1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Gemlik treni için Gündoğdu altından Kurşunlu’ya tünel!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Gemlik treni için Gündoğdu altından Kurşunlu’ya tünel!

A+A-

Gerçi… Tünellerde kalan Bursa-Yenişehir etabı ile projesi yeni tamamlanan Yenişehir-Bilecik etabında tıkanmış olsa da Bursa’nın hızlı tren bekleyişi sürerken, yeni hatlar için de TCDD hazırlıklara başladı.

Üstelik…

Hazırlığın ilk haberi de, hızlı tren için 23 Aralık 2012 günü Balat’ta düzenlenen temel atma töreninde dönemin Ulaştırma Bakanı olarak Binali Yıldırım’dan geldi.

O gün…

Kürsüdeki konuşmasında "Bursa'nın ufak tefek taşlarını derleyip toparladık hızlı trenin, otoyolun altına döşedik" diyen Yıldırım, soğuk havaya karşın herkesin içini ısıtan müjdeyi vermişti:

"Hızlı treni Gemlik'e kadar bağlamaya karar verdik. Proje çalışmalarına 2013'te başlayacağız."

Tören ortamında Yıldırım’ın hızlı tren olarak açıkladığı proje; Bursa’nın yanı sıra çevre iller olarak Bilecik, Eskişehir, Kütahya gibi Anadolu kentleri sanayi bölgelerinden gelecek yük trenlerini limana ulaştırmayı amaçlıyordu.

İşte…

Mayıs 2014’te proje ihalesi yapılan Gemlik yük treni ile ilgili olarak şu günlerde önemli bir gelişme var. Daha açık söylemek gerekirse, Gemlik treni güzergahı belli oldu.

Buna göre…

Yenişehir-Balat istasyonları arasındaki hızlı tren ray hattı üzerinde bulunan Dereçavuş yeni proje için kavşak noktasını oluşturuyor.

Çünkü…

Hızlı tren hattının Dereçavuş’taki kavşak noktasından ayrılan yeni hat ovaya doğru ilerleyip Aksungur ve Ahmetbey köyleri arazilerinden geçerek Gündoğdu yamaçlarına gelecek.

Oradan da…

Gündoğdu Köyü ve tepesinin altından açılacak uzun bir tünelle tren hattı Kurşunlu-Gemlik arasında sahile inecek.

Sonra da…

Gemsaz’dan ilerleyip Gemlik Askeri Hara’sı önünden geçerek Gemport’a ulaşacak. Gemlik yük treni istasyonunun da Gemport yanındaki tepenin olduğu yere yapılması planlanıyor.


 

Tren için arazi incelemesi başladı

 

TCDD tarafından başlatılan ön inceleme çalışmaları kapsamında, hızlı tren hattından Dereçavuş’ta ayrılacak yük treni hattı için bir ekip Bursa’ya geldi ve arazi incelemesine başladı.

İlk etapta…

Dereçavuş’taki kavşak noktasını oluşturan 50 dekarlık alanı inceleyen teknik ekip, arazide bulunan meyve ağaçlarının türlerini belirleyip sayımlarını yaptı.

İnceleme çalışmaları, bölgedeki 500 dekarlık arazide devam edecek.

 


Torun: Bursa Cumhurbaşkanı’nı muhteşem ağırladı

 

Çarşamba günü Atatürk Stadyumu Meydanı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla toplu açılış töreni yapıldı.

Fakat…

Erdoğan gittiği illerdeki açılış törenlerini vatandaşla buluşma olarak değerlendirdiğinden açılışlar büyük bir mitinge dönüşüyor. Çarşamba günü de Atatürk Stadyumu Meydanı’nda doğal olarak AK Parti teşkilatları daha fazlaydı.

Bu da meydandaki AK Partili sayısını doğal olarak arttırıyor.

O nedenle…

Cumhurbaşkanı mitingiyle ilgili AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’la konuştuk. Söze, “Sayın Cumhurbaşkanımıza yakışır bir toplu açılış gerçekleşti” diye başladı ve şu değerlendirmeyi yaptı:

“Hafta içi olmasına rağmen coşkulu bir kalabalık vardı. Hatta çok sayıda vatandaşımız meydana giremedi, yüzlerce kişi de yollardaydı.”

Şunun altını çizdi:

“Bursa halkı Sayın Cumhurbaşkanımızı her zaman bağrına bastı. Yine muhteşem ağırladı. Cumhurbaşkanımız da ülkemize ve dünyaya önemli mesajları Bursa’dan verdi.”

Şunu da anımsattı:

“Mitingler genellikle ilan edilenden 1 saat sonra başladığı için katılacaklar biraz geç gelirler. Fakat tam zamanında geldi ve konuşmaya başladı. Kalabalık da konuşmaya başladıktan sonra arttı.”


 

Cumhurbaşkanı’na özel ağırlama

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çarşamba günü aslında önce Valilik ziyareti yapacaktı, fakat meydanı bekletmemek için mitingi öne aldı. Miting sonrası da Bursa Valisi İzzettin Küçük’e konuk oldu.

Burada…

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’a döneri dünyaya tanıtan Yavuz İskenderoğlu tarafından İskender Kebabı ile Köfteci Orhan olarak ünü ülkeye yayılan Orhan Çelik tarafından köfte ikram edildi.

Hatta, Köfteci Orhan’ın şef garsonu Fahrettin Taç özçekim bile yaptı.

Erdoğan ayrıca BTSO Başkanı İbrahim Burkay’dan Teknosab’la ilgili bilgi aldı.
İlçe Başkanı adayı olabilmek için Meclis’ten istifa etti

 

Gürsu Belediye Meclisi’nde, , siyasette pek de yaygın olmayan sürpriz bir istifa gerçekleşti.

Meclis toplantısı sırasında MHP Grubu Sözcüsü İsmail Şenol söz alıp belediye çalışmalarıyla ilgili genel değerlendirme yaptıktan sonra “MHP Gürsu İlçe Başkanlığı için aday olacağımı geçen hafta deklare ettim. Partimin aynı kişiye birden fazla görev verilmesi kuralı var. O nedenle bu son toplantım, hakkınızı helal edin” dedi.


 

Güvercin ırkına sahip Bursa’da ilk Güvercin Festivali
 

Çocukluğumuzun bahçeli evleri arasında gökyüzüne yükselen güvercinler anılarımızda yaşarken, Bursa’daki güvercin tutkusu hiç azalmadı.

Çünkü…

Bursa’ya özel güvercin ırkları derneklerle yaşıyor. Hatta, 5 dernek Bursa Taklacı Oyun Güvercinleri Yetiştiricileri Derneği Başkanı Özcan Taşçı başkanlığında Bursa Güvercin Dernekleri Birliği’ni kurdular.

Ziyarete de…

Taşçı’nın yanı sıra Bursa Oynar Güvercini Derneği Başkanı Şenol Hızlımeriç, Bursa Güvercinleri Derneği Başkanı ve aynı zamanda Vatan Mahallesi Muhtarı Kemal Salih, Sinandede Kuş Sevenler Derneği Başkanı Deniz Aşpişirengil, Bursa Şebbab Güvercin Derneği Başkanı Mehmet Ali Kaya birlikte geldiler.

Uzun uzun Türkiye’deki 200’den fazla güvercin ırkını konuştuk. Atatürk’ün yetiştiriciliğini ilgiyle dinledik, Bursa’da 100 bini aşkın yetiştirici olduğunu öğrendik.

Sonra da…

Gürsu Belediyesi rahmetli Başkanı Cüneyt Yıldız adına düzenlenen Bursa Güvercin Festivali’ne davet ettiler. Festival kapsamındaki Nadide Güvercinler Sergisi de pazar günü saat 12.00’de Gürsu Spor Salonu’nda açılacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.