1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Fed'in kararları korkutmuyor
Fed'in kararları korkutmuyor

Fed'in kararları korkutmuyor

Fed'in kararlarının korku yaratmadığını belirten Başbakan Yardımcısı Babacan, Türkiye'nin her türlü karar karşısında hazırlıklı olduğunu kaydetti.

A+A-

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararında işsizlik ve enflasyon konularında tereddüde düştüğünü belirterek, ABD'de iş gücü piyasasındaki gelişmelerin kötü seyrettiğini söyledi. 

Fed'in faiz artırımına başlamak için işsizliğin yüzde 6'ya düşmesini beklediğini hatırlatan Babacan, ülkede işsizlikle beraber iş gücüne katılım oranının da hızla düştüğüne dikkat çekti. Babacan, bu tablonun aksine Türkiye'de çalışan sayısının hızla arttığını, işsizlikte ise küçük artışlar yaşandığını söyledi. 

Türkiye'nin Fed'in alacağı her türlü karar karşısında hazırlıklı olduğunu vurgulayan Babacan, ''Bir gemiyle yola çıktığınızda deniz her zaman durgun olmaz. Gemi sağlamsa, mürettebat işini biliyorsa, kaptan işini biliyorsa, denizde dalga da olsa, fırtına da olsa o gemi hedefine ulaşır. Biz, Türkiye olarak gemimizi güçlendirdik, sağlamlaştırdık. Fed'in kararları bizim için bir korku değil, sadece hazırlıklı olmamız gereken hava şartlarıdır'' dedi.

Tahmini zor

Fed'in kararlarıyla ilgili tahmin yapmanın zorluğuna işaret eden Babacan, faiz artırma kararının 2015'in ikinci yarısında olabileceğini kaydetti. 

Ali Babacan, Fed'in para politikası kurulu üyelerinin konuya ilişkin birbirinden çok farklı yorumlar yaptığını belirterek, ''Biz tahmin yapmak ve ona göre hareket etmek yerine her türlü senaryoyu önümüze koyuyor ve bunlara göre hazırlık yapıyoruz'' diye konuştu.

İçinde olmalıyız

Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) konusundaki gelişmelere yönelik açıklamasında Türkiye'nin bir şekilde bu oluşumun içinde yer alması gerektiğini vurgulayan Başbakan Yardımcısı Babacan, Gümrük Birliği'nin kapsamını artırmak ve TTIP anlaşmasına dahil olmak için çalışmalar yaptıklarını söyledi. 

Ali Babacan, ''G-20 dönem başkanı olarak da bu tür anlaşmaları destekliyoruz. Ülkeler arasında ticaretin serbestleşmesi, kolaylaşması, insanların, ürünlerin, sermayenin bir ülkeden diğer bir ülkeye daha kolay hareket etmesi bizim temel ekonomi felsefemiz'' dedi.

Liderler zirvesi yapılacak

Babacan, G-20 dönem başkanlığı sürecine ilişkin değerlendirmesinde, Türkiye'nin bu onurlu görev ile dünya ekonomi ve finans gündemini belirleyici konuma yükseldiğini ifade etti. 

Kasım ayında G-20 Liderler Zirvesi düzenleyeceklerini ifade eden Babacan, problemlerin çözümü ve risklerin büyümemesi için liderlerin iradesinin gerekli olduğunu vurguladı. Babacan, G-20'nin daimi sekreteryası olmasını ısrarla savunduklarını ancak bunun için tüm üye ülkelerin onayının gerektiğini dile getirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.