1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Fiyat artışı sırası beyaz ete geldi: Tavuk eti ramazanla uçuşa geçti
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Fiyat artışı sırası beyaz ete geldi: Tavuk eti ramazanla uçuşa geçti

A+A-

Pazarın ilginç bir fiyat trafiği var. Bazı sebze ve meyveler belli zamanlarda, özellikle de mevsimleri dışında ciddi fiyat hareketleri yaşıyorlar. Bazen hava koşulları ve afetler fiyatları tırmandırıyor.

Bazen de…

Hiçbir etken olmadığı halde durup dururken etiketler yükseliyor. Bu da sebze ve meyvede spekülatör oyunundan kaynaklanıyor.

Nitekim…

1.-yazi-icin-tavuk-eti.jpgYakın zaman içinde patlıcan, biber, patates, soğan fiyatları yoğun tartışmalara yol açtı. O tartışmaların sonunda hükümet tanzim satış çadırları bile kurdu.

Sonra…

Havuçla başta olmak üzere domates de dahil kırmızı sebzeler ilginç ve şaşırtan bir fiyat artışı süreci yaşadı.

Görülen o ki…

Ramazanla birlikte fiyat artışı sırasına beyaz et girdi. Çünkü, tavuk eti fiyatlarında 1 ay öncesine oranla ciddi artış var.

Üstelik…

Tavuk eti fiyatları her hafta 1 lira olarak adeta istikrarlı yükseliş gösteriyor.

Bu durumu…

Bursa’daki tüm marketlerde düzenli olarak her hafta fiyat artışı araştırması yaptığını bildiğimiz Deniz Üzülmez’e sorduk.

Konuştuğumuzda, tavuk eti toptancısında fiyat hareketi analizi için saha çalışması yapıyordu.

Sıcağı sıcağına tavuk eti fiyat hareketlerini aktardı:

“Seçim öncesi bütün tavuk toptancıda kilosu 9-9.5 lira, marketteyse 11-12 liraydı. Ramazanla birlikte toptancıda kilosu 11-12 lira, markette 14-15 lira oldu.”

Şu fiyatı da ekledi:

“Beyaz ette tüketimi çok fazla olan kanat seçim öncesi toptancıda kilosu 13-14 lirayken bugün toptancı fiyatı 18-19 liraya çıktı. Marketteyse kilo fiyatı 22-23 liradan 25-27 liraya yükseldi.”

Görünen o ki…

Pahalı olduğu için kırmızı et alamayan vatandaşın yöneldiği beyaz et, ramazanda iftar sofraları kurulmasıyla birlikte adeta kanat çırpıp uçuşa geçmiş.

İlginç yanı…

Fiyat artışı her hafta 1 lira olarak yansıdığı için vatandaş doğal olarak hemen farkına varamıyor, ama düzenli araştırmalar fiyatların seçim öncesinden ramazana nasıl yükseldiğini gösteriyor.

 

Taze fasulye, sarımsak ve kiraz lider

 

2.-yazi-icin-deniz-uzulmez.jpgPazar günü fiyat araştırmasında Deniz Üzülmez’i yakalayınca sebze ve meyvede son durumu sorduk.

O da marketlerin sebze-meyve reyonlarını aktardı:

Kırmızı biber 22 lira, erik 12-15 lira, taze fasulye 18-24 lira, taze sarımsak 22-25 lira, karpuz 5 lira, domates 10-12 lira, çeri domates 15 lira, sivri biber 14-18 lira,  bakla 8-10 lira, bezelye 14-18 lira, ıspanak 7-13 lira, çilek 10-12 lira, kiraz 25 lira, kabak 8-10 lira, patlıcan 9-13 lira, salatalık 4-7 lira, kavun 7-10 lira, elma 5-7 lira, ithal muz 15-18 lira, yerli muz 12 lira.

 

İslam dünyasının kültür elçileri İstanbul’daki iftarda buluştular

 

3.-yazi-icin-ircica-iftari-prof.dr.-halit-eren,-cavit-caglar,-hakan-cavusoglu.jpgKısa adıyla IRCICA olarak tanınıyor… İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi 56 ülkenin üye olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı’nın kültür merkezi.

Üstelik…

Genel Direktör olarak Prof. Dr. Halit Eren’in görev yaptığı IRCICA’nın merkezi İstanbul’da. Önceleri Yıldız Sarayı’nda çalışmalarını yürüten IRCICA, 2017 yılında İstanbul Cağaloğlu’ndaki tarihi alanda bulunan yerleşkeye taşındı.

Kuruluş, İslam medeniyeti tarihi başta olmak üzere İslam ülkelerinin tarihleri, kültürleri, ve sanatları konusunda araştırma, yayın, belge ve bilgi yönetimi yapıyor. Ayrıca akademik kongreler, sanat ve belge sergileri, sanat yarışmaları düzenliyor.

İşte…

Böylesine geniş alanda etkin olan IRCICA Genel Direktörü Prof. Dr. Halit Eren değişik ülkelerden ve Türkiye’den İslam dünyası kültür elçilerine iftar verdi.

İftara…

AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı, geçmiş dönem Başbakan Yardımcısı olan Hakan Çavuşoğlu ile Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar da katıldılar.

 

Biyokütle enerji santralına 324 gündür direnen Karaağız’a umut

 

4.-yazi-icin-karaagiz-direnisi.jpgDile kolay… Büyükorhan’a bağlı Karaağız Köyü sakinleri, arazilerine yapılmak istenen biyokütle katı atık enerji santralına karşı çıkmak adına tam 324 gündür direniyorlar.

Üstelik…

Yazın kavurucu sıcağında da, kışın dondurucu soğuğuna karşın kar yağışı altında direnişlerini sürdürdüler.

Geçen süreçte…

Mart ayının son günlerinde mahkemenin verdiği “biyokütle enerji santralına ilişkin imar planlarını durdurma kararı” ile umutlandılar, ama nöbeti de bırakmadılar.

Uludağ’ın arkasında kalan Karaağız’a umut veren yeni haber ise cuma akşamı köye ulaştı.

O da…

Santralın kurulacağı tesis için verilen yapı ruhsatının mahkemece iptal edilmesi haberiydi.

Bu haberle daha da umutlanan Karaağız sakinleri adım adım zafere yaklaşıyorlar.

 

DSP Adayı Özbilge’nin morali yüksek: Millet adına denetime hazırız

 

5.-yazi-icin-dsp-genel-baskan-yardimcisi-murat-ozbilge-003.jpg5 yıl önce… 30 Mart 2014 yerel seçiminde DSP Büyükşehir Adayı olan Murat Özbilge 2 bin 869 oy aldı ve yüzde 0.2’de kaldı. Özbilge, yine DSP Büyükşehir Adayı olduğu 31 Mart 2019 seçiminde bu kez 5 bin 976 oy alıp oyunu ikiye katladı, oranını da yüzde 0.33’e çıkardı.

20 bin liralık bütçeyle yürütüp 3 bin lira da tasarruf sağladığı kampanyasını konuşurken, DSP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özbilge’nin moralini yüksek gördük.

Söze…

“Biz Demokratik Sol’cular için önce vatan gelir” diye başladı ve şunu söyledi:

Yerel yönetimlerde muhalefette olduğumuz yerlerde, milletimiz adına denetim görevimizi yaparak her konunun takipçisi olacağız. Belediyelerin bir ticarethane, bir işletme gibi davranmasına müsaade etmeyeceğiz.”

Umudu da şurada:

“Siyasetin sürüklendiği çamur deryasından ülkemizi kurtarabilecek, barışçı, birleştirici ve ulusalcılığı ile en tutarlı yapı Demokratik Sol Parti.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.