1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. G20 başkanlığı önemli bir fırsat
G20 başkanlığı önemli bir fırsat

G20 başkanlığı önemli bir fırsat

Dünya ekonomisinin önündeki en büyük sorunun kredibilite açığı olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Babacan, bu açığın kapatılmasının sürdürülebilir büyümeyi sağlayacağını belirtti.

A+A-

B20 Bölgesel İstişare Forumu, B20 Türkiye Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğinde, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın başkanlığında Cidde'de toplandı. 

Buradaki konuşmasında ekonomideki bölgesel organizasyonlara, anlaşmalara dikkati çeken Babacan, 'Böylesine bir dünyada bizim bölgemizin, Kuzey Afrika'nın, Ortadoğu'nun hala kompartımanlar halinde, birbirinden kopuk ekonomiler halinde devam etmesi çok büyük kayıp. Dolayısıyla bölgemizde önümüzdeki dönemde bu minvalde bir açılım yapmamızın gücümüze güç katacağını, tüm ülkeler için olumlu sonuçlar doğuracağını düşünüyorum' dedi. 

Babacan, ekonomik ilişkilerin daha da ileri götürülmesi bakımından Türkiye'nin G20 Başkanlığı'nın da önemli bir fırsat sağladığını vurguladı.

Sorun bütçe açığı değil

Bugüne kadar fazlasıyla taahhüt verdiklerini ve eylem planları açıkladıklarını kaydeden Ali Babacan, bunların uygulanması aşamasında yavaş kalındığını düşündüklerini belirtti. 

Babacan,''Dönem başkanı olarak, artık uygulama zamanının geldiğini ve herkesin verdiği sözleri tutması gerektiğini düşünüyoruz. Bana göre, bugün itibarıyla dünya ekonomisinin önündeki en büyük problem bütçe açıkları değil, kredibilite açığıdır. Bu kredibilite açığını biz ne kadar çabuk kapatırsak, o kadar hızlı güven oluşacaktır ve bu oluşan güven de zaten güçlü ve sürdürebilir bir büyümeyi arkasından getirecektir'' diye konuştu.

Kaçınılmaz bir sorumluluk

G20'ye üye olmayan düşük gelirli gelişmekte olan ülkeleri de düşünüp onların sorunları için çözümler üretmeye çalıştıklarını dile getiren Babacan, 'G20, dünya ticaretinin yüzde 75'ini, dünya nüfusunun 3'te 2'sini, dünya ekonomisinin yüzde 85'ini temsil ediyor. 

Hem gelişmiş hem gelişmekte olan ülkeleri içeren bu platform, coğrafya olarak da tüm kıtaları kapsıyor. Böylesine güçlü bir yapının dünyanın geriye kalan kesimlerinin sorunlarına da eğilmesi kaçınılmaz bir sorumluluktur'' dedi.

Köklü bir geçmiş

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki ilişkilerin çok köklü bir geçmişi olduğunu söyledi. 

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleriyle 2014'teki ticaret hacminin yaklaşık 16 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiğini ifade eden Babacan, KİK ülkelerinin Türkiye'deki yatırımlarının ise 10 milyar dolar civarında olduğunu belirtti. 

Babacan, ayrıca Türk müteahhitlik firmalarının da bugüne kadar KİK ülkelerinde yaklaşık 42 milyar dolar tutarında proje üstlendiğini kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.