1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Esnafı korumaya evet, fakat Besaş da boşuna kurulmadı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Esnafı korumaya evet, fakat Besaş da boşuna kurulmadı!

A+A-

Gazetelere yansıyan haberlere göre, kamu ve yerel yönetimlerin ticaretten çekilmeleri yolunda hükümette bir eğilim var.

Anladığımız kadarıyla… 

Hükümet esnafı kamu ile rekabette çaresiz kalmaktan kurtarmak istiyor. Çünkü, esnafın ekonomik koşulları çok sıkıntılı o sıkıntının önümüzdeki süreçte biraz daha artacağı tahmin ediliyor.

O bakımdan…

Esnafı korumaya ve desteklemeye yönelik atılacak her adım destek gerektiriyor. Ne var ki, bazı konularda daha duyarlı davranmak gerektiğini düşünüyoruz.

Örneğin...

Bursa’da Besaş’ın kuruluş öyküsünü daha geçen hafta eski Belediye Başkanı Mustafa Eroğlu’nun vefatı nedeniyle bu sütunlarda yazmıştık.

Eroğlu 1977 yılında Bursa Belediye Başkanı seçildikten kısa süre sonra ekmek fiyatı ile ilgili anlaşmazlık nedeniyle fırıncılar greve gitti ve bir anda ekmeksiz kalan Bursa’ya çevre illerden belediye kamyonlarıyla ekmek getirilip mahallelerde dağıtıldı.

İşte…

O grev ekmekte piyasa kontrolü önemini ortaya koydu ve dönemin Bursa Belediye Başkanı olarak da Mustafa Eroğlu en önemli projeyi geliştirdi.

Belediye önderliğinde, halkın hissedar olduğu Türkiye’nin ilk ekmek fabrikası böyle doğdu, yıllarca ekmek üretimi ve fiyatının güvencesi oldu.

Bu noktada…

Bugünün üretim ve piyasa koşulları fırınların ortak eylemine olanak tanımıyor” diyenler olabilir. Doğru, 1978’in Türkiye koşulları çok geride kaldı. Artık ekmek gramajı ve fiyatı İl İdare Kurulu ya da Belediye Encümeni tarafından belirlenmiyor.

Ama…

Piyasa denetimini sağlayıp kamu adına kontrolü elinde tutacak mekanizma ve işletmelere her zaman ihtiyaç var.

Nitekim…

Daha geçen hafta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik et ve süt piyasalarını kontrol altında tutabilmek için eski Et-Balık Kurumu benzeri bir yapı oluşturulabileceğinden söz etti.

Bir yanda vatandaşı piyasaya karşı koruma planlanırken, kurumları kapatıp vatandaşı çaresiz bırakmak ne derece doğru, onu da tartışmak gerekir.

Üstelik…

Yalnızca Besaş değil, bugün Burfaş da hizmet sektöründe standart yükselten bir yönetim anlayışıyla kamuoyuna hizmet veriyor.

Aslında…

Bütün bunlar konunun görüntü tarafıyla ilgili. Çünkü hükümetin esnafa desteği bununla sınırlı kalırsa pek bir şey değişmez. Destek, esnaf ve çalışanın sırtına yüklenen vergi yükü azaltılıp rekabet gücü arttırılarak verilebilir.
 

Şehreküstü Ruhu’nu Bakan Müezzinoğlu harekete geçiriyor

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun bugünkü Bursa programını incelerken bir nokta dikkatimizi çekti.

Programda…

Bu sabah saat 09.30’da Büyükşehir Belediyesi’nin Doburca Sosyal Tesisleri’nde kahvaltılı toplantı gözüküyor. Toplantıyı farklı ve özel kılansa katılımcıları kimlikleri.

Çünkü…

Bakan Müezzinoğlu bu kahvaltıda, Bursa’Ankara’da temsil eden AK Parti, CHP ve MHP milletvekillerinin yanı sıra il başkanlarını da bir araya getiriyor.

Ayrıca…

Bazı sivil toplum örgütleriyle çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri de masada yer alacaklar.

Doğrusu istenirse…

15 Temmuz sonrası başlayan demokrasi nöbetleri sırasında Bursa için ortaya çıkan Şehreküstü Ruhu bu sabah Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun davetiyle anlamlı bir noktaya ulaşacak.

Gerçi…

Geçmişte Ankara’da bazı buluşmalar gerçekleşmişti; ama Bursa’da iktidar ve muhalefetin milletvekilleriyle il başkanları ilk kez aynı masada buluşacaklar.

Bursa’nın yararına bir işbirliğinin başlangıcı olması bakımından bugünkü toplantıyı önemsedik.
 

Mustafakemalpaşa’ya Altın Karınca Ödülü ile moral geldi

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan’ı çok uzun zamandır tanırız. Üstelik, Anavatan Partisi’nin efsane ismi rahmetli Mehmet Gedik’in eniştesi olmasının yanı sıra, ANAP’ın sokakta siyaset yapan ekibi olarak kendi gücünü ortaya koyduğu dönemi de, Mustafakemalpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü olduğu dönemi de biliriz.

Sadi Hoca şu sıralar çok mutlu.

Çünkü…

Mustafakemalpaşa’ya kazandırdığı ve yaşam boyu eğitime hizmet verip sosyal yaşama katkı sağlayan Uğur Böceği Kültür Merkezi geçtiğimiz günlerde Marmara Belediyeler Birliği tarafından Altın Karınca Ödülü’ne layık görüldü.

İstanbul’daki törende Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan ödülünü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Türkiye Belediyeler Birliği Genel Başkanı Kadir Topbaş ile Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Recep Altepe’nin elinden aldı.

Bundan sonra yapacakları için de moral buldu.
 

Demokrat Parti de TÜHAP teşkilatları katımıyla moral buldu

 

Gerçi… Eski günlerinden çok uzak, ama Demokrat Parti geçmişten gelen bir siyasi geleneğe sahip. O nedenle, parti genelde ya da yerelde iktidar olmasa da, eski gücünden uzaklaşsa da her zaman müdavimleri var. Siyasi alışkanlıklarını sürdüren partililer her gün parti merkezini dolduruyorlar.

İşte…

Böyle bir ortamdaki DP’de önceki akşam İl Başkanı Ali Biliz’in çabalarıyla moral veren katılım gerçekleşti.

Kısa adı TÜHAP olan Türkiye Halk Partisi Bursa teşkilatlarında siyaset yapan bir grup partili, partilerinden istifa ederek DP’ye katıldılar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.