1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Gelecek mesajlı kampanya ve tansiyon düşüren söylem
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Gelecek mesajlı kampanya ve tansiyon düşüren söylem

A+A-

Başlangıçta… Referanduma yönelik oluşan evet ve hayır cepheleri sözcülerinin “önce kendi bloklarını sağlamlaştırma” amacıyla sergiledikleri sert üslup bir anda gergin siyaset boyutuna ulaşınca toplumun ayrışması kaygısı ortaya çıktı. 

Bu noktada…

Meydanlar hareketlenip ısınmadan tansiyonu düşürecek bir yaklaşım liderlerden bekleniyordu.

Nitekim…

Olay TV’deki Her Açıdan programında konuk ettiğimiz MHP İl Başkanı Tevfik Topçu da değerlendirmesini yaparken şunu söyledi:

“Kim sert ve ötekileştirici siyaset yolu tercih ederse, bu referandumdan zararlı çıkar.”

Ardından da şunu ekledi:

“Fakat son günlerde Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakan ve Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin konuşmalarından umutlandım.”

İşte…

AK Parti’nin dün Ankara Arena’da referandum kampanyasını tanıttığı toplantıyı biraz da bu gözle izledik.

İlk göze çarpan şu…

AK Parti Genel Başkanı olarak Başbakan Binali Yıldırım’ın platformda küçük kız çocuğu ile birlikte görüntü vermesi özenle seçilmiş mesaj özelliği taşıyan bir ayrıntı.

Çünkü…

Her aile için çocuğunun geleceği çok önem taşır. Çocuk söz konusu olduğunda herkes başka türlü bakar ve hassaslaşır.

Burada da…

AK Parti’nin çocuklu görüntüyle her şey çocuklarımızın geleceği için mesajı verdiği görülüyor. Kampanya mesajı açısından bu ayrıntı önemli.

İkincisi…

Başbakan Binali Yıldırım referandum için hayır diyenleri sayarken PKK, DEAŞ, FETÖ vurgusu yaparak siyaseti ve siyasi tercihleri kalın bir çizgiyle ayırdı.

Bundan da…

CHP’yi terör örgütleriyle aynı safta görmekten vazgeçtiği anlaşılıyor ki, bize göre referandum kampanyasında tansiyonu düşürmeye yönelik en önemli adım bu oldu.

Başbakan Yıldırım’ın konuşmasında “Gazi Mustafa Kemal de Samsun’a giderken karşı çıkanlar oldu” cümlesiyle de mesaj verdi.
 

MHP İl Başkanı Topçu’dan teşkilata ‘kesin talimat’ geldi

 

Anayasa değişikliği teklifinde AK Parti ile birlikte hareket ederek evet cephesinin önemli faktörü haline gelen MHP’de referandum çalışmaları teşkilat düzeyinde sürüyor.

Bu noktada…

Teşkilat ziyaretlerindeki görüşmelerden izlenimlerini sorduğumuzda, MHP İl Başkanı Tevfik Topçu özellikle ayrışma üzerinde durdu.

Dahası…

“MHP Bursa İl Başkanı olarak teşkilatımıza kesin talimatımdır” diye söze başlayıp şunu söyledi:

“Referandumda verilecek evet oyu da hayır oyu da başımızın tacıdır. Hiç kimse hayır oyu verecek arkadaşımızı PKK ile paralel gösteremez. Herkesin kendine göre hayır deme gerekçesi vardır.”

Ardından…

“Biz, hayır vereceğini söyleyen arkadaşlarımızı ikna etmeye çalışıyoruz” dedi ve devam etti:

“Hiçbir arkadaşımızın evet-hayır kaynaklı olarak birbirleriyle kavga etmesini istemiyoruz. Çünkü, yarınlardaki büyük hedeflerimize yine hep birlikte yürüyeceğiz.”

Peki…

MHP teşkilatlarındaki tablo nasıl? Topçu gözlemlerini paylaşırken “Öyle zannedildiği kadar büyük ayrışma yok” dedi ve şunu vurguladı:

“Fakat son 5 yıldır Bursa teşkilatlarında oluşan yapı ve 1 Kasım seçim sonuçlarından oluşan muhalefet hareketi böyle bir ayrışma görüntüsü gündeme getirdi.”

İddiası şu:

“Emin olun, Devlet Bahçeli bu Anayasa değişikliğine hayır deseydi, bu arkadaşlar bloklaşmanın etkisiyle evet diyeceklerdi.”

Sonra da şunu ekledi:

“Teşkilatlarımızda hayır diyecekler olduğunu ben de biliyorum. Fakat her ziyarette 3-5 arkadaş bizi dinledikten sonra ‘Meseleye böyle bakmıyorduk. Hayırcı geldik, evetçi olarak eve gidiyoruz’ diyorlar.
 

MHP’de kongreler tek adaylı

 

Açıkça söylemek gerekirse… Bugüne kadar kongre müdahalesi yaşanmayan tek parti MHP oldu. 5 adaylı il kongreleri yaşandı.

Ne var ki…

Mart ayında yapılması planlanan ilçe kongrelerine yönelik farklı bir karar var. O kararı da MHP İl Başkanı Tevfik Topçu açıkladı:

“Bu kez çok adaylı kongreler arzu etmiyoruz. Tek adaylı kongreler tercih edilecek. Çalışmalarımızı buna göre yapıyoruz.”

Şunu da ekledi:

“Böyle bir süreçte, parti içi bile olsa Ülkücüleri birbirleriyle yarıştırmayı doğru bulmuyoruz.”
 

Topçu’dan tek adamlık ve partili cumhurbaşkanı yorumu

 

Anayasa değişikliğine ilişkin tek adamlık ve partili cumhurbaşkanı eleştirilerini cevaplayan MHP İl Başkanı Tevfik Topçu’nun bakışı şu:

“Parlamenter sistem kalkmıyor, ama tam bir başkanlık sistemi de değil. Son derece fazla yetkileri olan cumhurbaşkanına aynı ölçüde sorumluluk geliyor.”

Ardından…

“Cumhurbaşkanı 7 Haziran seçimi sonrası Meclis’i yeniden seçime götürerek fesih yetkisini kullandı zaten. Şimdi, kendisini de feshetmiş olacak” dedi ve şöyle devam etti:

“Eğer bu düzenleme daha önce olsaydı, Cumhurbaşkanı 1 Kasım’da seçime götüremezdi. Çünkü kendisi de fesholacaktı. Onun için, diktatörlüğe gidiş ya da yetkilerin tek elde toplanması yok ortada.”

Şunu anımsattı:

“1923’ten beri cumhurbaşkanlarıyla başbakanlar arasında hep sorun yaşanmış. Atatürk İsmet İnönü’yü azletmiş, aynı ekolden gelen Celal Bayar’la Adnan Menderes küs ölmüşler. Evren’le Özal, Özal’la Mesut Yılmaz, Ahmet Necdet Sezer’le Bülent Ecevit arasında problem yaşandı.”

Şunu vurguladı:

“Abdullah Gül ile Recep Tayyip Erdoğan arasında problem olmadı mı?”

İkinci konuya gelince…

MHP İl Başkanı Topçu’nun partili cumhurbaşkanına bakışı şu:

“Partisiz cumhurbaşkanı var mı? Bayar, Özal, Demirel, Gül partisiz miydi? Biz zaten bu tıkacı açmak için destekliyoruz. Hukuki zemine uygun olsun istiyoruz.”

Şunu da ekledi:

“Artık hileye gerek duyulmasın, ülke rahat yönetilsin, herkes de bilsin.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.