1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. `Fitch`in yaptığı bir lütuf değildir`
`Fitch`in yaptığı bir lütuf değildir`

`Fitch`in yaptığı bir lütuf değildir`

Fitch`in Türkiye`nin kredi notuna ilişkin açıklamasının bir lütuf olmadığını belirten Bakan Işık, Türkiye ekonomisinin temellerinin çok sağlam olduğunu kaydetti.

A+A-
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, önceki gün Fitch'in Türkiye'nin kredi notuna ilişkin yaptığı değerlendirme hakkında açıklama yaptı.
 
Fitch'in aldığı kararın aslında bir hak teslimi olduğunu belirten Işık, ''Türkiye daha yüksek bir kredi notunu kesinlikle hak ediyor. Şu an dün Fitch'in yaptığı açıklama bir lütuf değildir. Bizim zaten başından beri ortaya koyduğumuz tavır, Türkiye'de ekonomi sağlam temeller üzerine oturtulmuştur. 2008 krizinde Türkiye'deki ekonominin gösterdiği performansta ne kadar sağlam temeller üzerine oturtulduğunu gösterdi'' dedi. Bakan Işık, 2008'de bütün dünya ekonomileri sarsılırken Türkiye'nin bu krizi teğet geçtiğini hatırlattı.
 
Yetersiz görüyoruz
 
Işık, Fitch'in bu noktadaki değerlendirmesini aslında yetersiz ama olumlu gördüklerini ifade etti. Fikri Işık, ''Biz zaten Türkiye ekonomisi için alınması gereken tedbirleri en hızlı ve etkili şekilde alıyoruz. Cari açığın sorun olması riskine karşı kendimiz iç tüketimi kısma ve büyümede hafif bir frene basma pahasına bazı kararları ardı ardına yürürlüğe koyduk. Bundan sonra da ekonominin gerektirdiği her şeyi yapmak için her tedbiri alacağız'' diye konuştu.
 
İstihdam oluşsun
 
Sanayinin gayrisafi milli hasıladaki yerini artırmak istediklerini özellikle vurgulayan Işık, bununla ilgili 62. Hükümet programına son derece önemli eylemler yazıldığını kaydetti. Bu eylemlerin hayata geçmesi için büyük bir gayret içinde olduklarına değinen Işık, ''Arzumuz şu; Türkiye daha fazla sanayiye yatırım yapsın. Daha fazla üretim yapsın. İstihdam ve nitelikli istihdam oluştursun. Türkiye'nin dünya ticaretinden aldığı pay sanayi bazında daha fazla artsın'' dedi.
 
Aşağı düşecek
 
Enflasyonla ilgili de açıklamalarda bulunan Fikri Işık, ''Özellikle dövizdeki dalgalanmanın enflasyona bir yükü oldu. Enflasyon son 2-3 aydan sonra bu ay biraz daha olumlu geldi. Biz bu olumlu seyrin devam edeceğini düşünüyoruz. Türkiye'de enflasyonun daha aşağı düştüğünü göreceğiz'' dedi. Bakan Işık, gıda fiyatlarının enflasyon üzerindeki etkisinin ihmal edilmemesi gerektiğinin de altını çizdi.
 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.