1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Felsefi kaygı: Savaşlar ve göçler küreselleşen yoksulluğu arttırır!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Felsefi kaygı: Savaşlar ve göçler küreselleşen yoksulluğu arttırır!

A+A-

Gerçi… Kent kamuoyunun ilgisini çekemiyor, ama Bursa’da dünya çapında bilim adamlarının gelip bildiri sundukları bir bilimsel etkinlik düzenleniyor.

Üstelik…

Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü tarafından iki yılda bir düzenlenen Uluslararası Felsefe Kongresi’nin bu yıl dördüncüsü yapılıyor.

İlk kongrede…

Özgürlük-Eşitlik-Kardeşlik kavramları ele alınmıştı. İkinci kongrenin konusu Şehir ve Felsefe oldu. Önceki yıl yapılan üçüncü kongrede Gelenek-Demokrasi-Felsefe üzerine önemli bir çalışma ortaya kondu.

Dün başlayıp cumartesi sonra erecek dördüncü kongrenin ana teması güncel ve küresel sorun haline gelen Yoksulluk-Dayanışma-Adalet olarak belirlendi.

4 kongreden ilkini izleyemedik, fakat dünküyle beraber üçüne katıldığımız için kendimizi şanslı kabul ediyoruz.

Doğrusu istenirse…

Lise kitaplarına takılı kalıp, yüzyıllar önce yaşamışların sözleri üzerinden soyut yaklaşımla felsefeye bakanlar fena halde yanılıyorlar.

Çünkü…

Felsefe günümüzün temel konuları üzerine kafa yoruyor ve düşünce geliştirip çözüm yolu bile gösteriyor. Yani, felsefe artık somut konuları inceleyen bir yol izliyor. O nedenle toplumun felsefeye ihtiyacı olduğunu söylemek gerekiyor.

Nitekim…

Görüşleri dünyaca önemsenen felsefecilerimizden Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Betül Çotuksöken’i dinlerken, geleceğe ilişkin kaygılarına da tanıklık ettik.

Yoksulluğu insanlık ve dünya sorunu olarak tanımlayan Betül Hoca, çıkış kaynağının da “İnsanlar arasındaki ilişki biçimlerinin, karar vericilerin aldıkları kararlarla, özellikle siyasal kararlarla doğrudan ilişkili olduğunu” düşünüyor.

Tespiti şu:

Gerçekten de, özellikle siyasal kararlar insan yaşamını doğrudan etkilemekte, sorunlara yol açmakta, ya da var olan sorunlar bir türlü çözüme kavuşturulmamaktadır.”

Konuşmasında…

Yoksullukla kimin ya da hangi kurumun mücadele etmesi gerektiği sorgulaması yaptıktan sonra “yoksulluğun aşılmasında dayanışmanın önemine” vurgu yaptı ve bu noktada da sivil toplum örgütlerinin işlevlerine dikkat çekti.

Sonra da…

Tablonun gittikçe ağırlaşacağını, bunun da yoksulluğu arttıracağını söyledi ve gelecek kaygılarını dile getirdi:

İçinde bulunduğumuz bölge başta olmak üzere dünyanın bir çok bölgesinde baş gösteren savaşlar, savaş kökenli eşitsizlikler, zorunlu göçler yoksulluğu sürekli kılacak.”

 

Yoksullukla sürdürülebilir mücadele yolu

 

Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Betül Çotuksöken bu yıl Yoksulluk-Dayanışma-Adalet ana temasıyla düzenlenen 4. Uluslararası Felsefe Kongresi’nde yoksulluk konusunda geleceğe ilişkin kaygılarını paylaşıp şunu vurguladı:

Bireylerin ya da kişilerin yoksullukla başa çıkabilmede sürdürülebilir katkısı olamaz. Cemaat ilişkileri, toplulukçu değere dayalı ahlakla da sürdürülebilir mücadele yapılamaz.”

Çıkış yolunu da şöyle gösterdi:

Yoksulluğa karşı duruş aklın kamusal kullanımına dayalı insansal ve kamusal duruş olmalı. İnsan hakları korunmalı.”


İoanna Hoca görünmez kaza kurbanı

 

Uludağ Üniversitesi Felsefe Bölümü etkinliği olarak düzenlenen Uluslar arası Felsefe Kongresi’nin üçüncüsünde, felsefe alanında Türkiye’nin dünyadaki yüz akı olan Prof. Dr. İoanna Kuçuradi’yi dinlemiştik.

Hatta, ilerlemiş yaşına karşın gazeteye ziyaretimize bile gelmişti.

Dün sabah Uludağ Üniversitesi’nin yolunu tutarken, İoanna Hoca’yı bir kez daha dinleyeceğimiz için heyecanlıydık.

Ne var ki…

Hoca görünmez bir kaza sonrası kalça kemiğini kırdığı için Bursa’ya gelemedi.

 

En çarpıcı bakış: Yoksulluk varsa hiçbir şey olmaz!

 

4. Uluslararası Felsefe Kongresi açılış konuşmaları arasında yer alan Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce de küreselleşen bir sorun haline gelen yoksulluk konusuna çok kritik tespitlerle yaklaştı.

Örneğin…

Etrafımızda savaş var, yoksulluk diz boyu” diyen Prof. Dr. Yüce daha sonra “İnsanlar mutlu değil, ne tarafa dönsek bir sorun var” dedi.

Bu nedenle…

Felsefenin açıldığı somut konularına önemine dikkat çekip çok önemli bir tespit paylaştı:

Bir yerde yoksulluk varsa barış olmaz, kardeşlik ve adalet olmaz. Yoksulluk varsa hiçbir şey olmaz. Yoksulluğun olduğu yerde her şey meşrulaşır.”

Şunu da ekledi:

Yoksulluk varsa hukuk yoktur. Bir yerde dayanışma yoksa kardeşlik ve adalet olmaz.”

Görevli gittiği Ortaasya’da da yoksulluk üzerine çalışmalar yaptığını kaydeden Prof. Dr. Mehmet Yüce, dünyada farklı tanımlanan yoksulluğa bakışını da ortaya koydu:

Bana göre yoksulluk açlıktır, eğitimsizliktir, barınacak evin olmaması, hastanın tedavi edilmemesi, kirli su içtiği için çocuğunun hasta olmasıdır.”

Bir gerçeğe daha ışık tuttu:

Komşularımız Suriye ve Irak’ta artık yoksulluk kavramı tartışma olmaktan çıktı. Çünkü herkes yoksul, herkes aç ve herkes mağdur. Savaşın olduğu bir ortamda yoksulluk kaçınılmaz.”

 

15 Temmuz’un yaşanmaması için felsefe!

 

Bu sütunların okurları ve Olay Televizyonu izleyicileri Prof. Dr. Abdülkadir Çüçen’i tanıyorlar. Türkiye’nin yetkin felsefecilerinden olan Prof. Dr. Çüçen bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uluslar arası Felsefe Kongresi’nin de ilk günden beri koordinasyonunu ve düzenleme kurulu başkanlığını yapıyor.

Dün…

Kongrenin açılış konuşmasında ana tema seçimi ile ilgili bilgilendirme yaptıktan sonra yoksulluk-dayanışma-adalet gibi kavramların yalnızca köşe yazarları ve diğer bilim adamlarına bırakılamayacağını vurgulayıp şunu söyledi:

Felsefenin olmadığı yerde düşünmenin ve özgürlüğün olması mümkün değil. Bir daha 15 Temmuz’un yaşanmaması için felsefeye daha çok önem vermek gerekiyor.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.