1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Ev ev Yıldırım’ı dolaşıyorlar: Her biri Edebali kadar yetkili
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Ev ev Yıldırım’ı dolaşıyorlar: Her biri Edebali kadar yetkili

A+A-

Kentler artık eskisi gibi değil, her şey değişti… Kentlerde yaşayanlar da, beklentileri de değişti. Bu da yerel yönetim anlayışının değişmesini getirdi.

Günümüzde…

Yerel yönetimlerin yalnızca fiziki projeler üretip yatırım yapmaları yetmiyor. Artık hem bunları yapıp, hem de insana yönelmeleri bekleniyor.

Hatta…

Gelişmiş kentlerde insana yönelen belediyecilik daha da tercih ediliyor.

İşte…

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali de bir yandan plansız yapılaşma kaynaklı mekansal problemleri çözüp yaşanabilir Yıldırım için proje üretirken, bir yandan sosyal dönüşüm kapsamında insana yöneliyor.

Bunu da…

Katılımcı belediyecilik kapsamında vatandaşı belediye yönetimine ortak ederek yapmaya çalışıyor. Olay Televizyonu’nda konuk ettiğimiz Her Açıdan programında bunları anlatırken, çok özel bir çalışmalarını açıkladı:

20 kişilik, gençlerden oluşan bir ekibimiz var. Aralarında sosyologlar da bulunuyor. Bu arkadaşlarımız Yıldırım’ı ev ev dolaşıyorlar ve kapısını çaldıkları vatandaşla konuşuyorlar.”

Şu bilgiyi verdi:

Bu arkadaşlarımız 6 ay süren eğitim aldılar. Kapısını çaldıkları evde önce belediye olarak yaptıklarımızı ve o mahallede yapacaklarımızı anlatıyorlar. Vatandaşın görüşünü, önerisini, beklentisini, varsa şikayetini dinliyorlar.”

Ardından…

Ekiptekilerin her biri İsmail Hakkı Edebali kadar yetkili” deyip

ekledi:

Görüşmelerin raporları bize geliyor. Ardından ben görüşme yapılanlar arasından belirli evleri seçip ziyarete gidiyorum.”

Rakamlar da ilgi çekici:

Çalışmayı eylül ayından beri yürütüyoruz. Bugüne kadar 8 mahalleye girildi, 2 bin 734 hanede bire bir görüşme yapıldı.”

Hedefi de açıkladı:

Yıldırım’ın 69 mahallesi var. Görev süremizin bittiği 2019 yılına kadar Yıldırım’daki evlerin tamamının kapısını çalıp görüşmüş olacağız.”

Düşüncesi şu:

Bu yolla hem vatandaşımızın sorununu en kısa yoldan öğreniyoruz, hem beklentileri hakkında bilgi sahibi oluyoruz, hem de vatandaşın belediyeye yaklaşmasını sağlıyoruz. Çözülmesi gereken kısa vadeli tüm sorunları da çözüyoruz.”
 

Hedef, ortak akılla birlikte yönetim
 

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail hakkı Edebali, sosyal dönüşüm projeleri arasında katılımcı belediye anlayışını çok önemsiyor.

Hedefini şöyle açıkladı:

Katılımcı belediye hedefiyle, belediyeyi birlikte yönetim anlayışını getirmeye çalışıyoruz.”

Ardından…

Belediyeyi etrafınızdaki 10 kişiyle de yönetebilirsiniz, 10 bin kişiyi de yönetime katabilirsiniz” dedi ve ekledi:

Yönetim anlayışınıza ne kadar çok kişiyi katarsanız, birlikte yönetim oranı o kadar artar. Bu da ortak akıl ortaya çıkarır. Ortak akılla alınan kararlar da daha isabetli olur.”
 

Belediyeye geleni, danışmada oturan başkan karşılıyor!
 

Sosyal dönüşüm projesi olarak katılımcı belediyecilik anlayışını önemseyen Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’nin üzerinde durduğu noktalardan biri de vatandaş-belediye ilişkileri.

Özellikle de…

Hangi nedenle olursa olsun Yıldırım Belediyesi’ne gelenlerin çok iyi şekilde karşılanmaları gerektiğini düşünüyor.

Bu hedefini Olay Televizyonu’ndaki Her Açıdan programında şöyle açıkladı:

Evimize gelen bir misafiri nasıl karşılıyorsak, belediyeye gelenleri de aynen öyle karşılıyoruz.”

Görünen o ki…

Edebali bunu sözde bırakmayıp bir adım daha ileri boyuta taşımış.

Çünkü…

Bazı zamanlarda makam odasından çıkıp Yıldırım Belediyesi girişinde bulunan Danışma masasına oturuyor ve gelenleri bizzat karşılıyor. Her gelen için ayağa kalkıp ellerini sıkıyor, hatırlarını soruyor.

O nedenle…

Herhangi bir işi için Yıldırım Belediyesi’ne girenler, danışma masasında Başkan Edebali’yi görünce şaşırıyor, bazıları da büyük sürpriz yaşıyorlar.

Edebali şöyle düşünüyor:

Önemli olan, bir sorunu için gelen vatandaş belediyeye adımını attığında ‘Evet, bu belediye benim, burada sorunum çözülür’ diyebilmeli ve belediyeye güven duyabilmeli.”

Şunun da altını çizdi:

Vatandaş Yıldırım Belediyesi’ne geldiğinde ‘Burada halkın iradesi söz sahibi, halk burada öncelikli’ diye düşünmeli. Bunu başarmaya çalışıyoruz.”
 

Yıldırım’da her kesime özel masa
 

Belediye ile vatandaşın yakınlaşmasını sağlayacak uygulamalara önem veren Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, bunun yanı sıra “topluma dokunarak yönetim” anlayışını geliştirmeye yönelik adımlar atıyor.

Örneğin…

Belediye-vatandaş ilişkilerinde her kesime ayrıcalık hissi verecek bir yöntem geliştirmiş. Yıldırım Belediyesi’nde bu amaçla esnaf, şehit yakınları ve gaziler, çocuklar, gençler, istihdam gibi özel başvuru masaları oluşturulmuş.
 

Meclisspor Antalya kampında 2 Bursa milletvekili var
 

​Biz onun Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş’la birlikte mobilya fuarı için Almanya’ya gittiğini biliyorduk, ama AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’i aradığımızda Antalya’dan çıktı.

Meğer…

Almanya’dan döner dönmez, TBMM’de milletvekillerinden kurulu olan Meclisspor futbol takımının kamp çalışmalarına katılmak üzere Antalya’ya gitmiş.

Üstelik…

AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın da aynı takımın futbolcusu olarak kampta ve antrenmanlara beraber çıkıyorlar.

Bu dönemde yapılması planlanan parlamentolar arası dostluk ilişkileri kapsamındaki futbol maçları için oluşturulan Meclispor’da Bursa milletvekillerinden Hüseyin Şahin orta saha, İsmail Aydın ise savunmanın sol kanadında oynuyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.