1. YAZARLAR

  2. Söz Sizde

  3. Felaket kapıyı çalmadan
Söz Sizde

Söz Sizde

Günay Yumruktay
Yazarın Tüm Yazıları >

Felaket kapıyı çalmadan

A+A-
Ataevler`de pazaryerinde son yağan yağmur sırasında büyük bir korku yaşadık. Aniden bastıran yağmurla birlikte pazaryeri göle döndü. Burası kapalı alan olmadığı için herkesin sırılsıklam olması, ürünlerin sular içinde kalması bir yana korkunç bir tehlike ile de karşı karşıya bulunduğumuzu farkettik. Bir çok pazarcı hava karardığı  için tezgahlarını elektrikle aydınlamıştı Ancak kablolar sular içindeydi. Ufacık bir elektrik kaçağında olabilecekleri düşünmek bile istemiyoruz.
Önümüz sonbahar ve artık sık sık yağmur yağacak. Bursa`nın en modern, en gelişmiş bölgesindeki bir pazaryerinin her yağmurda alacağı hali yetkililer gözününe almalı. Ataevler`in acilen kapalı  bir pazaryerine ihtiyacı var. Daha modern, insanların arabaları ile daha rahat alışveriş yapabileceği bir alan oluşturulmalı. Veya mevcut mekan düzenlenmeli. Nilüfer`e böyle bir pazaryeri hiç yakışmıyor.
Hepsinden önemlisi de göz göre göre yağmurlarda yaşanacak bir felakete dur denilmeli. Üzücü olaylar gerçekleştikten sonra alınacak önlemler anlamsız kalacak. Önemli olan bir kaza yaşanmadan tedbir alınması.
Bir vatandaş
 
Toplu taşımada gözlemler
 
 
Eskiden ana duraklarda kontrol yapan görevliler vardı kaldırıldı. Hiç te iyi olmadı. Sarı ve yeşil
otobüs sürücüleri bazı sakin duraklarda 1 kişi varsa durmamaktalar, Bilhassa turistlerin de seyahat ettiği 38 numara ve diğerlerinde (otobüslerde) iniş ikaz butonları kırık ve çalışmamakta, ışıkları yanmamakta. Bazıları temasızdır, basıldığı  halde ikaz sürücüye gitmediğinden araç durmamakta. Hava dışarıda serin, sarı otobüsün içinde klima aşırı çalışıyor. Sıcakta ise onlara göre bozuluyor, kapatıyorlar, Gazetenizde ve basında devamlı değinildiği halde çözüm bulunmayan sıcak ve kalabalık tüm toplu taşım araçlarında klima, fan çalıştırılması ama genel sorun giderilmesi yapılmıyor. Gece vs. bakım yapılabilir. Sarı, yeşil kimi toplu taşım araçlarının yola yere bakan lastik kanalları erimiş, kaybolmuş. Kabak tabir edilen lastiklerle toplu taşım yapılmakta. Kesin sonucu yasal teknik personel verecektir tabikii. Benim ki sadece küçük özel araç sürücüsü olarak gözlem ve değerlendirmemdir.
Kemal Başeren
 
Yunuseli Havaalanı` na farklı bakış
 
 
Bursa yerel gazatelerinde Yunuseli Havaalanının 20 kişilik küçük uçaklara  gündüz açılacağını ve İstanbul` a olan bağımlılıktan kurtulunacağını okuduk. Galiba kimse bunun analizini yapmadan haberlere  yansımaktadır. Bursa` da ne kadar Karadenizli, Doğulu ve Güneydoğulu  yaşadığı ilgililerce belirlenmediği için kısacası Trabzon, Erzurum ve Diyarbakır`a  Bursa` dan karşılıklı uçmadığınız müddetçe İstanbul` un egemenliğinden kurtulamazsınız. Zira bu üç şehir bölgelerin en önemli dağılım merkezleridir. Yeni ve gerçek ümitlerin yeşermesi dileklerimle.
Necat Akkaynak
 
 
ŞİKAYET KUTUSU...
 
Atatürk Caddes`inin özellikle Setbaşı istikametinde  kaldırımlar işportacılar ve dilencilerin işgali altında. Kaldırımlar neredeyse yürünemez bir hal almış durumda. Zabıta ekipleri gerekli önlemleri ne zaman almayı düşünüyor? Ya da düşünüyor mu?
Hasan Nişancı
 
Kayhan Batpazarı Çarşısı` nda geceleri uyuşturucu dahil her türlü zararlı madde içenlere rastlanıyor. Çarşımızın güvenliğinden çekincelerimiz var. Dükkanlarımıza zarar verilmesinden korkuyoruz. Bu durumun üzerine gidilmesi, çarşının güvenliğinin sağlanmasını rica ediyoruz.
Batpazarı Esnafı 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.