1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Faruk Çelik: Bu makamlara Cumhuriyet sayesinde geldik!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Faruk Çelik: Bu makamlara Cumhuriyet sayesinde geldik!

A+A-

Siyasete en alttan başladı. Refah Partisi’nde yönetim kurulu üyeliğinden İl Başkanlığı’na yükseldi. Fazilet Partisi’nin önce il başkanı, sonra milletvekili oldu. Kısa bir süre de olsa Genel Başkan Yardımcılığı yaptı.

Kuruluşuyla birlikte AK Parti’de yer aldı. 2002’de AK Parti Genel Merkezi Seçim Koordinasyon Başkanı olarak seçimi yönetti.

O seçimde…

AK Parti Bursa Milletvekili olarak Meclis’e girdi ve Grup Başkanvekilliği süreci başladı. 5 yıl boyunca en yüksek oyla seçilen Grup Başkanvekili’ydi.

2007’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı oldu. Kısa bir süre Devlet Bakanlığı yapıp geri geldi. Son 2 yıl da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak hizmet verdi.

2011’den beri AK Parti Şanlıurfa Milletvekili seçilmesine karşın Bursa’nın siyasetçi olmaktan hiç vazgeçmeyen Faruk Çelik toplam 18 yıldır TBMM’de. Bunun 10 yılında Bakanlık, 5 yılında Grup Başkanvekilliği yaptı.

Olay Televizyonu’nda dün akşam yayınlanan Her Açıdan programında siyasi birikiminin ışığında yeni siyasi konsepti ele alırken, gündemdeki yeni devlet ve cumhuriyet konularında çok önemli vurgular yaptı.

Örneği de kendinden verdi:

“Ben işçi bir babanın çocuğuyum. Babam inşaat ustasıydı. Nereden geldiğimizi hiçbir zaman unutmadık ve o bilinçle hayatımızı sürdürdük.”

Şöyle devam etti:

“Bir işçi çocuğunun 18 yıldır böyle önemli görevlere gelmesi, cumhuriyetin bize kazandırdığı imkanlardır. Cumhuriyetin nimetlerini görmek gerekiyor.”

Şu nokta çok önemli:

“Başka sistemlerde böyle bir şey mümkün değil. Bunlar cumhuriyetin sayesinde elde ettiğimiz makamlardır. Biz bu makamlara cumhuriyet sayesinde geldik.”

Ardından…

Son günlerin tartışması olan devletin yeniden kurulması konusunda görüşünü açıkladı.

Uyarısı şu:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu basit bir olay değil. Kimse bunu hafife almasın. Devlet kurmanın ne kadar zor olduğunu devleti yönetenler bilir.”

Bu noktada…

“Şükranla yad etmemiz gerekir” deyip işaret ettiği Atatürk’ün hangi zor koşullarda devleti kurduğunu anlamak gerektiğini söyledi ve ekledi:

“Suriye’nin yaşadığı olayları görüyoruz. Devlet yeni şekil alacak, ama bakın kaç ülkenin eli var. Maalesef bütün devletlerin kuruluşlarında böyle.”

Şuna da dikkat çekti:

“Tam bağımsızlık arayışı onun için hiçbir zaman bitmeyecek. Gizemli güçler dediğimiz o güçler mutlak surette bütün devletlerin kuruluşuna dahiller.”

 

“İdeolojilerin değil, ideallerin yarıştığı sistem”

 

Olay TV’deki Her Açıdan programında konuk ettiğimiz Gıda Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Faruk Çelik yeni siyaset konseptinin ipucunu şöyle verdi:

“Cumhurbaşkanımız milleti önceleyen siyaset diye sık sık söylüyor. AK Parti’nin milleti siyasetin öznesi yapmasının altındaki neden de bu. Millet ne diyorsa o.”

Bu anlayışın Türkiye’ye oturtulması gerektiğini vurgulayan Çelik şunu da ekledi:

“Siyasette format değişti ve ideolojilerin değil, ideallerin yarıştığı bir sisteme geçtik.”


“Kırmızı plakaya hiç binmedim”

 

Uludağ Sarıalan’daki program çekimi sırasında Faruk Çelik’e vatandaşlardan yoğun ilgi vardı. Çekimin yapacağı alana gelinceye kadar yolu sürekli kesilen Çelik’le program sonrası anı fotoğrafı çektirmek isteyenler sıraya girdiler. O küçük kuyrukta Araplar  ile vardı.

Program sırasında bu işin sırrını şöyle açıkladı:

“Bakanlık yaptığım 10 yıl boyunca kırmızı plakaya hiç binmedim. Plakadan ve koltuktan güç alan siyaset anlayışım olmadı. Aksine, koltuğa ne verebilirim anlayışıyla bugüne geldim.”


Koordinatörün zor günü: 57 görüşme, 353 kişilik temayül

 

Başlangıçta… “Hemen gerçekleşecek bir görev değişikliği” izlenimi vardı. Fakat AK Parti’de 4 yıla yakın süredir İl Başkanlığı yapan Cemalettin Torun’un görevi bıraktığını açıklamasına karşın, yeni atama henüz yapılamadı.

O nedenle…

Hemen olması beklenen değişim, ikinci haftasını doldurdu.

Üstelik…

Yerel ve genel seçimlerde uygulanan temayül sistemi devreye sokuldu.

Nitekim…

Bugün Bursa’ya gelecek olan AK Parti Marmara Bölge Koordinatörü Murat Yıldırım yapacağı görüşmeler nedeniyle yoğun bir hafta sonu geçirecek.

Çünkü…

İl Kadın ve İl Gençlik Kolları başkanlarının yanı sıra, eski il başkanları olarak Şevket Orhan, Mehmet Tunçak, Hayrettin Çakmak, Nagip Vardar ve Sedat Yalçın’ya yüz yüze görüşecek.

Ayrıca…

Eski milletvekilleri İsmet Su, Önder Matlı, Mustafa Öztürk, M. Kemal Şerbetçioğlu, Tülin Erkal Kara, Bedrettin Yıldırım, Altan Karapaşaoğlu, Mehmet Emin Tutan, Sedat Kızılcıklı, Ali Koyuncu, Ali Kul, Mehmet Ocakden, Niyazi Pakyürek, Zafer Hıdıroğlu, Faruk Anbarcıoğlu, Abdülmecit Alp görüşme odasına alınacaklar.

Görevdeki ilçe başkanlarının ardından da Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve 15 ilçe belediye başkanı yüz yüze görüşmede yeni il başkanı için önerilerini aktaracaklar.

Koordinatör Yıldırım yüz yüze görüşmelerin yanında il yönetim, il disiplin, il demokrasi ve hakem kurulları, il kadın ve il gençlik yönetimleri, merkezdeki Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Gürsu, Kestel ilçe yönetim kurulu üyelerinden oluşan 353 kişiyle de anket tarzında temayül yoklaması yapacak.

Görüşme programında, il başkanı adayları yer alırken, görevi bırakan Cemalettin Torun bulunmuyor.


Temayülden çıkan sonuç uygulanır mı?

 

AK Parti Marmara Bölge Koordinatörü Murat Yıldırım’ın cumartesi ve pazar günleri 57 yüz yüze görüşme yanında 353 kişiyle anket yöntemiyle yapacağı temayül bir kez daha sorgulanıyor.

Çünkü…

Geçmişte temayülden çıkan sonuçlara uyulmadığı gibi, oyların sayılıp sayılmadığı bile tartışıldı.

Ne var ki…

AK Parti Genel Merkezi bu yöntemi teşkilat içindeki işbirliklerini görmek amacıyla sürdürüyor. Bu yolla, gerçek önerilerin yanında organizasyonlar da ortaya çıkıyor.

O bakımdan, dün teşkilatlarda görev verilecek kişiyi yazma arayışı vardı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.