1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Gemlik treni güzergahına itiraz: Ovadan değil, yolla birlikte gitsin
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Gemlik treni güzergahına itiraz: Ovadan değil, yolla birlikte gitsin

A+A-

Bu sütunlarda… TCDD’nin unuttuğu Gemlik Treni ile ilgili gelişmeyi duyururken, güzergâhın belirlendiğini 7 Nisan günü aktardık.

Gerçi…

Henüz hızlı tren gelemedi, ama Gemlik yük treninin Dereçavuş’ta hızlı tren hattından ayrılıp ovaya doğru ilerlemesi, Aksungur ve Ahmetbey köyleri arazilerinden geçerek Gündoğdu yamaçlarına gelmesini planlanıyor.

Oradan da…

Gündoğdu Köyü ve tepesi altından uzun bir tünelle tren hattı Kurşunlu-Gemlik arasında sahile inecek.

Sonra da…

Gemsaz’dan ilerleyip Gemlik Askeri Hara’sı önünden geçerek Gemport’a ulaşacak. İstasyonun da Gemport yanındaki tepeye yapılması düşünülüyor.

Ne var ki…

Güzergâhta kamulaştırmaya esas olacak bahçe, ev ve yapı tespitleriyle meyve ağacı sayımlarına başlanması ova çiftçisini adeta isyan ettirdi.

İlk tepki de Ahmetbey Köyü Muhtarı Ahmet Doğan’dan geldi.

“Tren köyümüzün içinden geçiyor. Proje aynen uygulanırsa 5 ev yıkılacak” diyen Doğan şu bilgiyi de verdi:

“Yalnızca Ahmetbey Köyü’nde 250 parçada 100 dönüm arazi gidiyor.”

Şunu da ekledi:

“Bu arazilerde çok nadide meyve bahçeleri var. Örneğin dünyanın aradığı siyah incir ve Deveci armudu bahçelerimiz var, zeytin ağaçları var. Bunlar hep sökülecek ve yazık olacak.”

Dikkat çektiği bir nokta da şu:

“Bu proje çok maliyetli. Çünkü verimli arazilerin kamulaştırma maliyeti yanında, Gündoğdu’nun altına yapılacak tünel de çok uzun.”

Önerisi şu:

“Alternatif yollar elbette var. Harita biraz kaydırılıp Çağlayan Köyü yanındaki yola çıkılabilir.”

Yanı sıra…

Gündoğdu’nun altından tünelle geçecek tren hattının ulaşacağı Kurşunlu’da da aynı kaygılar ortaya çıktı. Orada da hem zeytin bahçelerinin sökülecek olması, hem de sahil yerleşimleri tren hattının kurbanı olacak.

O nedenle…

Ovadaki verimli meyve bahçeleri ve sahil yerine, Gemlik treninin otoyol ya da Gemlik Yolu boyunca ilerleyip Gemport’a bağlanmasının daha doğru olacağı savunuluyor.


 

Bursa’ya “Demiryolualtı siyaseti” tanımını kazandırdı

 

Feridun Pehlivan’ı tanıdığımızda Adalet Partisi Gençlik Kolları’ndaydı. Neşeli, enerjik yanıyla hemen dostluk kuruveriyordu. 1980 sonrası kısa adı Bossek olan Bursa Otomobil Sporları Kulübü’nü kurup, gençlere öncü oldu.

Sonra…

1983’te siyasi partiler kurulurken önce MDP’ye yöneldi, fakat ANAP’ın davetiyle Belediye Meclisi Üyesi oldu.

ANAP’ta görevler üstlendikten sonra önce ilçe başkanı sonra il başkanı adayı oldu. O süreçte Bursa siyasetine hareket yanında bir de tanım kazandırdı:

Demiryolualtı siyaseti.

Bu tanımı ANAP Milletvekili olarak Ankara’ya taşıdı. Mesut Yılmaz’ın genel başkanlığa yürüdüğü süreci rahmetli Mehmet Gedik’le Bursa’dan başlattı.

Bir süredir sağlık sorunlarıyla boğuşan Feridun Pehlivan dün kahve içimi konuğumuz olduğunda eski günlerin renkli anılarını konuştuk, kulakları çınlattık, kahkahalar çalışma odamızdan taştı.

“Siyasetsiz oluyor mu?” diye sorunca da şu cevabı verdi:

“Kim demiş siyasetsiz olduğumu? Tamam aktif siyaset yapmıyorum, ama benimle özdeşleşen Demiryolu altındaki Gülbahçe, Namıkkemal, Zafer, Selamet, Kanalboyu gibi mahallelerle temasımı hiç kesmedim.”

Şunu ekledi:

“Turgut Özal’ın ve Süleyman Demirel’in yakınlarında bulundum. Mahallelerdeki sohbetlerde, bugüne kadar hiçbir liderin tek adamlık düşünmediğini anlatıyorum.”


 

Destici düğün için Bursa’da

 

Pazar günü yapılacak referandumda evet cephesi liderliğini AK Parti yapıyor, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de mitinglerde evet çağrısıyla destek veriyor.

Aynı cephede yer alan Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, bugün düğün için Bursa’ya geliyor.

Güne basın toplantısıyla başlayacak olan Destici daha sonra Emir Sultan Meydanı’nda vatandaşla buluşup Cuma namazı kılacak, akşam da BBP Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Hasan Uslu’nun oğlunun düğününe katılacak.


 

4. sınıflar kompozisyon yazdı: Kim doktor olmak ister?

 

Okul çağına gelen çocuklara sık sık “Büyüyünce ne olacaksın?” diye sorulur. Okula gidenlerin önceliği genelde öğretmenlik olur, çünkü öğretmenleri gibi olmak isterler. Okul öncesi çocuklar arasında doktor tercihi daha çok çıkar.

Bu kez…

VM Medical Park Bursa Hastanesi çocuklara, hem de ilköğretim 4. sınıf öğrencisi olan çocuklara “Kim doktor olmak ister?” diye sordu. Çocuklar da, kompozisyon yazarak cevap verdiler.

Biz de…

Bursa Hakimiyet’ten meslektaşımız Okan Tuna ve Başhekim Dr. Yılmaz Ata ile birlikte jüri olarak yarışmada görev aldık.

VM Medical Park Bursa Hastanesi İletişim Sorumlusu Didem Aras yarışma dosyalarını getirdiğinde, “Medical Park olarak çocukların doğru meslek hedefi belirlemelerine katkı sağlamak için bu yarışmayı düzenledik. Katılan çocuklar çok etkileyici kompozisyonlar yazmışlar” deyince, okumak için sabırsızlandık.

Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak düzenlenen kompozisyon yarışmasının 22 Nisan’daki ödül töreninde birinciye bisiklet, ikinciye tablet bilgisayar, üçüncüye ise saat armağan edilecek.

Bu arada…

Dosyaya göz gezdirirken ilk etapta dikkatimizi çeken bir durumu da paylaşmakta yarar görüyoruz. Yarışmaya katılanların büyük bölümü özel okulların öğrencileri. Bu da, özel okullarda çocuk gelişimi konusunun daha çok önemsendiğini bir kez daha gösterdi. 


 

Şükrü Kaplan müdüre geçmiş olsun

 

​1997-2009 yılları arasında Bursa Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube’de görev yaparken partileri, kongre salonuna bakıp “Şu delege, bu değil” diyecek kadar iyi tanırdı.

Şükrü Kaplan daha sonra Ardahan’a gitti, Orhangazi İlçe Emniyet Müdürü olarak döndü. 1. Sınıf Emniyet Müdürlüğü beklerken, 3 yıldır İnegöl Emniyet Müdürü olarak hizmet veriyor.

Aynı zamanda şair olan Şükrü Müdür kalp krizi geçirdi ve Acıbadem Hastanesi’nde by-pass ameliyatı oldu.

Biz de geçmiş olsun diyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.