içindeki Akarsu Restoran’da yemekte buluşuyor. DP ile birleşme sırasında son ANAP İl Başkanı olan ve buluşma organizasyonunu da üstlenen Meliha Bağcıoğulları aradığında, “tamamen dostluk yemeği” dedi.

Yemeğe…

Kuruluşundan itibaren Anavatan Partisi’nde görev yapmış herkesi davet ettiklerini” söyledi.

Yine…

Birleşme sırasında Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı olan Orhan Efe de bu akşamki aile buluşması için eski yöneticileri tek tek davet etti.

 

Kalitenin kralı” konferansa geliyor

 

Hulusi Şentürk’ü kamuoyu adeta özdeşleştiği TSE Başkanı olarak tanıyor, ama o artık AK Parti İstanbul Milletvekili unvanı taşıyor.

Bugün de…

Mustafa Karaman projesi olan ve Kalite Birliği Derneği tarafından kent dinamikleriyle birlikte hazırlanan 2016 Yılı Kalite Yılı etkinliği kapsamında konferans için Bursa’ya geliyor.

BTSO’daki konferans saat 14.00’te başlayacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.