1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Fransız firmanın Noel tatili Bursaray’ı şaltersiz bıraktı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Fransız firmanın Noel tatili Bursaray’ı şaltersiz bıraktı!

A+A-

Pazar günüydü… Bursaray istasyonlarına asılan yazılarla Arabayatağı-Kestel arasındaki hattın geçici olarak kapatıldığı duyuruldu. Gerekçe olarak da, enerji yetersizliği gösterildi. 

O günden beri…

Bursaray kentin Doğu hattında Kestel’e ulaşamıyor.

Pazar günü arızanın yaşandığı saatlerde Arabayatağı İstasyonu’ndan sonraki yolcular için belediye otobüsleri devreye sokuldu.Hemen sonrasında metro Otosansit’e geldi. Sonra bir adım daha atıldı ve Cumalıkızık İstasyonu’na kadar metro ulaşabildi.

Buradan sonrası için de geçici formül bulundu ve aktarma yapılarak metro araçlarından biri Kestel-Cumalıkızık arasında gidip gelmeye başladı.

Bir yandan da…

Arzu eden yolcular için Arabayatağı’ndan sonraki otobüs hattı devam etti.

Soruna gelince…

Bursaray’ın Doğu Hattı olarak da kabul edilen Kestel Hattı’nda, daha doğrusu Arabayatağı-Kestel istasyonları arasında enerji aldığı 3 büyük trafo var.

İşte…

Bunlardan Kestel’deki trafonun akım kesicisi yani şalteri yandı. Hatta elektrik sağlanamadığı için de metro seferleri Arabayatağı’ndan sonra durduruldu.

Bir yandan da…

Bursaray işletmecisi Burulaş yanan şalterin yerine yenisini için harekete geçti. Ne var ki, kullanılan şalterler yurt dışında özel üretimle yapılıyordu. O şalteri de Fransız bir firma üretmişti.

Bunun üzerine…

Hemen, acil olarak o Fransız firmayla temasa geçildi. Ne var ki, Avrupa’nın her yeri gibi Fransa’da da Noel Tatili başladığı için, firmaya ulaşılamadı.

O nedenle…

Pazar günü yanan trafonun şalteri için yeni parça siparişi henüz verilemedi. Yılbaşından sonra Noel tatili bittiğinde sipariş verilecek, parça da üretilecek.

O nedenle…

Daha ne kadar beklemek zorunda kalacağını hesaplayamayan Burulaş bir yandan da özel çözüm geliştirdi ve özel elektrik hattı çekerek Kestel trafosuna gerek kalmadan en yakın trafodan metro hattını beklemek için harekete geçti.

Nitekim…

Dün bu satırları yazdığımızda, özel hattın çekilmesi çalışmalarına başlanmıştı.

Kestel’de yaşanan trafo yanması sorunu, İzmir Yolu’ndaki şantiye yangınının Bursaray hattını etkilemesi ve İstanbul’daki BUDO deniz otobüsü yangınından sonra Burulaş’ın son 1 ay içinde yaşadığı üçüncü şanssızlık oldu.
 

Mudanya Yolu’nda panolarla gelen risk

 

Fotoğraf Mudanya Yolu’nun Bademli Kavşağı’ndan sonraki başlangıç bölümünü gösteriyor. Çeken Zerrin Kamir ise “Mudanya Yolu orta refüjüne gül fidanı ektiler, reklam panoları bitti” diyor.

Doğrusu istenirse…

Yollarda reklam panolarına alışkınız. Üstelik belediyeler için de önemli bir gelir kapısı durumunda. Ne var ki, Mudanya Yolu’nda halen dikmeye devam edilen reklam panoları biraz fazla gibi duruyor.

Bu kadar pano yolda sürüş güvenliği açısından da risk oluşturuyor.
 

Büyükelçi Kara, Dışişleri’nde bir ilke imza attı

 

Tülin Erkal Kara 2011-2015 yılları arasında AK Parti Bursa Milletvekili olarak TBMM’de görev yaptı. Bu sürede Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye’yi temsil etti ve önemli müdahalelerde bulundu. 

Şimdi de…

Üsküp Büyükelçisi olarak Türkiye’yi Makedonya’da temsil ediyor.

Üstelik…

1 ay önce göreve başlayan Kara, konulara hemen hakim olan başlangıcı yanında Dışişleri Bakanlığı geleneğinde bir ilke de imza attı.

Bunu da…

Üsküp’e yerleşen ve hem Türkiye hem Makedonya vatandaşı olan ve sosyal medyada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ailesine sürekli hakaret ettiği belirlenen E.A. isimli şahıs hakkında Üsküp Savcılığı’nın onayıyla dava açarak yaptı.

Dikkat çekici olan şu:

Dışişleri’nde bugüne kadar başka bir ülkede Cumhurbaşkanı’na hakaret nedeniyle hiç dava açılmamıştı. Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara böyle bir davayı açan ilk Büyükelçi özelliği kazandı.

Bu noktada…

Kara’nın gösterdiği kararlılık kadar, suç duyurusuna Savcılık kararıyla onay veren Makedonya’nın sergilediği dostluk da çok önemli.
 

Kamyonculardan trafiği rahatlatacak proje!

 

Bursa kent merkezi son aylarda ciddi bir trafik sıkışıklığı sorunu yaşıyor. Bu sorunun elbette pek çok kaynağı var, ama kamyonların yasak olmasına karşın rahatça kent içi trafiğine girmeleri de nedenlerden biri.

Gerçi…

Kısa adı UKOME olan Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Ulaşım Koordinasyon Merkezi trafik sıkışıklığıyla ilgili bir dizi karar alırken, kamyonlara da disiplin getirdi.

Buna göre…

Sabah 06.00-10.00 ve akşam 16.00-20.00 saatleri arasında kamyonların Ankara Yolu’ndaki Otosansit Kavşağı’ndan, İstanbul Caddesi’ndeki Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Kavşağı’ndan, Mudanya Yolu’ndaki Organize Sanayi Bölgesi-Ata Bulvarı Kavşağı’ndan ve İzmir Yolu’ndaki Küçük Sanayi Kavşağı’ndan içeri geçmeleri yasak.

Bununla birlikte…

Trafiği rahatlatmaya yönelik bir projeyi, kamyoncu ve nakliyeci esnafının da üye oldukları Muhtelif Esnaf Odası Başkanı Özkan İlhan açıkladı.

Başkan Yardımcısı Mehmet Akif Erol ile birlikte ziyaretimize gelen İlhan’ın söylediği şu:

“Ankara Yolu’ndaki Otosansit’in yanında bulunan Kamyon Garajı’nda 300 civarı nakliyeci var. Üyemiz olan nakliyeciler, Çevre Yolu’nda bir yer buldular ve taşınmak için proje hazırladılar. Fakat Şehir Hastanesi’ne yakın olduğu için proje kaldı.”

Sonra da şunu ekledi:

“Nakliyeci üyelerimizin de mağdur olmayacakları bir formülle, trafikteki kamyon faktörünü ortadan kaldırmak üzere Çevre Yolu’nda yeni bir projeyi desteklemeye hazırız.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.