1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Faruk Çelik’ten çiftçiye mesaj: Bursa’dan sahaya iniyorum!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Faruk Çelik’ten çiftçiye mesaj: Bursa’dan sahaya iniyorum!

A+A-

Bursa’nın ilçelerinde halen 15 Ziraat Odası var. Bu 15 Oda’dan 13’ü önceki gün Ankara’daydı. Başkanların biri umrede olduğu için, diğeri de sağlık sorunları nedeniyle çiftçinin Ankara çıkarmasına katılamadılar.

Amaç…

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e hem hayırlı olsun ziyareti yapmak, hem de tarımın sorunları hakkında bilgilendirmeydi.

Nitekim…

Bakanlık girişinde, yakından tanıdıkları Ali Koyuncu tarafından karşılanan 13 Ziraat Odası Başkanı görüşme sırasında Bakan Çelik’i öncelikle konusuna çabuk alışmış buldular.

O nedenle…

Bilgilendirmeyi kısa geçip Bursa tarımının sorunlarını gündeme getirdiler. Çözüm için atılacak adımlarda öncelikli olması gerektiğini düşündükleri önerileri sıraladılar:

Bir…

Geçen yıl ürünü soğuktan zarar gören çiftçilere dönüm başı 100 lira destekleme verilmesi kararı çıktı. Başka illerde ödemeler yapıldı, ama Bursa çiftçisi parasını alamadı.”

Şunu istediler:

Eğer şimdi bu ödemeler yapılırsa çiftçi de ağaç bakımlarını rahat bir şekilde tamamlar.”

İki…

Gübrede KDV indirimi çiftçi için cazip değil, çünkü doğrudan geri dönüşü yok. Bunun yerine çiftçinin kullandığı gübrenin KDV’si kadar gelir desteği verilirse çiftçi için daha iyi olur.”

Üç…

Yeraltı sularının kullanılması önlenmeli, bunun yerine cazibeli sulama geliştirilmeli.”

Dört…

Çiftçinin sulama için kullandığı elektrik bedellerinde indirimle gidilmeli.”

Aktarılan sorunları ve önerileri dinleyen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, konuk ettiği Ziraat Odası Başkanları’na çok sıcak ilgi gösterdi.

Ardından da…

Yeni bakanlığıyla ilgili ilk değerlendirmesini yaptı:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın konuları zor, ama belli. Buradaysa konular çok çeşitli ve ayrıntıların hepsi önemli. O nedenle burası çok zor bir bakanlık. Şimdi bu yapıya ısınıyorum.”

Şu mesajı verdi:

Türkiye’yi 7 bölge üzerinden planladım. Her ay iki bölgeye gidip çiftçinin sorunlarını yerinde tespit edeceğim, her şeyi yerinde göreceğim.”

Şunu vurguladı:

Ocak ayından itibaren sahaya iniyorum. Hem de ocak ayında Bursa ve Şanlıurfa’dan sahaya iniyorum.”

Şunu da ekledi:

Çiftçinin sorunlarını aşabilmesi, tarımın geliştirilmesi için Ziraat Odaları ile birlikte çalışacağız.”

 

Çiftçi, Bakan ilgisinden memnun

 

13 Ziraat Odası Başkanı’nın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’le görüşmek üzere Ankara’ya yaptıkları çıkarmadan sonra Osmangazi Ziraat Odası Başkanı Hakan Ekim’e izlenimlerini sorduk.

Şunu söyledi:

Eskiden bırakın Bakan’la görüşmeyi, Özel Kalem’e bile ulaşamıyorduk. Sayın Faruk Çelik, Ziraat Odası Başkanları olarak heyetimize çok sıcak ilgi gösterdi. Çok mutlu olduk.”

Şunu da ekledi:

Sayın Bakan’ın hedefi tarımı geliştirmek, bizim görevimiz de çiftçi haklarını korumak. Amaçlarımız uyuşuyor, her türlü katkıya hazırız.”

 

Kulisin gösterdiği tablo: CHP 2 adaylı il kongresine gidiyor!

 

İl kongresine hazırlanan CHP, son haftaya girerken kulisteki tablo da yavaş yavaş kendini göstermeye başladı.

Aslında…

Geçen yıl Metin Çelik’in aday adayı olmak için ayrılmasından sonra CHP İl Başkanı olarak görev üstlenen, zorluklara karşın da 7 Haziran ve 1 Kasım’da başarılı olduğu kabul edilen Zafer Yıldız’ın aday olacağı zaten bekleniyordu.

Yani…

Yıldız’ın bugün yapacağı adaylık açıklaması hiç de sürpriz değil.

Buna karşın…

Hafta başında Mudanya’da yapılan dar kapsamlı toplantıdan Şadi Özdemir’in adaylığının çıkması kulislere sürpriz oldu.

Nitekim…

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın liderliğinde milletvekilleri Orhan Sarıbal ile Nurhayat Altaca Kayışoğlu’nun katıldıkları, 5 ilçe başkanın da bulundukları toplantıdan sonra CHP kulisleri hareketlendi.

Gerçi…

Adaylığını ilk Prof. Dr. Hasan Ertürk açıkladı ve ilçe ziyaretlerine başladı, ama Mudanya sonrası iki cepheli bir fotoğraf olmuştu.

Buna göre…

Milletvekillerinden Orhan Sarıbal ve Nurhayat Altaca Kayışoğlu adaylardan Şadi Özdemir’le birlikte anılıyorlar. Lale Karabıyık, Ceyhun İrgil ve Erkan Aydın da Zafer Yıldız’la birlikte hareket ediyorlar.

3 milletvekilinin bugün adaylık açıklaması sırasında Yıldız’ın yanında olmaları bekleniyor. Adaylık açıklamasına Sarıbal’ın gelebileceği beklentisi de var.

Yanı sıra…

Mudanya toplantısına da katılan Osmangazi, Mudanya, Orhangazi ilçelerinin yanı sıra Gemlik de Özdemir’in yanında.

Buna karşılık…

Yıldırım, Nilüfer, Gürsu, Kestel, İnegöl, Yenişehir, İznik, Karacabey, Mustafakemalpaşa, Orhaneli, Büyükorhan ve Keles ilçeleri Yıldız’ı destekliyorlar. Harmancık ise ertelenen kongresi sürece yetişmediği için il kongresine katılamıyor.

Ancak…

CHP’de şu anda hiçbir ilçe kendi içinde bütün değil ve bu da hesapları ister istemez etkiliyor.

 

Gürhan Akdoğan aday olur mu?

 

Gerçi… Kulisler iki adaylı kongre işaret ediyor, ama yine de CHP’de herkesin merak ettiği biri var: Gürhan Akdoğan.

İl başkan adaylığı için uzun süredir üstünde baskı oluşan Akdoğan, bir yandan ilçe ziyaretleri yapıyor ve fikir alışverişinde bulunuyor.

İzlediğimiz kadarıyla Akdoğan kimseye aday olacağı ya da olmayacağı yönünde bir ifadede bulunmuyor, ama temaslarından aday olmayacağı izlenimi edindik.

 

Doğanbey’deki 4 mahallenin hem teşekkürü, hem isteği var

 

Kentin merkezinde Doğanbey olarak anılan TOKİ Konutları aslında Kiremitçi, Doğanbey, Kırcaali, Tayakadın gibi eski 4 mahalleden oluşuyor.

Kiremitçi Mahallesi Muhtarı Kenan Solak ziyarete geldiğinde, TOKİ evleri için yarın Ördekli’de yapılacak “Sağlıklı Huzurlu Güvenli Yaşam” toplantısından umutlu olduğunu söyledi.

Mahalleler adına teşekkür ettiği Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’den isteği de var:

TOKİ Konutları sahasında şahıslara ait tarihi yapıları Büyükşehir satın alıp restore ederek kente kazandırmalı. Çevre ve meydan düzenlemesini de bekliyoruz.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.