1. YAZARLAR

  2. Doç. Dr. Mehmet Usta

  3. Fazla tuz tüketimi ve zararları
Doç. Dr. Mehmet Usta

Doç. Dr. Mehmet Usta

Yazarın Tüm Yazıları >

Fazla tuz tüketimi ve zararları

A+A-

Ne gibi zararları var, günlük miktar ne olmalı, ne kadar aldığımızı nasıl anlayacağız, kaya tuzu faydalı mı, kimler dikkat etmeli?

Bu sorulara kısa ve anlaşılır bir şekilde cevap vermeye çalışalım.

Dünyada hipertansiyonun en sık sebebi tuzdur. Tansiyonu olan hastalarda tuz fazla alındığında kan basıncı yükselir.

-Yükselen kan basıncı: Kalp ve damar hastalıklarına yol açar. Kalp büyümesi ve bunun sonucu kalp yetmezliği gelişir. Bununla  beraber kalp krizi geçirme riski artar.

-Böbrek yetmezliği: Dünyada en sık böbrek yetmezliğine yol açan ikinci neden hipertansiyondur. Bunun da en sık sebebi fazla tuz alımıdır.

- İnme: Önemli bir nörolojik hastalıktır. Fazla tuz ve hiper tansiyon önemli bir nedendir.

Günlük tuz ne kadar olmalı?

Bu soruya yanıt olarak hastalara veya belli bir yaşı geçmiş (ki bu yaş sınırı 40) kişilerde tuz kısıtlaması öneriyoruz. Kabaca  yemek sırf tuzsuz, ekmek yanında alıyorsa 1 veya 2 dilim normal tuzda ekmek alınabilir. Kişiler sıklıkla fazla tuz aldıkları halde bilerek veya bilmeyerek  tuzsuz yediklerini doktora ifade ederler. Aslında ne kadar tuz alındığı öğrenilmek isteniyorsa, 24 saatlik idrarı toplanıp doktora götürülmeli ve tuz miktarının ne kadar alındığı öğrenilmeli. Bu ölçün, kişinin günlük ne kadar tuz aldığını ölçen bir testtir. Tuz alım açısından ne hastayı ne de doktoru yanıltır.

Kaya tuzu faydalı mıdır?

 Kaya tuzunun %80-90’ı bildiğimiz sofra tuzunda bulunan sodyumklorürdür. İçinde bulunan diğer elektrolitler vücuda faydalıdır. Ancak kaya tuzu da normal sofra tuzu kadar olmasa da zararlıdır.

Kimler dikkat etmelidir?

40 yaşından sonra hastalığı olsun veya olmasın tuz kısıtlamasına gidilmelidir. Çünkü alınan tuz kan basıncını yükseltir ve başta kalp, böbrek ve nörolojik sistemi etkilediği gibi tüm vücudu etkiler ve zarar verir.

Özelikle hipertansiyonu olanlar azami derecede dikkat etmelidir. Doktora gidip günlük tuz alım ölçümünü yaptırmalıdırlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.