Fransa’nın AUKUS öfkesi sürüyor: Ciddi şüphelerimiz var

Elysee Sarayı’ndan bir kaynak, Washington’ın yeni güvenlik ittifakı kurma girişiminden Fransa’ya hiç söz etmediğini, Paris yönetiminin sözleşmeyle ilgili şüpheleri olduğunu söyledi.

Fransa’nın AUKUS öfkesi sürüyor: Ciddi şüphelerimiz var

Elysee Başkanlık Sarayı’ndan bir kaynak, Reuters’a AUKUS anlaşması hakkında açıklamalarda bulundu.

Fransa’nın haziran ayında Avustralya ile yaptığı 40 milyar euro değerinde denizaltı sözleşmesi hakkında ciddi şüpheler duymaya başladığını açıklayan kaynak, Emmanuel Macron’un Paris’te Avustralya Başbakanı Scott Morrison ile yaptığı görüşmede sözleşmenin iptal edildiğine dair herhangi bir ipucu bulunmadığını da söyledi.

Kaynak ayrıca ABD’nin anlaşmayla ilgili hiçbir soruya cevap vermediğini de açıkladı.

Avustralya, ABD ve İngiltere arasındaki AUKUS anlaşması

Avustralya, ABD ve İngiltere tarafından 16 Eylül’de imzalan AUKUS anlaşmasının ardından, Avustralya’nın Fransız Naval Group’la vardığı 12 geleneksel dizel elektrikli denizaltı inşasını öngören 90 milyar Avustralya doları (66 milyar ABD doları) tutarındaki sözleşmenin iptal edildiği açıklanmıştı.

Anlaşmanın iptalini “ihanet” olarak değerlendiren Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ise “sırtımızdan vurulduk” ifadelerini kullanmıştı.

Bakan Drian, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un talimatıyla Fransa’nın Canberra ve Washington Büyükelçilerini danışmak amacıyla acilen geri çağırma kararı aldıklarını açıklamıştı.

Reuters

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X